Sebastian Mikosz & Marcin Górzyński – hotelarstwo i lotnictwo w czasach zarazy

28 maja 2020 Maciej Filipkowski

00:00
00:00

Sebastian Mikosz, były Prezes Zarządu Kenya Airways (2017-2019) i PLL LOT (2009-2015), Marcin Górzyński, założyciel Aquila Park Sp. z o.o. i Mac Filipkowski to wasz lineup na ten czwartkowy odcinek audycji Zaprojektuj Swoje Życie. 

Turystyka, loty, hotelarstwo – te branże ucierpiały najmocniej podczas obecnego kryzysu. Jak sobie radzą z tą sytuacją? Czy możliwy jest powrót do sytuacji przed epidemią i czy w ogóle warto wracać do tego co było? Zapraszamy na arcy interesujący odcinek!

Bio gości

Sebastian Mikosz –  Menadżer z wieloletnim doświadczeniem w doradztwie biznesowym i zarządzaniu. Od 1go czerwca obejmie stanowisko Wiceprezesa IATA w Genewie. IATA to Międzynarodowe Stowarzyszenie Linii Lotniczych, zrzeszające ponad 280 linii lotniczych i reprezentujące ponad 80% światowego ruchu pasażerskiego.  

Od czerwca 2017 do końca 2019go roku Prezes Zarządu Kenya Airways i członek Rad Nadzorczych trzech spółek lotniczych z grupy kapitałowej Kenya Airways, w tym przewoźnika regionalnego Jambojet, tanzańskiej linii Precision Air i operatora Cargo, KAHL.

 W latach 2009-2015 był dwukrotnie Prezesem PLL LOT, w której to firmie przygotował i przeprowadził głębokie restrukturyzacje, włącznie z pozyskaniem i zatwierdzeniem pomocy publicznej. Tuż przed wyjazdem do Kenii Prezes spółki eSky.pl, największego polskiego internetowego centrum podróży, oferującego usługi zarówno w Polsce jak i na 10-ciu innych rynkach, m.in. w Brazylii, Peru i Turcji. 

Marcin Górzyński – Przedsiębiorca, inwestor, menedżer, podróżnik i fotograf. W 1995 r. ukończył Szkołę Główną Handlową w Warszawie. Pracując jako kierownik / dyrektor (Profile korporacyjne (Grupa DDB), Henkel i Philips), kontynuował kształcenie podyplomowe (studia doktoranckie) na Uniwersytecie Warszawskim na Wydziale Zarządzania. W 2000 roku założył Aquila Park Sp. z o.o. – firmę zajmującą się inwestycjami oraz budową hoteli i mieszkań. Obecnie zarządza grupą firm pod marką Aquila (Grupa Aquila; www.aquila.pl, www.holiday.aquila.pl), w tym **** hotelem Holiday Inn Warszawa-Józefów oraz treningowym polem golfowym.

Na jakie pytania odpowiadali goście i prowadzący?

  • Jakie są krótko i długoterminowe reperkusje kryzysu na branżę hotelarską, turystykę i lotnictwo? 
  • Jak wygląda kwestia kredytów, leasingów i innych zobowiązań w tych branżach? 
  • Gdybyście złowili złotą rybkę, która spełniałaby 3 życzenia to o co byście prosili w kontekście obecnej sytuacji?
  • Zakładając, że otrzymaliście 10 mln USD, które możecie wydać tylko na coś, co dałoby benefity względem emerytury to w jakie spółki i branże byście zainwestowali te pieniądze?
  • Czy jest możliwy nowy paradygmat dla gospodarki światowej ?

Notatki z odcinka

Wiele osób zastanawia się nad tym jak będzie wyglądało podróżowanie po pandemii. Czy wraz ze zniesieniem obostrzeń dotyczących podróżowania i korzystania z usług hotelarskich wszystko wróci do normy? Sebastian Mikosz, Marcin Górzyński i Maciej Filipkowski podeszli do tematu kompleksowo. Nasi goście reprezentują branże, które bardzo ucierpiały z powodu pandemii. 

Sebastian określa obecną sytuację jako śmierć kliniczną branży lotniczej. Brak lotów spowodował obumieranie całego ekosystemu, który tworzy ponad 65 mln miejsc pracy w branży lotniczej. Obecnie należy skoncentrować się na roku 2021 mimo, iż przewidywania wskazują, że ruch może wrócić do poziomu sprzed kryzysu dopiero za jakieś 3 – 4 lata. 

Hotelarstwo ucierpiało w podobnym stopniu jak lotnictwo. Sieci takie jak Intercontinental, Hilton czy Marriott zamknęły ponad 70% hoteli a pozostałe 30% zanotowały spadki rzędu 80-90%. 

Podczas rozmowy poruszony został temat rozwoju nowych technologii spowodowany obecną sytuacją. Panowie dzielą się refleksjami i nadziejami, które rodzą się w tych trudnych czasach. 

W tym odcinku znajdziecie wiele praktycznych informacji, trochę filozofowania i dużo wniosków dotyczących zmian, które powinny zajść w gospodarce światowej. Koniecznie zostawcie pytania w komentarzach – nasi goście chętnie na nie odpowiedzą! 

Pamiętajcie aby subskrybować nasz kanał na YouTube, iTunes, Spotify lub  wszędzie tam gdzie słuchacie podcastów. Co czwartek wywiady z przedsiębiorcami. I nie tylko!

Więcej ciekawych historii i rozmów z wyjątkowymi gośćmi znajdziecie na

Facebook: https://m.facebook.com/zaprojektujswojezycie/

Instagram: https://www.instagram.com/zaprojektujswojezycie.pl/

LinkedIn: https://www.linkedin.com/company/audycja-zsz/

Aby nie przegapić kolejnego inspirującego odcinka audycji pamiętajcie o subskrypcji na YouTube lub waszych ulubionych aplikacjach gdzie słuchajcie podcastów.

Spotify: https://spoti.fi/2VYPLgc 

iTunes: https://apple.co/2VXB25k 

PATRONITE audycji Zaprojektuj Swoje Życie

Wspieraj być może najlepszą audycję w polskim internecie. Zostań współtwórcą i zobacz jak powstaje niezwykle ciekawa audycja – Zaprojektuj Swoje Życie. Dołącz do nas! Twój czas i Twoje wsparcie jest dla nas bardzo wartościowe.
Jak to zrobić? To proste. Odwiedź nas na https://patronite.pl/zsz i zostań Patronem już dziś.Dodaj Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *