Monika Mikowska-w poszukiwaniu równowagi-CEO Mobee Dick

21 listopada 2019 Maciej Filipkowski

00:00
00:00

Monika Mikowska, CEO i współzałożycielka firmy projektowo – badawczej Mobee Dick, zrobiła a Macieju piorunujące wrażenie. Pełna entuzjazmu, optymizmu i energii, nasza rozmówczyni opowiada w tym odcinku jak wygląda jej życie, zarówno prywatne jak i zawodowe, a także jak je planowała (i czy w ogóle:) )

Bio gościni

CEO i współwłaścicielka firmy projektowo-badawczej Mobee Dick, specjalizującej się w budowaniu produktów i usług cyfrowych. Firma zapewnia interdyscyplinarne zespoły projektowe, które pracują w siedzibach jej Klientów i wykorzystując iteracyjne metodyki Design Thinking, dostarczają biznesowi wymiernych korzyści i ułatwiają proces cyfrowej transformacji. W portfolio marki znajduje się ponad 100 projektów zrealizowanych m.in. dla TUiR Warta, Żabka Polska, Agora, Edipresse, mBank, Getin Noble Bank, Banque Saudi Fransi, Bank BNP Paribas, Santander Consumer Bank, Credit Agricole, Wirtualna Polska, Rainbow Tours, TUI, Play, Empik czy PLL LOT.

Monika Mikowska to wiodąca w Polsce specjalistka z zakresu UX i Product Design. Autorka popularnego bloga jestem.mobi, nagrodzonego Wyróżnieniem Specjalnym w konkursie Blog Roku 2013. Autorka wielu cenionych raportów branżowych. Jurorka czterech edycji prestiżowego konkursu Mobile Trends Awards. Współautorka książki “E-marketing” oraz “Biblia e-biznesu 2”. Od 6 lat współtworzy merytorycznie studia podyplomowe UX Design na Uniwersytecie SWPS w Katowicach (w tym przez 3 lata jako mentorka, przez 2 lata jako Kierownik Lokalny, przez cały ten czas jako wykładowca).

Wykładowca również na AGH i WSE w Krakowie. Prelegentka na największych konferencjach branżowych (np. Mobile Trends Conference, infoShare, InternetBeta, I <3 Marketing). Związana z branżą internetową od blisko 16 lat, od 12-tu zafascynowana trendem mobile. Jedna ze stu kobiet w Polsce wyróżnionych w 2014 roku tytułem Ambasadorki Przedsiębiorczości Kobiet. Laureatka rankingu „50 kreatywnych w biznesie” według magazynu Brief. Absolwentka poznańskiej Akademii Ekonomicznej, na której ukończyła publicystykę ekonomiczną i public relations. 

W tym odcinku audycji Zaprojektuj Swoje Życie dowiecie się:

• jak z porażek wyciągać wnioski i wykorzystywać je do dalszego rozwoju,

• co pomogło naszej gościni zmienić priorytety i wyjść z pracoholizmu,

• czy można odnieść sukces w biznesie, bez uprzedniego stworzenia dokładnego planu działania,

• dlaczego Monika uważa, że niespalanie energii na to, co nie wychodzi w życiu prywatnym uwalnia energię do działania na korzyść realizacji celów zawodowych, 

• na czym polega teoria czterech palników.

Notatki z odcinka

Monika do studia przyszła przygotowana. Zaopatrzona w arsenał symbolicznych przedmiotów, kartek z rozpisanymi informacjami, była gotowa opowiedzieć swoją historię. Przed rozmową zastanowiła się, czym dla niej jest “projektowanie” – zarówno w ujęciu prywatnym i zawodowym. Dla naszej gościni “projektowanie” to:

• słuchanie – swojej intuicji, innych ludzi, obserwacja otoczenia

• wnioskowanie

• działanie, które może wymagać zmiany.

Początek projektowania swojego życia Monika zbiega się z rozpoczęciem drugiego roku studiów dziennych. Wtedy też zaczęła swoją pierwszą pracę – w agencji reklamowej. Tam była handlowcem. Nienawidziła tej pracy, ale zależało jej, aby zarobić na komputer. Choć początkowo nie pałała entuzjazmem do roli sprzedawcy, dziś o sobie mówi, że od tamtej pory cała czas nim jest.

Gdy wspomina studia (z publicystyki ekonomicznej i public relations), mówi, że nauczyły ją one pisania. Dzięki tej umiejętności blog http://jestem.mobi/ mógł odnieść sukces. Na początku ta domena miała służyć startupowi – aplikacji randkowej. Temat nie wypalił, jednak Monika wyciągnęła z tego doświadczenia wnioski. Nauczyła się, że mimo przeszkód warto iść dalej i że wszystko ma swój czas. Domena ta dopiero po 5 latach doczekała się swojego czasu świetności. Monika zaczęła też doceniać swoją intuicję biznesową. 

W 2012 roku odeszła z pracy etatowej i założyła swoją firmę, Mobee Dick. Nasza gościni określa tę decyzję jako podjętą “na wariata”. Nie miała oszczędności, nie miała konkretnego planu biznesowego. Miała poczucie misji, że rozwiązania mobilne w Polsce muszą być projektowane z najwyższą starannością. Blog był swoistą trampoliną do rozwoju tego nowego przedsięwzięcia. Generował zainteresowanie – Monika była zapraszana na konferencje, gdzie prezentowała dobre praktyki projektowania rozwiązań mobilnych, wyniki swoich raportów, a potem realizacje Mobee Dick. Firma działa na rynku już 7 lat, ale dopiero w tym roku Monika poczuła się prawdziwym przedsiębiorcą. 

Zapytana o to, jak ważna jest praca w jej życiu, Monika odpowiada, że to się zmienia, ale w ogólnym bilansie jest to bardzo ważny element całości. 

Nasza gościni dąży do równowagi. Szczęście już sobie wypracowała. Zgodnie z teorią 4 palników, dążenie do równowagi polega na balansowaniu między pracą, rodziną, przyjaciółmi i zdrowiem, przy niezaniedbywaniu żadnego z nich. Poznanie tej teorii pozwoliło Monice zaakceptować poczucie niespełnienia, że „nie można mieć wszystkiego”. Jest dumna ze swojego małżeństwa i dwóch córek – dzięki nim czuje się „kompletna”.

Gdy Maciej zadał Monice pytanie, jaką ma super moc, bez wahania powiedziała, że ma dwie: kreatywność i wyczucie czasu.

To, co Monika chciałaby, aby słuchacze i widzowie zapamiętali z tej rozmowy to:

Projektowanie to słuchanie siebie, swojej intuicji. Dajcie sobie kredyt zaufania. Słuchajcie też innych, obserwujcie otoczenie i przetwarzajcie te informacje, aby wyciągać wnioski i w rezultacie podejmujcie działanie. Bądźcie gotowi również na zmiany, czasem trudne, które ostatecznie wychodzą na dobre.

Książki polecana przez Monikę:

4 Godzinny Tydzień Pracy (po polsku) – Timothy Ferriss –  https://amzn.to/3CogrwY

4 Godzinny Tydzień Pracy (po angielsku) – Timothy Ferriss – https://amzn.to/3vNM9je

Jedna rzecz (po polsku) – Gary Keller, Jay Papasan – https://amzn.to/3xJhIMq

Jedna rzecz (po angielsku) – Gary Keller, Jay Papasan – https://amzn.to/3bgKb34

Oraz leżące na szachownicy:

Od dobrego do wielkiego – Jim Collins – https://bit.ly/35jLDwD 

Sapiens – Yuval Noah Harari – https://bit.ly/33859L9 

Film polecany przez Monikę:

The Creative Brain

Pamiętajcie aby subskrybować nasz kanał na YouTube, iTunes, Spotify lub  wszędzie tam gdzie słuchacie podcastów. Co czwartek wywiady z przedsiębiorcami. I nie tylko!

Facebook: https://m.facebook.com/zaprojektujswojezycie/

Instagram: https://www.instagram.com/zaprojektujswojezycie.pl/

LinkedIn: https://www.linkedin.com/company/audycja-zsz/

Aby nie przegapić kolejnego inspirującego odcinka audycji pamiętajcie o subskrypcji na YouTube lub waszych ulubionych aplikacjach gdzie słuchajcie podcastów.

Spotify: https://spoti.fi/2VYPLgc 

iTunes: https://apple.co/2VXB25k Dodaj Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *