Rafał Han w #ZaprojektujSwójBiznes-jak założyć startup-5 wskazówek dla początkujących-Silvair

9 czerwca 2021 Maciej Filipkowski

00:00
00:00

Rafał Han to współzałożyciel i CEO Silvair, spółki technologicznej z obszaru Internetu Rzeczy i inteligentnego oświetlenia. Nasz gość był też zaangażowany w budowanie wielu startupów, prowadził firmy działające w obszarze marketingu i reklamy. 

W dzisiejszym #ZaprojektujSwojBiznes dopytujemy Rafała o najistotniejsze elementy i działania, które należy brać pod uwagę przy budowaniu biznesu. 

Jeśli jesteście ciekawi jak Rafał: 

  • Buduje zespoły
  • Pozyskuje klientów
  • Buduje relacje z inwestorami 
  • Dba o cashflow

To zapraszamy na dzisiejszy odcinek!

Rafał bez wątpienia emanuje entuzjazmem i chęcią działania. Co więcej jest potrzebne, aby zbudować dobrze prosperujące przedsiębiorstwo? 

Silvair został założony w 2011 roku i od tamtego czasu intensywnie się rozwija, rewolucjonizując rynek Internetu Rzeczy. Ten polsko-amerykański startup w kilka lat zyskał ogromne zainteresowanie inwestorów. W 2018 zadebiutował na GPW.

Chcąc budować coś, co ma wpływ na świat i zmienia, w pewnych aspektach, ludzkie życie, warto też pomyśleć o możliwości monetyzacji. Za biznesem, nawet tym najbardziej rewolucyjnym, powinien stać dobrze skonstruowany model biznesowy. 

Rafał głęboko wierzy w koncepcję Paula Grahama, gdzie startup = growth. Biznes ma zarabiać pieniądze. Zadaniem startupy jest skalować. Inwestorzy mają uwierzyć w wizję i wesprzeć wzrost. 

MVP

Zanim jednak znajdzie się inwestor, warto przetestować pomysł/produkt na mniejszej grupie. MVP, czyli Minimum Viable Product, pokaże potencjalnemu klientowi wartość jaka jest oferowana i pozwoli zmierzyć jego zainteresowanie przy minimalnym koszcie i wysiłku. 

WSPÓLNICY I BUDOWANIE ZESPOŁU 

Nasz gość twierdzi, że świata nie zmienia się w pojedynkę. Dlatego zawsze szuka wspólników. Warto zacząć od podjęcia decyzji, że jest się otwartym na współpracę i wiedzieć, jakich kompetencji i cech się szuka. 

Jeśli chodzi o zespół, to Silvair mają tzw. Golden Circle. Wszyscy bardzo dokładnie wiedzą dlaczego robią, to co robią. Rafałowi zależało, aby ludzi pociągała kontrybucja do firmowego “WHY”. Czując się częścią firmy i będąc czynnie zaangażowanym w jej wzrost, pracownicy lepiej się z nią integrują. 

GDZIE SZUKAĆ FINANSOWANIA & ODPOWIEDZIALNOŚĆ PRZEDSIĘBIORCY 

Rafal sugeruje, że warto zacząć szukać środków od Friends, Family & Fools. Maciej podpowiada, że są też startupy, które da się zeskalować pieniędzmi klientów. 

Ludzie inwestują w człowieka i w egzekucję. Nie tylko w pomysł. Dlatego warto podkreślić, że bycie przedsiębiorcą zakłada bardzo wysoki poziom odpowiedzialności. Jest to odpowiedzialność m.in za swoich ludzi i inwestorów i ich pieniądze. 

Pytanie, czy jesteś na to gotowy.

MARKETING

Marketing to wiedza o rynku. Trzeba rozumieć rynek, w którym się jest, aby dostarczyć prawidłową wartość, za którą ktoś będzie chciał zapłacić. To jest zrozumienie rynku. Natomiast reklama jest to podanie propozycji z jasno określonymi wartościami dla konkretnej grupy odbiorców. 

CASHFLOW

Rafał podkreśla, że pieniądze są paliwem dla biznesu. Absolutnie istotne jest bycie transparentnym i uczciwym wobec inwestorów. To sprzyja budowaniu dobrych i zdrowych relacji. Warto pamiętać, że inwestor, który przychodzi do projektu, jest tak naprawdę wspólnikiem. 

Nasz gość podsumowuje, że startup to nie krótka przygoda. To podróż, która wymaga zaangażowania, odpowiedzialności i wytrwałości.   

Więcej ciekawych historii i rozmów z wyjątkowymi gośćmi znajdziecie na

➡Facebook: https://m.facebook.com/zaprojektujswojezycie/

➡Instagram: https://www.instagram.com/zaprojektujswojezycie.pl/

➡LinkedIn: https://www.linkedin.com/company/audycja-zsz/

Aby nie przegapić kolejnego inspirującego odcinka audycji pamiętajcie o subskrypcji na YouTube lub waszych ulubionych aplikacjach gdzie słuchajcie podcastów.

➡Spotify: https://spoti.fi/2VYPLgc 

➡iTunes: https://apple.co/2VXB25k 

PATRONITE audycji Zaprojektuj Swoje Życie

Wspieraj być może najlepszą audycję w polskim internecie. Zostań współtwórcą i zobacz jak powstaje niezwykle ciekawa audycja – Zaprojektuj Swoje Życie. Dołącz do nas! Twój czas i Twoje wsparcie jest dla nas bardzo wartościowe.

Jak to zrobić? To proste. Odwiedź nas na https://patronite.pl/zsz i zostań Patronem już dziś. Dodaj Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *