Zagrajmy w biznes! Jaka przyszłość czeka gry mobilne? Marek Wylon

23 września 2021 Maciej Filipkowski

00:00
00:00

Jakie są Twoje ulubione gry mobilne? Nasz dzisiejszy gość to prawdziwy król tego rynku. Swoją karierę zaczynał 25 lat temu, pokonał niejedno wyzwanie, poradził sobie z porażkami, zarobił miliony i nadal rozwija swój biznes. 

Marek Wylon to prezes Game Desire i Stribog Games. Jego praca to też jego pasja. Nie wyobraża sobie, aby mogło być inaczej. W dzisiejszym odcinku rozmawiamy o jego wytrwałości i umiejętności nadążania za wiecznie zmieniającym się rynkiem gier. Dowiecie się jakie plany Marek ma na przyszłość i co sprawia mu największą przyjemność w byciu przedsiębiorcą.  

Z tego odcinka audycji Zaprojektuj Swoje Życie dowiecie się:

  • Jak Marek zarobił swój pierwszy milion?
  • Czy ma sprawdzony sposób na nawiązywanie współpracy z takimi firmami jak Wirtualna Polska, Yahoo czy Microsoft?
  • Czy można uniknąć kryzysu w biznesie? Jak Marek poradził sobie z kryzysem, który pozbawił spółkę dochodów na 18 miesięcy?
  • Jak pandemia wpłynęła na produkcję gier i na graczy?
  • Na czym obecnie Marek koncentruje swoje działania biznesowe? 

Notatki z odcinka

Marek twierdzi, że w branży gier znalazł się zupełnie przypadkiem. Zaczynał od tworzenia oprogramowania narzędziowego, po czym około roku 1996 wpadł, wraz ze wspólnikami, na pomysł, że można by zrobić grę typu RTS, czyli strategię czasu rzeczywistego. 

Internet był w tym czasie w powijakach. Marek nie do końca zdawał sobie sprawę, z jakim wyzwaniem przyjdzie mu się mierzyć. Mimo to, pierwszy produkt okazał się olbrzymim sukcesem i zachęcił go do dalszego rozwoju. 

W 2005 roku wpadł na ciekawy model biznesowy dla produktów grupowych, które tworzył od kilku lat dla Wirtualnej Polski i kilku innych portali. Model ten zadziałał i produkty zaczęły bardzo szybko zarabiać. Był to pamiętny czas dla Marka, gdyż wtedy zarobił swój pierwszy milion. 

WSPÓŁPRACA Z WIRTUALNĄ POLSKĄ

1999 rok to były początki Wirtualnej Polski. Zatrudniali około 30 osób. Marek dowiedział się, że Maciej Grabski szuka kogoś, kto przygotuje dla portalu serię gier. Do 2005 roku udało się zespołowi Marka wyprodukować ponad 100 gier.

To był czas, gdy zostali liderami internacjonalizacji w segmencie technologicznym w Polsce. Większość ich przychodów zaczęła przychodzić z zagranicy. Ich produkty funkcjonowały m.in w messengerze Microsoft, razem z Yahoo projektowali rozwiązania gier przeglądarkowych. 

KRYZYS

W 2003 roku Marek musiał poradzić sobie z niespodziewanym kryzysem. Było to 18 miesięcy bez złotówki przychodu. Udało się utrzymać zespół, jednak był to bardzo wymagający czas dla wszystkich w firmie. 

Marek wspomina, że wtedy nie mieli jeszcze modelu biznesowego. Współpracowali z Wirtualną Polską, produkowali gry na PC i komponenty dla firmy Szwedzkiej. W ciągu jednego tygodnia wszystkie współprace się posypały. Marzeniem wielu przedsiębiorców jest mieć kilka mocnych źródeł dochodu, które zapewnią stabilność finansową firmy. Marek, będąc w tym idealnym położeniu, czuł się bezpiecznie. Jak się później okazało, życie bywa nieprzewidywalne i w jednej chwili przyszłość biznesu zawisła na włosku. 

Ta sytuacja nauczyła Marka, że:

  • Zawsze warto mieć gotówkę na koncie 
  • Trzeba planować i przewidywać długoterminowo 
  • Czasem kryzys jest drogą do ekspansji i wzrostu

PRZYSZŁOŚĆ FIRMY

Około 2016 roku zaczęto się w firmie zastanawiać, w którą biznesową stronę pójść i co powinno się wydarzyć, aby osiągnąć sukces w sektorze gier mobilnych. Firma Marka musiała wejść na bardzo dojrzały rynek. Dzięki analizom zespół doszedł do wniosku, że nie ma opcji innowacji w sektorze gier, w którym wtedy pracowali. W 2017 roku Marek założył nową spółkę – Stribog Games, która otworzyła drogę do nowych możliwości. 

To, co produkuje i dewelopuje firma Marka, jest pochodną tego, co jest już na rynku. Gry mobilne to tak naprawdę analizowanie, CRM i liveops. Tego typu gry mają jasno określoną drogę ewolucji. Dlatego też działania Marka i jego zespołu opierają się na śledzeniu tej ewolucji konkurencji, wypatrywaniu tworzących się nisz i analizowanie rozwoju rynku. 

MAREK CHCIAŁBY, ABY WIDZOWIE I SŁUCHACZE ZAPAMIĘTALI

Jeżeli chcecie prowadzić biznes długodystansowy tak jak Marek, to warto mieć pasję do tego biznesu. Marek od 25 lat robi to, co lubi, to w czym czuje się dobrze i to go napędza każdego dnia. 

ZAPISZ SIĘ DO SPOŁECZNOŚCI ZAPROJEKTUJ SWÓJ BIZNES

Zapisz się: https://zaprojektujswojbiznes.pl/spolecznosc-zsb/  

Bezczynność nie generuje sukcesu. W ZSB doskonale wiemy, że wartościowe społeczności to główny katalizator zmian. Dlatego chcemy zaprosić Cię do współtworzenia networku, którego połączone strategie, wiedza i doświadczenia, pomogą rozwinąć Twój biznes. Wspieramy się wzajemnie w osiąganiu celów, uzupełniamy swoje kompetencje, dzielimy rozwiązaniami, które działają w życiu i biznesie.

NEWSLETTER ZAPROJEKTUJ SWÓJ BIZNES

Zapisz się: http://zaprojektujswojezycie.pl/newsletter/ 

Zapisując się do naszego newslettera, zyskujesz dostęp do jedynego miejsca, w którym Maciej dzieli się praktycznymi poradami, przemyśleniami i przedsiębiorczym know how”. Wiedza i doświadczenia, które zdobywał przez ponad 30 lat pracy w biznesie, są na wyciągnięcie ręki. Jeśli szukasz inspiracji oraz prawdziwie eksperckiego punktu widzenia na biznes – zapisz się! 

Więcej ciekawych historii i rozmów z wyjątkowymi gośćmi znajdziecie na:

➡Facebook: https://m.facebook.com/zaprojektujswojezycie/

➡Instagram: https://www.instagram.com/zaprojektujswojezycie.pl/

➡LinkedIn: https://www.linkedin.com/company/audycja-zsz/

Aby nie przegapić kolejnego inspirującego odcinka audycji pamiętajcie o subskrypcji na YouTube lub waszych ulubionych aplikacjach gdzie słuchajcie podcastów.

➡Spotify: https://spoti.fi/2VYPLgc 

➡iTunes: https://apple.co/2VXB25k 

PATRONITE audycji Zaprojektuj Swoje Życie

Wspieraj być może najlepszą audycję w polskim internecie. Zostań współtwórcą i zobacz jak powstaje niezwykle ciekawa audycja – Zaprojektuj Swoje Życie. Dołącz do nas! Twój czas i Twoje wsparcie jest dla nas bardzo wartościowe.

Jak to zrobić? To proste. Odwiedź nas na https://patronite.pl/zsz i zostań Patronem już dziś. Dodaj Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *