Michał Sadowski-szczerze o sukcesach, porażkach i priorytetach-Założyciel Brand24

9 stycznia 2020 Maciej Filipkowski

00:00
00:00

Pełna ciekawych faktów, przemyśleń i humoru rozmowa z Michałem Sadowskim – założycielem Brand24. Nasz gość zdradza jaką ma supermoc, jak poradził sobie z kryzysem w swojej firmie i jakie wnioski wyciągnął z tego zdarzenia. 

Bio gościa

Założyciel Brand24 – narzędzia internetowego do ochrony reputacji w Internecie, z tysiącami klientów z ponad 100 krajów. Startup Founder of the Year w konkursie The Next Web Startup Awards. Autor bestsellerowej książki „Rewolucja Social Media”. Programista, grafik i fotograf.  

W tym odcinku audycji Zaprojektuj Swoje Życie dowiecie się:

  • Jaką bezcenną wartość dały Michałowi studia?
  • Jak wyglądały początki Brand24 i jak znaleźć inwestora?
  • Czego nasz gość i jego zespół nauczyli się z ostatnich trudnych wydarzeń związanych z ich biznesem?
  • Do czego dąży Michał Sadowski?

Notatki z odcinka

Michała nie było łatwo zaprosić do naszej audycji. Jak tylko się to udało to Maciej zasypał go ogromem pytań. Jak do tej pory wyglądało projektowanie jego życia? Chaos i przypadek to dominujący kreatorzy rzeczywistości Michała. Bardzo długo nie wiedział kim będzie “jak dorośnie”. Podkreśla jednak, że co by nie robił, zawsze zależy mu aby być w tym najlepszym. 

Bycie przedsiębiorcą okazało się tym, co sprawia naszemu gościowi najwięcej satysfakcji. Jest to droga komplementarna do jego zainteresowań – obecnych i przyszłych. 

Brand24 nie był pierwszą firmą Michała. Początki swojej przedsiębiorczej kariery datuje na czas studiów, gdzie stworzył serwis patrz.pl. Koncepcja była podobna do obecnego YouTube. Po roku, wraz ze wspólnikami, sprzedali go holdingowi mediowemu. 

W branży internetowej nasz gość działa już od 2004 roku. W 2010 odpalił subskrypcyjne narzędzie do monitoringu. Był to bardzo ciekawy czas w życiu Michała. Przy tworzeniu Brand24 pomagała mu ekipa, z którą pracował od czasów wspomnianego patrz.pl. Zgrany i zaufany zespół to jedna z największych wartości dla Michała.

W związku z tym, że Michał i jego współpracownicy nie mieli za bardzo pojęcia o biznesie subskrypcyjnym, na początku popełniali błędy ale też dużo się uczyli. Po jakimś czasie nasz gość myślała, że zdobyte doświadczenia są gwarantem pełnej wiedzy w temacie rozwijanego przez nich biznesu. Obecnie ma świadomość, że człowiek uczy się całe życie. To, co wtedy uważała za eksperckie doświadczenie i znajomość branży okazało się jedynie czubkiem góry lodowej. 

Od 10 lat Michał wraz z zespołem tworzy Brand24. I nie ma zamiaru tego zmieniać. Podkreśla, że to jest maraton a nie sprint. Ma świadomość, że wiele osób, które dopiero zaczynają drogę, którą podąża przedsiębiorca, nie widzi tych trudów, z którymi musieli radzić sobie ci, którzy świętują swoje sukcesy. 

Końcówka sierpnia i początek września były dość dramatycznym czasem dla biznesu i Michała. Po publikacji w Business Insider rozpętało się piekło. Tydzień po artykule wszystkie profile firmowe i prywatne naszego gościa zostały zablokowane. Firma otrzymała pismo, w którym poproszono aby pokazali jak faktycznie zbierają dane. Reakcją Michała na te wydarzenia było wideo, w którym otwarcie zostało powiedziane co zaszło i jaki ma to wpływ na biznes. Nasz rozmówca zawsze był zwolennikiem otwartości i transparentności. Cała sytuacja była niezwykle ważną lekcją. 

Jedną z cech naszego gościa jest to, że dość znacząco przejmuje się tym, co mówią o nim inni. Dość istotnym momentem było dla Michała wejście jego firmy na giełdę. Nie zdawał sobie sprawy, że będzie się to wiązało z otwarciem się na masę komentarzy spekulacyjnych – nie tylko dotyczących biznesu ale też jego osoby. 

Michał chciałby aby widzowie i słuchacze zapamiętali, że są w życiu sprawy ważne i ważniejsze. Niezależnie od tego, jak bardzo zależy nam na tym, aby osiągnąć sukces miejmy jasno sprecyzowane priorytety. Rodzina, pasje, przyjaciele, zdrowie – powinny, według naszego rozmówcy, być na pierwszym miejscu.  

Książka polecana przez Michała:

How to Win Friends and Influence People – Dale Carnegie – https://amzn.to/3nCyjyh

Pamiętajcie aby subskrybować nasz kanał na YouTube, iTunes, Spotify lub  wszędzie tam gdzie słuchacie podcastów. Co czwartek wywiady z przedsiębiorcami. I nie tylko!

Facebook: https://m.facebook.com/zaprojektujswojezycie/

Instagram: https://www.instagram.com/zaprojektujswojezycie.pl/

LinkedIn: https://www.linkedin.com/company/audycja-zsz/

Aby nie przegapić kolejnego inspirującego odcinka audycji pamiętajcie o subskrypcji na YouTube lub waszych ulubionych aplikacjach gdzie słuchajcie podcastów.

Spotify: https://spoti.fi/2VYPLgc 

iTunes: https://apple.co/2VXB25k Komentarze (2)

  • Patryk Wójcik - psycholog 20 stycznia 2020

    Świetny odcinek. Ogromnie cenię Michała, ale po tym podcaście mój szacunek wzrósł dwukrotnie. Trzeba mieć odwagę, żeby w tak otwarty sposób mówić o najtrudniejszych chwilach biznesowych. Długo myślałem o tym, jak łatwo w dzisiejszym świecie zmieniają się sprzymierzeńcy w wrogów. Chodzi mi tu o dziennikarzy, którzy zamiast bronić Brand24, zaczęli pogłębiać nagonkę tylko dlatego, że dobrze się to klikało. Trochę przykre, szczególnie że Michał budował z nimi relacje. Zastanawiam się, czy naprawdę tak musi być, że sprzedajemy się za kliki i zasięgi, a nie potrafimy być dumni z naszych polskich firm i stawać w ich obronie? Dziękuję Panowie, za tak ciekawą rozmowę.

Dodaj Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *