Wojtek Kostrzewa-warto być przyzwoitym-Billon Cz.1

10 grudnia 2020 Maciej Filipkowski

00:00
00:00

Czasem rozmowy z naszymi gośćmi są tak interesujące i wciągające, że Maciej traci poczucie czasu. Tak było i tym razem. Wojciech Kostrzewa, prezes Billon Group, omamił prowadzącego swoją niezwykłą historią czego skutkiem jest ponad dwugodzinna rozmowa. Przed wami pierwsza jej część, pełna anegdot, ciekawych wniosków i niezwykłych doświadczeń naszego gościa.

Bio gościa:

Wojtek Kostrzewa jest udziałowcem i od 2019 r. prezesem Billon Group – polsko-brytyjskiego fintechu pracującego nad biznesowym zastosowaniem technologii blockchain oraz rozwiązaniami wykorzystującymi regulowany pieniądz elektroniczny w Polsce i Wielkiej Brytanii.

Od 2012 r. Wojtek Kostrzewa jest też członkiem rady dyrektorów oraz przewodniczącym komitetu ds. audytu szwajcarskiej grupy Stadler Rail AG. Jest również wiceprzewodniczącym rad nadzorczych oraz przewodniczącym komitetu ds. audytu spółek grupy ERGO Hestia, a od 2019 r. – przewodniczącym Polskiej Rady Biznesu.

W latach 2005-2018 Wojtek Kostrzewa był prezesem Grupy ITI. W latach 2005-2017 pełnił również funkcję członka oraz przewodniczącego rady nadzorczej TVN. Wcześniej, w latach  1990-2004 był prezesem Polskiego Banku Rozwoju i BRE Banku (dzisiejszy mBank). W latach 2002-2005 jako członek zarządu regionalnego Commerzbanku odpowiadał za całość jego operacji w Europie Środkowo-Wschodniej. 

Wojtek jest absolwentem studiów ekonomicznych na Uniwersytecie Chrystiana Albrechta w Kilonii, studiował również prawo na Uniwersytecie Warszawskim. Urodził się w 1960 r. w Warszawie. W wolnym czasie pasjonuje się grą w golfa.

W tym odcinku audycji Zaprojektuj Swoje Życie dowiecie się:

  • Jaki wpływ miało ZHP na umiejętności przywódcze Wojciecha?
  • Pierwsze pieniądze – jak nasz gość je zarobił?
  • mBank był reakcją na jedną z największych biznesowych porażek – jak udało się tę porażkę przekuć w sukces?
  • Jak bankier został prezesem Grupy ITI?

Notatki z odcinka:

Wojciech opowiada o początkach swojej kariery. Z tej rozmowy dowiecie się jakie doświadczenia miały wpływ na jego rozwój jako przywódcy. Był świadkiem zmian ekonomicznych w Polsce, uczestniczył w tworzeniu podwalin ekonomii w naszym kraju. 

Nasz gość od razu po wejściu do studia zaczął wspominać swoje lata w harcerstwie. To ono dało Wojtkowi jego pierwsze doświadczenia przywódcze i nauczyło zarządzać ludźmi. 

Zapytany o dotychczasowe projektowanie życia, Wojtek odpowiada, że życia nie można zaprojektować. Można natomiast starać się zidentyfikować szanse i nowe możliwości, które przynosi życie. 

Gdy patrzy na swoje dotychczasowe życie stwierdza, że udało mu się słusznie wybierać ścieżki, którymi podążał. 

Pracował od najmłodszych lat. Trudnił się wszystkim co wzbogacało jego budżet. Od rozwożenia telegramów, bycia statystą po sprzedaż warzyw. Czasy studenckie wspomina bardzo pozytywnie. Studiując prawo na Uniwersytecie Warszawskim miał częste okazje do dyskusji i wymiany poglądów z ludźmi o różnych zapatrywaniach polityczno-społecznych. W tym czasie dane było Wojciechowi założyć istniejącą do dziś organizację ELSA – European Law Students’ Association. 

Zbieg kilku znaczących wydarzeń zastał naszego gościa w Niemczech. Z powodu braku możliwości powrotu do Polski musiał podjąć decyzję co chce robić dalej. Zaczął więc studiować ekonomię na  Uniwersytecie Chrystiana Albrechta w Kilonii. 

W czasie studiów dostał propozycję pracy jako pracownik naukowy w Instytucie Gospodarki Światowej. Jedną z zalet tego miejsca był fakt, że mieściła się tam Centralna Biblioteka Ekonomiczna Niemiec. Ogromna ilość dostępnych materiałów przyciągała rzesze polskich ekonomistów. W ten sposób Wojciech poznał część ekipy Leszka Balcerowicza. 

Będąc w Polsce wiedział, że chce zaangażować się w to co dzieje się w kraju. Dlatego poszedł do Ministerstwa Finansów gdzie zaczął rozmawiać z Markiem Dąbrowskim. Tak wyglądały początki pracy w zespole Leszka Balcerowicza. 

Kolejne lata Wojciech przyniosły karierę w bankowości. Podczas rozmowy wspomina czasy początku mBanku. Według niego stworzenie tego banku było reakcją na jedną z największych biznesowych porażek. Porażkę tę udało się przekształcić w swoistą rewolucję, która wpłynęła na to jak obecnie korzystamy z usług banków. 

W latach 2005 – 2018 Wojtek był prezesem Grupy ITU, pełnił też funkcję członka oraz przewodniczącego rady nadzorczej TVN.

Już niedługo zapraszamy na drugą część tej ciekawej rozmowy!

Pamiętajcie aby subskrybować nasz kanał na YouTube, iTunes, Spotify lub  wszędzie tam gdzie słuchacie podcastów. Co czwartek wywiady z przedsiębiorcami. I nie tylko!

Więcej ciekawych historii i rozmów z wyjątkowymi gośćmi znajdziecie na:

Facebook: https://m.facebook.com/zaprojektujswojezycie/

Instagram: https://www.instagram.com/zaprojektujswojezycie.pl/

LinkedIn: https://www.linkedin.com/company/audycja-zsz/

Aby nie przegapić kolejnego inspirującego odcinka audycji pamiętajcie o subskrypcji na YouTube lub waszych ulubionych aplikacjach gdzie słuchajcie podcastów.

Spotify: https://spoti.fi/2VYPLgc 

iTunes: https://apple.co/2VXB25k 

PATRONITE audycji Zaprojektuj Swoje Życie:

Wspieraj być może najlepszą audycję w polskim internecie. Zostań współtwórcą i zobacz jak powstaje niezwykle ciekawa audycja – Zaprojektuj Swoje Życie. Dołącz do nas! Twój czas i Twoje wsparcie jest dla nas bardzo wartościowe.

Jak to zrobić? To proste. Odwiedź nas na https://patronite.pl/zsz i zostań Patronem już dziś. Dodaj Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *