Zawsze wiedziałem, że chcę być prezesem banku – Przemek Gdański BNP Paribas

14 października 2021 Maciej Filipkowski

00:00
00:00

Od pracy na zmywaku w Londyńskim City do bycia prezesem Zarządu Banku BNP Paribas. Tak, w jednym zdaniu można by opisać karierę Przemka Gdańskiego. W naszej audycji nie skupiamy się jednak na skrótach a na szczegółach życia naszych gości, które doprowadziły ich do miejsca, w którym są obecnie. 

Przemek od zawsze wiedział, że będzie podążał ścieżką bankowości. Zainspirowany przez jednego ze swoich profesorów, nakreślił cele, do których dążył z wytrwałością. Dzięki determinacji, różnorodnym doświadczeniom, ogromie ciężkiej pracy i odrobinie szczęścia osiągnął to, co zaplanował – stanął na czele jednego z największych banków. 

W dzisiejszym odcinku dowiecie się, jak budował swoją karierę, jakie wartości kreują jego sukces, a także co definiuje zaangażowanego lidera. 

Książka polecana przez Przemka: 

Gdy regułą jest brak reguł. Netflix i filozofia przemian – Reed Hastings & Erin Meyer – https://amzn.to/3mII3Xi 

Z tego odcinka audycji Zaprojektuj Swoje Życie dowiecie się:

  • Co ukształtowało pasję Przemka do bankowości?
  • Dlaczego szachy są ważną częścią jego życia?
  • Jak bankowość ewoluowała przez lata?
  • Jak kultury właścicielskie w bankowości wpływają na kulturę organizacji?
  • O czym warto pamiętać budując zespół? 
  • Czym dla Przemka jest porażka?

Notatki z odcinka

Przemek od wczesnego etapu edukacji akademickiej chciał pracować w bankowości. Co więcej, miał marzenie, aby pewnego dnia stanąć na czele dużego banku. Nie poprzestał na rozmyślaniach – jego dalsze działania umożliwiły mu realizację wyznaczonych celów. 

Nasz gość zainteresowanie i pasję do tej branży zawdzięcza profesorowi Edmundowi Pietrzakowi, z którym miał zajęcia na Uniwersytecie Gdańskim. Profesor prowadził przedmiot Rozliczenia Międzynarodowe i potrafił w bardzo plastyczny i obrazowy sposób opowiadać o międzynarodowej bankowości, finansach i rynkach kapitałowych. Dzięki tym wykładom Przemek wiedział, jak chce pokierować swoją ścieżką zawodową. 

Gdy Przemek kończył studia, pracował jako asystent w katedrze Rozliczeń Międzynarodowych. Co więcej, stawiał pierwsze kroki w bankowości w powstającym Solidarność Chase D.T. Bank SA – pierwszym w tamtej części polski bankiem z kapitałem zagranicznym. Ta praca uzmysłowiła mu, że bank musi opierać się na współpracy – to jest gra zespołowa. Kluczowe jest budowanie opartych na zaufaniu relacji między ludźmi. 

Zanim został prezesem Zarządu Banku BNP Paribas, przez wiele lat zbierał doświadczenia w innych bankach. Z dzisiejszej perspektywy, każda z tych zmian pomogła Przemkowi w dojściu do tego celu.

KARIERA W BANKOWOŚCI

Po przeprowadzce z Gdańska do Warszawy rozpoczął pracę w bankowości korporacyjnej. Przez 6 lat związany był z ABN AMRO Bank, gdzie odbył wartościowe szkolenia i zdobył niezbędną wiedzę do dalszego rozwoju. Wtedy też wyjechał do Rumunii, gdzie przez 3 lata budował sieć oddziałów korporacyjnych. Dzięki odniesionym sukcesom Przemek otrzymał propozycję pracy w centrali w strukturze Global Comodity Finance. 

W 2002 roku wrócił do Polski, aby wspierać rosnący w siłę bank BPH w dalszym rozwoju. 

2017 rok to początek bardzo ciekawej przygody z BNP Paribas, która trwa do dziś. 

OBOWIĄZKI LIDERA

która powinna mieć realny wpływ na świat, w którym żyje, na ludzi, z którymi pracuje lub obsługuje. Ciąży na nim moralny obowiązek, aby spróbować, we własnym zakresie, czynić świat bardziej wartościowym. 

Nasz gość podkreśla, że jest wielkim szczęściarzem i chętnie dzieli się swoimi doświadczeniami i wiedzą. Co więcej, od lat konsekwentnie patronuje inicjatywom na rzecz propagowania różnorodności, równości płci oraz wspierania działalności przedsiębiorczych kobiet. W marcu 2018 r. otrzymał nagrodę specjalną Male Champion of Change, Fundacji Sukcesu Pisanego Szminką, w uznaniu za całokształt działań na rzecz promowania i rozwoju zawodowego kobiet. 

PRZEMEK CHCIAŁBY, ABY WIDZOWIE I SŁUCHACZE ZAPAMIĘTALI

Niezależnie od tego, czym się zajmujemy, warto chodzić w swoich butach. Realizując ścieżkę zawodową dobrze pamiętać, że jeśli buty ubrane na jej początku przestają pasować, to należy je zmienić. Im jesteśmy młodsi, tym więcej par butów można zmienić, zanim znajdzie się te właściwe, które poniosą nas dalej w przyszłość. 

ZAPISZ SIĘ DO SPOŁECZNOŚCI ZAPROJEKTUJ SWÓJ BIZNES

Zapisz się: https://zaprojektujswojbiznes.pl/spolecznosc-zsb/  

Bezczynność nie generuje sukcesu. W ZSB doskonale wiemy, że wartościowe społeczności to główny katalizator zmian. Dlatego chcemy zaprosić Cię do współtworzenia networku, którego połączone strategie, wiedza i doświadczenia, pomogą rozwinąć Twój biznes. Wspieramy się wzajemnie w osiąganiu celów, uzupełniamy swoje kompetencje, dzielimy rozwiązaniami, które działają w życiu i biznesie.

NEWSLETTER ZAPROJEKTUJ SWÓJ BIZNES

Zapisz się: http://zaprojektujswojezycie.pl/newsletter/ 

Zapisując się do naszego newslettera, zyskujesz dostęp do jedynego miejsca, w którym Maciej dzieli się praktycznymi poradami, przemyśleniami i przedsiębiorczym know how”. Wiedza i doświadczenia, które zdobywał przez ponad 30 lat pracy w biznesie, są na wyciągnięcie ręki. Jeśli szukasz inspiracji oraz prawdziwie eksperckiego punktu widzenia na biznes – zapisz się! 

Więcej ciekawych historii i rozmów z wyjątkowymi gośćmi znajdziecie na

➡Facebook: https://m.facebook.com/zaprojektujswojezycie/

➡Instagram: https://www.instagram.com/zaprojektujswojezycie.pl/

➡LinkedIn: https://www.linkedin.com/company/audycja-zsz/

Aby nie przegapić kolejnego inspirującego odcinka audycji pamiętajcie o subskrypcji na YouTube lub waszych ulubionych aplikacjach gdzie słuchajcie podcastów.

➡Spotify: https://spoti.fi/2VYPLgc ➡iTunes: https://apple.co/2VXB25k

PATRONITE audycji Zaprojektuj Swoje Życie

Wspieraj być może najlepszą audycję w polskim internecie. Zostań współtwórcą i zobacz jak powstaje niezwykle ciekawa audycja – Zaprojektuj Swoje Życie. Dołącz do nas! Twój czas i Twoje wsparcie jest dla nas bardzo wartościowe.

Jak to zrobić? To proste. Odwiedź nas na https://patronite.pl/zsz i zostań Patronem już dziś. Dodaj Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *