Jak wygląda proces projektowania przejścia z pracy na etacie do prowadzenia swojej firmy?

16 marca 2023 Zaprojektuj Swoje Życie

Decyzje mają to do siebie, że trudno się je podejmuje, a jeszcze trudniej egzekwuje. W zasadzie to mogłoby być moje motto życiowe. Z perspektywy czasu, stwierdzam, że o ile często byłem gotowy na zmianę, o tyle rzeczywistość jej zaimplementowania była procesem pełnym niespodzianek i zaskoczeń.

Chcąc przewrócić swoje życie do góry nogami, polecam zacząć prowadzić swoją firmę. W tym miejscu może pojawić się pytanie: co się bardziej opłaca – praca na etacie czy własna działalność? Co właściwie oznacza, gdy w grę wchodzi rozwijanie własnego biznesu?

W tym tekście przeprowadzę Cię przez proces projektowania przejścia z pracy na etacie do prowadzenia swojej firmy. Znajdziesz tutaj również niezbędne informacje dotyczące tego, jak odpowiednio przygotować się do założenia własnej działalności.

  • Czy moje rady zmienią Twoją perspektywę na przebieg takiej zmiany? Możliwe.
  • Czy ułatwią Ci życie, w tym pełnym wyzwań czasie? Bardzo prawdopodobne.
  • A może uda mi się odwieść Cię od podjętej już decyzji? Niewykluczone.

Zacznijmy od…początku. Od miejsca, w którym był Rafał Brzoska, Mark Zuckerberg czy Elon Musk. Musisz mieć POMYSŁ. Zgłębiaj rynki, obserwuj trendy, zdefiniuj, co ma potencjał sprzedażowy lub ułatwi innym życie. Gdy już odhaczysz ten punkt (a uwierz mi, nie będzie to proste), zacznij przekształcać pomysł w MODEL BIZNESOWY. Zadaj sobie kilka pytań:

  1. Czy Twój pomysł jest skalowalny?
  2. Znasz swoje przychody i koszty? Zbuduj Excela!
  3. Czy rozumiesz, co będziesz sprzedawał?
  4. Ile będziesz musiał sprzedać godzin pracy, produktów lub usług, aby zarobić nie tylko na życie, ale też na dalszy rozwój przedsiębiorstwa?
  5. Jak wygląda konkurencja i jak kształtują się ceny?

Aby ułatwić Ci tworzenie modelu biznesowego, proponuję przeczytać parę książek. Zdaję sobie sprawę, że to wymaga czasu, ale dzięki temu lepiej zrozumiesz, z jaką motyką porywać się na słońce i jak skorzystać z szansy, jaką daje Ci przejście z pracy na etacie na własną działalność. Moje sugestie poniżej:

  1. Yourprenour – jak zbudować i rozwinąć firmę opartą na marce osobistej – Chris Ducker
  2. Mit przedsiębiorczości – Michael E. Gerber
  3. Tworzenie modeli biznesowych * – Alexander Osterwalder & Yves Pigneur
  4. The $100 Startup – Chris Guillebeau
  5. Zaufanie Czyli Waluta Przyszłości – Michał Szafrański
  6. Blitzscaling – Reid Hoffman, Chris Yeh, Bill Gates
    *link afiliacyjny – kupując tu wspierasz audycję Zaprojektuj Swoje Życie

Co jest korzystniejsze – etat czy samozatrudnienie?

…to zależy! Nie powinno zdziwić Cię więc, że nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, ponieważ wpływ na to mają indywidualne preferencje i potrzeby. Praca na etacie zapewnia stałe wynagrodzenie i dodatkowe korzyści, takie jak płatny urlop czy benefity pozapłacowe. Pracownik na etacie ma jednak mniejszą swobodę w podejmowaniu decyzji, co dla osób, które chcą żyć według własnego scenariusza, może być męczące na dłuższą metę.

Samozatrudnienie daje większą niezależność oraz szansę na osiąganie wyższych dochodów. Prowadzenie działalności często przynosi dużą satysfakcję i spełnienie. Założenie własnej firmy to krok, który pozwala na realizację planów, ale wymaga również odwagi, determinacji i odpowiedzialności.

Etat a działalność gospodarcza to zagadnienie, które wciąż wywołuje żywe dyskusje. Podjęcie decyzji o założeniu firmy i rezygnacji z pracy na etacie to decyzja, która pomoże Ci przekształcić stagnację w pracy w rozwój osobisty. To od Ciebie zależy, jak wykorzystasz tę szansę.

Jak przygotować się do założenia własnej działalności?

Tworząc firmę bądź gotowy na zbudowanie zaplecza finansowego. Należy brać pod uwagę nie tylko wydatki związane z prowadzeniem firmy, ale też koszty osobiste. Te dwa portfele zawsze warto rozdzielić. Świetnie mówił o tym Michał Szafrański w 100 odcinku audycji: www.zaprojektujswojezycie.pl/100

Warto mieć zapas gotówki na co najmniej dwa lata życia. Jest to kwota, z której nawet grosik nie może pójść na koszty prowadzenia biznesu. Przy kalkulowaniu tej sumy, weź pod uwagę, że Twoje wydatki wzrosną o jakieś 15%.

A co z pieniędzmi, które wydasz na biznes?

  • Jeśli będzie to STARTUP, to potrzebne będą środki, które wystarczą co najmniej na rok działalności Twojej i potencjalnego wspólnika. Dlaczego rok? Później zapewne będziesz szukał inwestorów.
  • Zakładając PRZEDSIĘBIORSTWO, w którym od razu będziesz zarabiał pieniądze, oszczędności nie grają aż tak dużej roli. Wynika to z prostego faktu, że całą uwagę i energię poświęcisz na działania, które niezwłocznie wygenerują przychód. Zeskalujesz wzrost firmy dzięki przychodom od klientów. W tym modelu też możesz zdecydować się na inwestorów. Jest to dobre rozwiązanie w sytuacji, gdy wzrost Twojej firmy może być dużo szybszy przy większych kapitałach.

Przejście do pracy na etacie do prowadzenia własnej działalności

Początki prowadzenia biznesu warto połączyć z pracą na etacie. Znajdź jedną, dwie godziny dziennie, które przeznaczysz na swój pomysł i tworzenie modelu biznesowego. Celem tego działania, jest skupienie się na tym, co i jak chcesz osiągnąć. Będzie to doskonały wyznacznik Twojej wytrwałości. Praca na etacie i własna działalność gospodarcza to dobre rozwiązanie na początek, jednak warto upewnić się, czy nie obowiązuje nas zakaz konkurencji.

Dzięki codziennej pracy zaczniesz budować swoje przedsiębiorstwo. Zaznaczam, że nie jest to proces krótkotrwały. Przygotuj się, że potrwa on co najmniej pół roku. Mając zaplecze, które daje Ci pracodawca, podejdziesz z większym spokojem i rozwagą do realizowania planów. Zabezpieczysz się finansowo, stworzysz koncepcję działania, zbierzesz niezbędną wiedzę do podejmowania świadomych decyzji.

Czas, który przeznaczysz na firmę to moment na:

  1. Zrozumienie czy ilość i jakość pracy, które generujesz na rzecz przyszłego biznesu, są zgodne z Twoimi oczekiwaniami.
  2. Uświadomienie sobie, czy jesteś w stanie w ogóle na tym zarobić.

To, do czego staram się Cię przygotować, to zderzenie ze ścianą zwaną rzeczywistością.

Planując, na przykład, otworzenie restauracji, obedrzyj wizję przyszłości z wyidealizowanych wyobrażeń. Prowadzenie knajpy to nie to samo co chodzenie do niej. Nie będziesz przechadzał się wśród gości, dumny jak paw, smakował potraw i wybierał zastawy pasującej do zasłon. Będziesz natomiast głowił się nad wydatkami, zatrudniał i zwalniał ludzi, rozpisywał grafiki, ogarniał zatowarowanie czy wyrzucał śmieci.

Warto mieć świadomość, że założenie własnej firmy to nie tylko szansa na większą niezależność i sukces zawodowy, ale także spore ryzyko. Przejście z pracy na etacie do prowadzenia własnej działalności powinno być starannie przemyślane i zaplanowane krok po kroku.

Audycja Zaprojektuj Swoje Życie, jest kolejnym idealnym przykładem takiego dysonansu. Pokazuje, jak bardzo rzeczywistość różni się od tego, co widzą nasi odbiorcy. Ja i mój zespół szukamy gości, poświęcamy długie godziny na przygotowanie pytań, obróbkę materiału, tworzenie tekstów i działania marketingowe.

Moje wyobrażenie o tym przedsięwzięciu, jak już kiedyś wspominałem, było zupełnie inne, niż to, z czym przyszło mi się zmagać. Na początku, zamiast koncentrować się na tworzeniu treści, wyklejałem studio piankami wyciszającymi. Czy było to niezbędne działanie? Może tak. Czy było ono priorytetem? Stanowczo nie. Dopiero po 18 miesiącach działania, mogłem i chciałem nazwać audycję biznesem.

Niezwykle trudno przygotować się do zmian, które czekają na początkującego przedsiębiorcę. Mimo lat różnorodnych doświadczeń i wydawałoby się, dostatecznej wiedzy, jako priorytet postawiłem sobie klejenie gąbki do ścian naszego studia. Niezwykle ważni w tym zagubieniu biznesowym, byli ludzie, którymi się otaczałem. Pozwolili mi wyjść z pola makowego na utarte ścieżki. Naprostowali moje priorytety i to też dzięki nim, prowadzę osiągający sukcesy biznes.

Na koniec zostawiam Cię z cytatem pruskiego generała Helmuta von Moltke, który powiedział: „Żaden plan kampanii nie przetrwa kontaktu z wrogiem”. Parafrazując, żadna strategia biznesowa nie przetrwa pierwszego kontaktu z rynkiem i klientem, jeśli nie jest poparta przemyślanymi działaniami.



Dodaj Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *