Piotr Płoszajski-zaprojektuj swoje życie, ale się nie przywiązuj

6 maja 2021 Maciej Filipkowski

00:00
00:00

Piotr Płoszajski to nie tylko profesor SGH i doktor habilitowany nauk ekonomicznych. Nasz gość może pochwalić się mnogością wystąpień na uniwersytetach i w centrach badań naukowych na całym świecie. Jest współautorem szeregu pionierskich badań międzynarodowych. O tym wszystkim możecie poczytać na Wikipedii. Jednak po dzisiejszej rozmowie możecie spodziewać się czegoś więcej. Piotr dzieli się swoją historią, anegdotami i lekcjami, które go ukształtowały jako człowieka. Podkreśla dlaczego ważne jest, aby przeżyć życie w taki sposób, aby być dobrze zapamiętanym. 

Książki polecane przez naszego gościa: 

Bio gościa

Piotr Płoszajski -  emerytowany profesor i kierownik Katedry Teorii Zarządzania (1994–2018) Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie (SGH). Obecnie jest wykładowcą w programach MBA-SGH, CEMBA i CEMS. 

Absolwent zarządzania na Uniwersytecie Łódzkim i Harvard Business School, stypendysta m.in. The Ford Foundation, The British Academy, The Swiss Foundation i Massachusetts Institute of Technology. W latach 1971-1998 pracownik naukowy w PAN, w latach 1987-1991 dyrektor Instytutu Filozofii i Socjologii PAN, a w latach 1993-1998 Dyrektor Generalny Polskiej Akademii Nauk. 

Założyciel Polsko-Japońskiego Centrum Zarządzania oraz Centrum Badań nad Społeczną Odpowiedzialnością Biznesu w SGH. Ostatnio zajmuje się Nową Gospodarką, wpływem technologii na modele biznesowe, sztuczną inteligencją, strategiami hiper-konkurencyjnymi, prosumpcją i marketingiem dla „nowego klienta“. Doradca i wykładowca w wielu korporacjach oraz visiting profesor uniwersytetów zagranicznych. Laureat m.in. Nagród Digital Shapers (2018 Edukacja, 2019 Wizjoner), Nagrody Specjalnej Północnej Izby Gospodarczej „Osobowość w Dziedzinie Ekonomii”(2017), Medalu za wybitne osiągnięcia w dziedzinie bankowości (2017) oraz tytułu Lidera Cyfryzacji Sektora Bankowego (2021) od Związku Banków Polskich. Odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Członek kilku rad nadzorczych. 

W tym odcinku audycji Zaprojektuj Swoje Życie dowiecie się:

  • Jakie jest największe zastrzeżenie Piotra do audycji.
  • Czym jest algebra przyszłości.
  • Jak szczęśliwy splot wydarzeń zaprowadził Piotra na Harvard.
  • Jaka jest perspektywa Piotra na system edukacji na świecie. 

Notatki z odcinka

Początek tej rozmowy jest…nietypowy. Piotr zamiast odpowiadać na nasze kluczowe pytanie (jak do tej pory wyglądało projektowanie Twojego życia) postanawia przejąć obowiązki prowadzącego. Co więcej, dzieli się sceptycyzmem, który towarzyszył mu, gdy pierwszy raz usłyszał od Macieja o pomyśle na audycję. Jeśli czytacie ten opis, a nie mieliście okazji obejrzeć nagrania z rozmowy na YouTube, to koniecznie tam zajrzyjcie. Mina Macieja, wszechogarniające poczucie tracenia kontroli, które maluje się na jego twarzy, zrobi wam dzień. 

Piotr jest gorącym zwolennikiem pojęcia “serendipity”, czyli szczęśliwy traf. Całe życie naszego gościa polega na rozpoznawaniu tych szczęśliwych przypadków. Jednym z nich, było nie dostanie się na Politechnikę, na wydział chemii przemysłowej. Po zakończeniu nauki w technikum, nie mając dalszego pomysłu na życie. Piotr postanowił pójść na ekonomię.

Dzięki swojemu ciętemu językowi trafił do Warszawy na studia doktoranckie z zarządzania. Następnie wygrał stypendium z Fundacji Forda i zaczął naukę na Harvard Business School. Na początku lat 80 tych zaproponowano mu pracę na MIT. Mógł zostać tam z rodziną i rozwijać swoją karierę naukową. Postanowił jednak wrócić do Polski. Piotr wspomina, że był to czas dysonansu poznawczego, związanego z decyzją, którą podjął. 

Jego dalsza kariera związała go z PANem, Polską Akademią Nauk i SGH. Zyskał ogromną popularność wśród studentów, a dostanie się na jego wykłady graniczyło z cudem. Dla naszego gościa, zawsze istotne było budowanie relacji i przekazywanie wartości. 

Piotr chciałby, aby widzowie i słuchacze zapamiętali:

Prawa natury są nieubłagane. Każdy kiedyś będzie starym, głupim idiotą. Mamy jednak wybór. Albo będziemy miłym, błyskotliwym, pogodnym staruszkiem, albo zgorzkniałym, starym zgredem, którego wszyscy omijają. Aby być tą pierwszą osobą, należy nad sobą pracować. Żyć tak, aby nasze wybory prowadziły w odpowiednim kierunku. 

Więcej ciekawych historii i rozmów z wyjątkowymi gośćmi znajdziecie na:

➡Facebook: https://m.facebook.com/zaprojektujswojezycie/

➡Instagram: https://www.instagram.com/zaprojektujswojezycie.pl/

➡LinkedIn: https://www.linkedin.com/company/audycja-zsz/

Aby nie przegapić kolejnego inspirującego odcinka audycji pamiętajcie o subskrypcji na YouTube lub waszych ulubionych aplikacjach gdzie słuchajcie podcastów.

➡Spotify: https://spoti.fi/2VYPLgc 

➡iTunes: https://apple.co/2VXB25k 

PATRONITE audycji Zaprojektuj Swoje Życie

Wspieraj być może najlepszą audycję w polskim internecie. Zostań współtwórcą i zobacz jak powstaje niezwykle ciekawa audycja – Zaprojektuj Swoje Życie. Dołącz do nas! Twój czas i Twoje wsparcie jest dla nas bardzo wartościowe.

Jak to zrobić? To proste. Odwiedź nas na https://patronite.pl/zsz i zostań Patronem już dziś. Dodaj Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *