Piotr Smoleń-rewolucja w finansach osobistych-Symmetrical.ai

22 lipca 2021 Maciej Filipkowski

00:00
00:00

Piotr Smoleń to współzałożyciel i Prezes Zarządu Symmetrical.ai. Firma rewolucjonizuje payroll poprzez umożliwienie pracodawcy wypłacenie pracownikowi pieniędzy w dowolnym momencie. Dzięki dedykowanej infrastrukturze technologicznej i nowoczesnemu podejściu, Symmetrical.ai przywraca poczucie bezpieczeństwa finansowego. 


W dzisiejszym odcinku Piotr mówi o tym, jak pobyt w Dolinie Krzemowej i kurs na Stanford zmieniły jego pogląd na przedsiębiorczość. Otwarcie omawia swoje porażki i udziela kilku wartościowych lekcji, na które powinni zwrócić uwagę przyszli i obecni właściciele biznesów. 

Książka polecana przez Piotra:

The Snowball – Warren Buffett – https://amzn.to/3hW4Spb 

Z tego odcinka audycji Zaprojektuj Swoje Życie dowiecie się:

  • Jakie było najbardziej traumatyczne przeżycie w życiu zawodowym Piotra?
  • Dlaczego warto wyjść ze swojej strefy komfortu jeśli chce się osiągnąć sukces?
  • Turbine Analytics – jakie błędy popełnił Piotr w pierwszym startupie?
  • Jak Symmetrical.ai uzyskało 6 milionów dolarów od inwestorów? 
  • Jakie są największe wyzwania w prowadzeniu szybko rosnącej firmy?

Notatki z odcinka

Symmetrical.ai to być może jedno z ciekawszych przedsiębiorstw, które powstało w Polsce. Piotr podkreśla, że definiuje swoją firmę jako światowy startup i konkurują globalnie. 

Piotr dzieli swoją ścieżkę zawodową na dwa etapy:

  1. Odkrywania – gdy szukał przypadków, okazji i ufał intuicji
  2. Zrozumienia – gdy zaczął bardziej świadomie patrzeć na świat i jakie daje możliwości; wtedy też dostrzegł zalety systematycznego myślenia i działania

Z pierwszego etapu na drugi przeszedł gdy sprzedał swój poprzedni biznes. Przeprowadził się do Doliny Krzemowej, skończył kurs na Stanford i poznał wielu interesujących ludzi. Był to moment, w którym zrozumiał, że można projektować życie, metodycznie podchodzić do kariery i że ma na nią realny wpływ. Według Piotra, dzisiejszy rynek daje ogromne możliwości kreowania swojego biznesu. 

Zanim jednak nasz gość stworzył ten wyjątkowy biznes, musiał odbyć wiele niełatwych lekcji. 

NASTOLETNI TRADER

Piotr już w liceum pasjonował się inwestowaniem. Mając 18 lat założył konto maklerskie i inwestował na polskiej giełdzie. Na studiach był bardzo aktywnym traderem. Sprawiało mu to ogromną frajdę. Wspomina, że mimo początkowych sukcesów, kryzys odebrał mu większość zysków. Nauczył się wtedy jak ważna jest pokora. 

W między czasie udało mu się dostać pracę w notowanym na giełdzie funduszu private equity, który w swoim portfelu miał wiele spółek technologicznych. Dało to Piotrowi szansę przyjrzeć się jak one działają, poznał programistów i ich punkt widzenia. Zaczęła się kształtować jego wizja przyszłości, w której łączył swoją pasję do finansów i technologii. 

TURBINE ANALYTICS – PIERWSZA PORAŻKA BIZNESOWA, KTÓRA SKOŃCZYŁA SIĘ OWOCNYM EXITEM

Wynikiem pasji naszego gościa była firma Turbine Analytics, którą założył ze wspólnikiem. Początkowo był to fundusz hedgingowy, w którym wykorzystywali algorytmy aby systematycznie i w sposób automatyczny wystawiać je na giełdzie. 

Po zmianie regulacji, ich dashboard do zarządzania ryzykiem wzbudził zainteresowanie jednego z partnerów. W ten sposób firma Piotra i Kuby przekształciła się w SaaS i zaczęli zdobywać klientów funduszowych. Z czasem rozwinęli swoje rozwiązanie i sprzedawali też do klientów bankowych i ubezpieczeniowych. 

W 2018 roku sprzedali biznes do funduszu private equity. Środki uzyskane z tej transakcji Piotr przeznaczył na podróże i edukację. Tak trafił do Doliny Krzemowej. 

REWOLUCJA W PAYROLL 

Podczas pobytu w Dolinie Krzemowej, Piotr ukończył też kurs na Stamford. Był to czas, w którym poznawał wiele ciekawych ludzi, chodził na interesujące wydarzenia i poszerzał swój pogląd na biznesowe możliwości. 

W 2018 roku, wraz z Danielem Wartolowskim, napisali blogpost, w którym przedstawili wizję zrewolucjonizowania rynku finansowego. Artykuł obiegł cały świat i wzbudził ogromne zainteresowanie. Tak wyglądały początki Symmetrical.ai. 

Na początku firma miała być platformą technologiczną, której zadaniem było łączenie ludzi z usługami finansowymi w bardziej efektywny, programistyczny sposób. 

Biznes miał, jak do tej pory dwa piwoty. Ten ostatni spowodowany był faktem, że Piotr i Daniel zdali sobie sprawę, że stoi przed nimi otworem rynek wart ponad 40 miliardów dolarów, który jest bardzo fragmentaryczny i że można na nim dokonać pionierskich zmian. Panowie zaczęli myśleć o payroll i zaprojektowali jego przyszłą wizję. 

Obecnie oferują rozwiązanie, które jest zautomatyzowanym doradcą finansowym i daje pracownikom takie produkty, które odbudowują ich poczucie bezpieczeństwa finansowego. Wszystko dzieje się w oparciu o wsparcie od pracodawców. Ich produkt podbija międzynarodowe rynki w ekspresowym tempie. 

Piotr wierzy, że jest w stanie zbudować absolutnie globalny biznes i zrobić to w rekordowym tempie. Działanie w obszarze, który nie był jeszcze dotknięty żadną rewolucją, daje ogromne możliwości diametralnych zmian na gigantycznym rynku. 

NEWSLETTER ZAPROJEKTUJ SWÓJ BIZNES

Zapisz się: http://zaprojektujswojezycie.pl/newsletter/ 

Zapisując się do naszego newslettera, zyskujesz dostęp do jedynego miejsca, w którym Maciej dzieli się praktycznymi poradami, przemyśleniami i przedsiębiorczym know how”. Wiedza i doświadczenia, które zdobywał przez ponad 30 lat pracy w biznesie, są na wyciągnięcie ręki. Jeśli szukasz inspiracji oraz prawdziwie eksperckiego punktu widzenia na biznes – zapisz się! 

Więcej ciekawych historii i rozmów z wyjątkowymi gośćmi znajdziecie na

➡Facebook: https://m.facebook.com/zaprojektujswojezycie/

➡Instagram: https://www.instagram.com/zaprojektujswojezycie.pl/

➡LinkedIn: https://www.linkedin.com/company/audycja-zsz/

Aby nie przegapić kolejnego inspirującego odcinka audycji pamiętajcie o subskrypcji na YouTube lub waszych ulubionych aplikacjach gdzie słuchajcie podcastów.

➡Spotify: https://spoti.fi/2VYPLgc 

➡iTunes: https://apple.co/2VXB25k 

PATRONITE audycji Zaprojektuj Swoje Życie

Wspieraj być może najlepszą audycję w polskim internecie. Zostań współtwórcą i zobacz jak powstaje niezwykle ciekawa audycja – Zaprojektuj Swoje Życie. Dołącz do nas! Twój czas i Twoje wsparcie jest dla nas bardzo wartościowe.

Jak to zrobić? To proste. Odwiedź nas na https://patronite.pl/zsz i zostań Patronem już dziś. Dodaj Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *