Od minister cyfryzacji do założycielki startupu – Anna Streżyńska, MC2 Innovations

24 lutego 2022 Maciej Filipkowski

00:00
00:00

Kiedy z hukiem rozstajesz się z rządem, warto mieć plan na kolejny zawodowy krok. Anna Streżyńska postanowiła dołączyć do grona startuperów. Zanim jednak została CEO grupy startupów informatycznych MC2 Innovationsm ponad 20 lat pracowała w sektorze publicznym. Jako prezes UKE zasłynęła ukróceniem praktyk monopolistycznych na tym rynku. W Ministerstwie Cyfryzacji była inicjatorem projektów w zakresie cyfryzacji państwa w obszarze cyfrowej tożsamości (profil zaufany, podpis zaufany, mObywatel). 

W pierwszej części rozmowy z Anną (druga już niebawem) zapytaliśmy, czym kierowała się w swoich zawodowych wyborach. Dowiecie się też jak mimo introwertycznej natury, potrafiła otworzyć się na największe źródło wiedzy i doświadczeń – innych ludzi.

Z tego odcinka dowiecie się:

  • Jak Anna definiuje sukces?
  • Studia prawnicze – co najbardziej rozczarowało Annę?
  • Mentorzy – ważny element współprac, który pozwolił Annie rozwijać się i poszerzyć perspektywę na świat i pracę.
  • Przemiana telekomunikacyjna w Polsce – jak Anna przyczyniła się do tego ważnego dla kraju procesu?
  • Największe osiągnięcia naszej gościni jako Minister Cyfryzacji.
  • Polityka – jak pragmatyczna Anna odnalazła się w tym świecie? Jakie były największe wyzwania?
  • Co sprawiło, że Anna postanowiła wejść w świat startupów?
  • Bycie startuperką – najtruniejsze lekcje nowej ścieżki zawodowej.

Anna nie projektowała swojego życia w sposób świadomy. Natomiast zawsze starała się wyciągać wnioski z tego, co już minęło. Według gościni nasze dokonania i decyzje zawsze zasługują na refleksję wsteczną. Wnioski powinny być na tyle uniwersalne, by stosować je w przyszłości. 

STUDIA PRAWNICZE

Chcąc pomagać ludziom, Anna zaczęła studiować prawo. Wspomina, że po 3 latach sama śmiała się ze swojego wyboru. 

Dopiero po latach, stykając się ze starszymi kolegami i profesorami, którzy wykonywali ten zawód, dostrzegła, że niektórzy prawnicy nie tylko znają na pamięć kodeksy, ale znają świat, systemu gospodarcze i nauki społeczne. Dla nich jest to całość, której używają, aby zapewnić realizację sprawiedliwości i słuszności. 

PRACA W ADMINISTRACJI

W 1995 roku Anna trafiła na ogłoszenie Urzędu Ochrony Konkurencji Konsumentów. Spodobała się jej idea tego urzędu. Gdy zaczynała pracę, miała przytłaczającą świadomość osobistych braków wiedzy i doświadczenia, niezbędnych do dobrego wykonywania zadań. Niezwykle wartościowy w ich uzupełnianiu był mentoring, który otrzymała od swoich przełożonych i współpracowników.

Mimo bycia introwertykiem Anna postanowiła otworzyć się na ludzi. Wiedziała, że są oni źródłem mądrości i potrzebnych jej doświadczeń. 

Rynek telekomunikacyjny pochłonął ją na 20 lat. W tym czasie wszystkie zmiany z tego sektora dokonały się przy jej udziale i były przez nią moderowane. Najważniejszą z nich było przejście z rynku zmonopolizowanego do konkurencyjnego. 

PANI MINISTER

W latach 2015 – 2018 Anna piastowała stanowisko Ministra Cyfryzacji. Podobało się jej zaangażowanie i poczucie sprawczości, które implementowała w swojej pracy. Kierowała zespołem projektowym, ale też uczyła się wielu nowych rzeczy. To była fascynująca przygoda. Nie zmienia to faktu, że polityka okazała się też dużym wyzwaniem i nasza gościni musiała wyhodować sobie bardzo grubą skórę. 

ZAŁOŻYCIELKA STARTUPU

Głównym powodem wejścia w świat startupów była dalsza chęć pracy z tymi samymi osobami. Anna nadal chciała robić z nimi ciekawe i przełomowe rzeczy. Co więcej, opuszczając rząd w specyficznych okolicznościach była postrzegana jako “wróg publiczny”, co przekładało się na problemy z potencjalnym zatrudnieniem. 

Fantazja ułańska Anny spowodowała, że bycie jedną z najstarszych startuperek w Polsce wydało się jej dobrym pomysłem. Mimo wielu wyzwań nie była w błędzie. Obecnie jest CEO grupy startupów informatycznych MC2 Innovations.  Dodaj Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *