Michal Rokosz-historia o jednorożcu z taksówki-Inovo Venture Partners

24 września 2020 Maciej Filipkowski

00:00
00:00

W dzisiejszym odcinku gościmy Michała Rokosza, jednego z Partnerów w Inovo Venture Partners. Dzieli się z nami przebiegiem swojej kariery. Michał twierdzi, że raczej nie projektował swojego życia ale na podstawie jego historii wnioskujemy, że czasem czynniki zewnętrzne mogą projektować je za nas. Dowiecie się także jak za pomocą monety podjął jedną z ważniejszych decyzji i czemu ta metoda może się sprawdzić także u was. 

Bio gościa:

Michał Rokosz – jestem partnerem w funduszu venture capital Inovo Venture Partners. Szukam wraz z całym zespołem firm na etapie serii A, które mogą zostać globalnymi liderami i które chętnie przyjmą od nas milion Euro żeby osiągnąć to szybciej

Zanim dołączyłem do Inovo, prowadziłem Foodpandę w Europie Środkowo – Wschodniej, doprowadzając do jej przejęcia w Polsce przez Pizzaportal. Następnie jako członek globalnego zespołu zarządzającego, odpowiadałem za działania marketingowe na 40 rynkach grupy Foodpanda. Firma została wtedy wyceniona na ponad 500 milionów dolarów 

Przez 2 lata pełniłem funkcję tymczasowego COO w Booksy, którego fundusz jest udziałowcem. W tym czasie firma  urosła 6-krotnie i pozyskała ponad 17 milionów dolarów finansowania.

W funduszu Inovo koncentruję się głównie na współpracy ze spółkami portfelowymi. Obszary, w których doradzam spółkom to przede wszystkim marketing i sprzedaż, w szczególności B2C i B2smallB.

W tym odcinku audycji Zaprojektuj Swoje Życie dowiecie się:

  • Staże – czemu są ważne i co dały naszemu gościowi?
  • Dlaczego pracę w Kraft Foods Michał określa mianem pomyłki?
  • Czego nauczyła Michała praca w McKinsey?
  • Najcięższa zawodowa decyzja Michała – jak sobie z nią poradził?
  • Jak zmienił się rynek funduszy VC w Polsce przez ostatnie lata?

Notatki z odcinka:

Michał zaczyna rozmowę z Maciejem od stwierdzenia, że miał to szczęście, że na swojej drodze spotykał ludzi, którzy mieli ciekawe idee i pomysły. Podążał za tymi projektami gdyż się w nich odnajdywał. Czuł, że dzięki nim będzie się rozwijał i zdobywał wartościowe doświadczenia. 

Swoją karierę rozpoczął od staży. Odbył trzy, Dzięki temu łatwiej było mu określić co lubi robić. Nakreślił kierunek swoich dalszych działań zawodowych.

W 2007 roku trafił do PZ Cussons. Dla niego był to najlepszy ruch w jego karierze. Firma miała dużą skalę, międzynarodowy know-how a jednocześnie lokalne marki. Dla osób, które były w marketingu dawała możliwość zaprojektowania produktu od podstaw po fizyczny produkt, który trafiał do konsumenta. Michał nauczył się też jak marketing powiązany jest z rachunkiem zysku i strat.

Zmiana pracy została zainicjowana gdyż Michał chciał mieć dostęp do najlepszych praktyk na rynku. Wydawało mu się, że może to osiągnąć poprzez przejście do większej korporacji. Z perspektywy czasu stwierdza, że to, czego nauczył się w PZ Cussons jest najlepszy fundamentem jaki mógł zbudować. 

Do McKinsey trafił w 2011 roku. Nauczył się tam, że jak chce się być dobrym konsultantem to powinno się “pochodzić” z biznesu. Wartość networku i zewnętrznej wiedzy jest nie do przecenienia. 

Kolejnym krokiem w jego karierze była praca w Foodpanda. Tam był zmuszony podjąć jedną z najtrudniejszych decyzji. 

Do pracy w Inovo Venture Partners trafił gdyż Tomek Swieboda zaraził go swoją wizją i entuzjazmem budowanego funduszu. Obecnie firma znajduje startupy, które mają potencjał zostać jednorożcami. 

Michał chciałby aby widzowie zapamiętali, że warto być otwartym na różne opcje. Należy próbować i szukać. Dzięki temu możemy dać sobie dostęp do nowych możliwości.

Pamiętajcie aby subskrybować nasz kanał na YouTube, iTunes, Spotify lub  wszędzie tam gdzie słuchacie podcastów. Co czwartek wywiady z przedsiębiorcami. I nie tylko!

Książka polecana przez Michała:

The Hard Thing About Hard Things – Ben Horowitz – https://amzn.to/3xVdGRr

Więcej ciekawych historii i rozmów z wyjątkowymi gośćmi znajdziecie na:

Facebook: https://m.facebook.com/zaprojektujswojezycie/

Instagram: https://www.instagram.com/zaprojektujswojezycie.pl/

LinkedIn: https://www.linkedin.com/company/audycja-zsz/

Aby nie przegapić kolejnego inspirującego odcinka audycji pamiętajcie o subskrypcji na YouTube lub waszych ulubionych aplikacjach gdzie słuchajcie podcastów.

Spotify: https://spoti.fi/2VYPLgc iTunes: https://apple.co/2VXB25k

PATRONITE audycji Zaprojektuj Swoje Życie:

Wspieraj być może najlepszą audycję w polskim internecie. Zostań współtwórcą i zobacz jak powstaje niezwykle ciekawa audycja – Zaprojektuj Swoje Życie. Dołącz do nas! Twój czas i Twoje wsparcie jest dla nas bardzo wartościowe.

Jak to zrobić? To proste. Odwiedź nas na https://patronite.pl/zsz i zostań Patronem już dziś. Dodaj Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *