Piotr Wilam-sprzedaż biznesu odmieniła moje życie-Innovation Nest

10 czerwca 2021 Maciej Filipkowski

00:00
00:00

Gdy słyszymy Onet.pl, część z nas wraca pamięcią do jednej z pierwszych stron internetowych, które przeglądaliśmy. Wspominając Wydawnictwo Pascal, przypominamy sobie ciekawe podróże, które odbyliśmy z ich przewodnikami. Optimus często kojarzy się z pierwszym domowym komputerem, o dostęp do którego walczyło się z rodzeństwem. 

Można śmiało powiedzieć, że nasz dzisiejszy gość, Piotr Wilam, współtworzył część przeszłości naszych słuchaczy i widzów. Zapraszamy was na rozmowę o przedsiębiorczości, przeplataną sentymentem i ciekawymi poglądami na przyszłość biznesową świata. 

Książka polecana przez naszego gościa:

➡ Książki Szczepana Twardocha

Blog Piotra:

https://piotrwilam.medium.com/

W tym odcinku audycji Zaprojektuj Swoje Życie dowiecie się:

  • Jak Wydawnictwo Pascal uniknęło bankructwa?
  • Początki Onet.pl – wejście w nieznane
  • Jak zmieniło się życie Piotra po sprzedaży Onet.pl?
  • Jak stać się spółką portfelową Innovation Nest?

Notatki z odcinka

Jak to jest gościć legendę polskiego internetu? Słuchając tego odcinka, na pewno stwierdzicie, że ciekawie. Piotr zaczynał w internecie, jak ten internet się zaczynał.

Zanim jednak były “internety”, było Wydawnictwo Pascal. Wraz z Tomkiem Kolbuszem weszli w biznes, o którym nie mieli bladego pojęcia. Początki tego przedsięwzięcia to wydanie jednego przewodnika o Danii i doprowadzenie firmy na skraj bankructwa. Po tej porażce panowie zweryfikowali swoje działania. Dzięki temu, w niecałe trzy lata ugruntowali swoją pozycję na rynku i odnosili sukcesy. 

Piotr i Tomek dokonali bardzo ważnej obserwacji. Zrozumieli, że media elektroniczne to jest przyszłość i kierunek, w którym wszystko będzie szło. Wtedy też zaczęli swoją współpracę z firmą Optimus. Namówili ich, aby założyć wspólną firmę – Pascal Multimedia. Był to też początek ery Onet.pl. Wspólnie postanowili zrobić startupowy setup, ubrany w zasoby z Optimusa i Pascala. 

W połowie 2001 roku Onet.pl został zakupiony przez ITI Holding. Ta zmiana przewróciła życie Piotra do góry nogami. Według niego to była totalna rewolucja. Mając 33 lata, z dnia na dzień zmieniło się w jego życiu wszystko. Miał poczucie, że wszedł na nową, nieznaną mu ścieżkę. 

Wspomina, że towarzyszyło mu też poczucie braku równowagi. Z jednej strony miał kolosalne doświadczenie, a z drugiej, nie wiedział podstawowych rzeczy jeśli chodzi o biznes. Pracował w jednej organizacji, zawsze na stanowisku Prezesa lub Wiceprezesa, z ludźmi, których sam zatrudniał lub doskonale znał. 

Piotr stwierdził, że aby dokonać dekompresji, przebudować swoje myślenie i otworzyć się na nowe koncepty biznesowe pójdzie na London Business School. Był to początek wejścia w rolę anioła biznesu i większego zaangażowania się w życie rodzinne. Podsumowuje, że zaczął rozwijać się emocjonalnie. 

W 2010 roku powstał Innovation Nest. Obecnie Fundusz inwestuje w cloudowy software B2B. Piotr dostrzega wpływ cyfryzacji na praktycznie wszystkie aspekty życia jednostki, grupy czy społeczeństw. Uważa, że żyjemy w czasach, które są idealne dla founderów i na bycie inwestorem. 

Piotr chciałaby, aby widzowie i słuchacze zapamiętali:

  • Dla tych, którzy są zamknięci w swoim myśleniu i analitycznym świecie – postarajcie się otworzyć na emocje i połączyć je z ciałem, aby móc zaistnieć w całości. 
  • Dla tych, którzy żyją “tu i teraz” i przede wszystkim czują – spróbujcie wprowadzić do swojej codzienności elementy struktury i planowania celów. 

Więcej ciekawych historii i rozmów z wyjątkowymi gośćmi znajdziecie na:

➡Facebook: https://m.facebook.com/zaprojektujswojezycie/

➡Instagram: https://www.instagram.com/zaprojektujswojezycie.pl/

➡LinkedIn: https://www.linkedin.com/company/audycja-zsz/

Aby nie przegapić kolejnego inspirującego odcinka audycji pamiętajcie o subskrypcji na YouTube lub waszych ulubionych aplikacjach gdzie słuchajcie podcastów.

➡Spotify: https://spoti.fi/2VYPLgc 

➡iTunes: https://apple.co/2VXB25k 

PATRONITE audycji Zaprojektuj Swoje Życie

Wspieraj być może najlepszą audycję w polskim internecie. Zostań współtwórcą i zobacz jak powstaje niezwykle ciekawa audycja – Zaprojektuj Swoje Życie. Dołącz do nas! Twój czas i Twoje wsparcie jest dla nas bardzo wartościowe.

Jak to zrobić? To proste. Odwiedź nas na https://patronite.pl/zsz i zostań Patronem już dziś. Dodaj Komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *