#23 ZSŻ Maciej Filipkowski-urodzinowe SOLO-Zaprojektuj Swoje Życie

29 sierpnia 2019 Maciej Filipkowski

00:00
00:00

W 23 odcinku audycji Zaprojektuj Swoje Życie,  Maciej Filipkowski rozmawia z…no właśnie, nie rozmawia z nikim. Bo to odcinek solo, gdzie nasz przesłuchujący dzieli się z wami swoimi doświadczeniami, przemyśleniami i anegdotami. Jak wyszło? Zobaczcie sami! 

Początek kariery Macieja definiowały 3 wartości:

  • pieniądze
  • władza
  • seks

Kariera w korporacji umożliwiała mu osiągnięcie tych synonimów sukcesu. Z czasem i doświadczeniem, odkrył, że te wartości zaczynają być wypierane przez inne. Na pierwszym miejscu pojawiła się chęć UCZENIA SIĘ. Poszerzenie wiedzy dawało i nadal daje ogromną satysfakcję. 

NIEZALEŻNOŚĆ była kolejnym istotnym elementem w tych zmieniających się priorytetach. Korporacje mają to do siebie, że ideę niezależności traktują z dużą rezerwą, ma ona bardzo rozmyty charakter. 

Dzięki nauce i czytaniu odpowiednich książek (linki na końcu) zaczął świadomie budować portfel swoich inwestycji aby generować dochód pasywny. Był to klucz do zbudowania niezależności finansowej, która stała się podstawą do niezależności w innych aspektach życia.

Trzecia, nowo określona wartość to KONTRYBUCJA/ODDAWANIE. I wypadkową tej wartości jest podcast. Jest on sposobem na podzielenie się wiedzą i doświadczeniami, nie tylko z perspektywy Macieja ale też jego gości. 

Dopełnieniem wartości jest cykl życia człowieka podzielony na części. Według Macieja wygląda to mniej więcej tak:

1 ĆWIARTKA – uczenie się

2 ĆWIARTKA – rozwój i budowanie swojej niezależności

3 ĆWIARTKA – oddawanie i kontrybowanie   

4 ĆWIARTKA – spełnienie (?)

“Aging is scary but fascinating” – Bruce Springsteen

Starzenie się jest przerażające ale też fascynujące – do tego cytatu Maciej dodałby jeszcze, że alternatywa jest dość smutna. 

1 ĆWIARTKA 

W 1980 roku, w sierpniu, Maciej poszedł do PEWEXu aby kupić komplet LEGO. W 1986 roku odebrał paszport, wykupił wycieczkę do Berlina Zachodniego aby zjeść burgera w McDonaldzie. W 1990 jego rodzina spakowała się i pojechali do USA. Ponad 9 lat później wrócił do Polski. Ameryka nie była jego miejscem mimo iż skończył tam studia i właśnie tam dorastał. USA były jednym z jego większych rozczarowań. 

Podczas tej pierwszej ćwiartki życia Maciej odkrył najszybszą dla niego metodę uczenia się – poprzez czytanie książek i poradników. 

2 ĆWIARTKA 

Skupił się na:

  • rozwoju
  • zarabianiu 
  • budowaniu niezależności 

W tym czasie podjął studia na uczelni INSEAD we Francji. Ludzie decydują się iść na takie studia z 3 powodów:

  • żeby zrobić sobie przerwę w karierze
  • aby zdobyć dużo wiedzy
  • aby rozszerzyć network i przejść do kolejnego etapu kariery 

Dla Macieja była to opcja nr 3. Symbolem jego zaangażowania w dojście do założonego celu było odbycie 148 rozmów o pracę w 12 miesięcy. Dzięki nim miał okazję pracować w DELLu. I to właśnie ta praca była, prawdopodobnie, najlepszą rzeczą jaka się wydarzyła w tym procesie budowania kariery.

Z perspektywy czasu stwierdza, że był chyba strasznym szefem. 

Patrząc wstecz, gdy wspomina tę pracę, docenia możliwości rozwoju, które były mu dane. Zwraca jednak uwagę na to, że to skupienie się na karierze też kosztuje – zatracamy inne istotne wartości w naszym życiu.

Podczas kryzysu, około 40 urodzin, Maciej odkrył i zgłębił koncepcję wdruków, czyli zestawów wartości i sposobów działania, które zostały nam wdrukowane przez bliskich i społeczeństwo podczas naszego dorastania. 

Między 40 a 50 rokiem życia udało się mu zweryfikować te wdruki i część z nich permanentnie usunąć. Dobrze jest pamiętać, że nasze życie jest grą i warto tę grę rozegrać według własnych zasad. 

Kolejnym wnioskiem, który udało mu się wyciągnąć była zmiana perspektywy na przyjaźń. Czas i wykreowane relacje mają bezpośredni wpływ na przyjaźnie. Część bliskich osób wychodzi z tego bliskiego kręgu. Czasem, ale już rzadziej, wchodzą nowe. 

3 ĆWIARTKA

To czas, gdzie Maciej snuje plany na przyszłość. Kontrybucja chyba stanie się priorytetem. A takie oddawanie umożliwia mu właśnie podcast. Dzięki niemu może dzielić się doświadczeniami, wiedzą, wnioskami wielu wyjątkowych i inspirujących ludzi.  

Wraz z 50 urodzinami oficjalnie rozpoczyna ten nowy etap w swoim życiu.

4 ĆWIARTKA 

Tu może czekać go potencjalne spełnienie – ale nie ma co do tego pewności. Jego celem na tę część jego życia jest przygotowanie się do niej psychicznie, fizycznie i finansowo. Aby móc się cieszyć każdą kolejną chwilą. Chciałby pracować do końca, być zaangażowany i aktywny. 

Ciągle stara się zrozumieć kim jest, kim chce się stać. Taka niepewność zostawia dużo miejsca na uczenie się i odkrywanie siebie jak i świata. 

Książki polecana przez Macieja:

Art of Possibility – Rosamund Stone Zander, Benjamin Zander – https://amzn.to/3gSlIoa

4-Hour Work Week (po polsku) – Timothy Ferriss – https://amzn.to/2ZwUSfu

4-Hour Work Week (po angielsku) – Timothy Ferriss – https://amzn.to/3vTfZmu

Rich Dad Poor Dad (po polsku) – Robert T. Kiyosaki – https://amzn.to/2XSxSqE

Rich Dad Poor Dad (po angielsku) – Robert T. Kiyosaki – https://amzn.to/3dcdtkJ

Maciej w tym odcinku kieruje swoje podziękowania do:

A także do  wszystkich widzów i słuchaczy, za wsparcie, feedback – ten pozytywny jak i negatywny. 

Pamiętajcie aby subskrybować nasz kanał na YouTube, iTunes, Spotify lub  wszędzie tam gdzie słuchacie podcastów. Co czwartek wywiady z przedsiębiorcami. I nie tylko!

Facebook: https://m.facebook.com/zaprojektujswojezycie/

Instagram: https://www.instagram.com/zaprojektujswojezycie.pl/

LinkedIn: https://www.linkedin.com/company/audycja-zsz/

Aby nie przegapić kolejnego inspirującego odcinka audycji pamiętajcie o subskrypcji na YouTube lub waszych ulubionych aplikacjach gdzie słuchajcie podcastów.

Spotify: https://spoti.fi/2VYPLgc 

iTunes: https://apple.co/2VXB25k Komentarze (4)

Dodaj Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *