Marcin Zabielski-plany są niczym, planowanie jest wszystkim-Market One Capital

23 kwietnia 2020 Maciej Filipkowski

00:00
00:00

Słuchając rozmowy z Marcinem Zabielskim będziecie pod wrażeniem jego ścieżki kariery. Frito Lay, Arthur Andersen Business Consulting, Orange, Grupa Pracuj, Hedgehog Fund – praca w tych firmach, podejmowane wyzwania, zdobyte doświadczenia i wyciągnięte wnioski umożliwiły naszemu gościowi rozwój i osiągnięcie życiowej satysfakcji. Marcin obecnie jest Partnerem funduszu VC – Market One Capital o kapitalizacji 45 mln EUR, który inwestuje w startupy technologiczne o modelu marketplace.

Bio gościa

Partner funduszu VC – Market One Capital o kapitalizacji 45 mln EUR, który inwestuje w startupy technologiczne o modelu marketplace. Jako inwestor i anioł biznesu uczestniczył w kilkudziesięciu procesach inwestycyjnych. 

Rozwijał również spółki internetowe, między innymi przyczyniając się do sukcesu Grupy Pracuj.

W trakcie swojej ponad dwudziestoletniej kariery brał udział w kilkudziesięciu procesach restrukturyzacyjnych pełniąc funkcje konsultanta czy też interim managera. 

Specjalizuje się w: modelach biznesowych, usprawnianiu procesów, zagadnieniach wycen i miękkich elementach zarządzania zespołami.

Prywatnie: mąż i ojciec 3 wspaniałych córek, wielki fan rocka progresywnego, wokalista – amator i oddany kibic Chelsea Londyn.

W tym odcinku audycji Zaprojektuj Swoje Życie dowiecie się:

  • Jak powstał fundusz Market One Capital 
  • Kiedy i dlaczego warto podejmować wyzwania
  • Jak, jako startup, pozyskać finansowanie od Market One Capital 
  • O najważniejszej lekcji Marcina wyniesionej z pracy w konsultingu 
  • Skąd wzięła się nazwa pierwszego funduszu – Hedgehog 

Notatki z odcinka

Projektowanie życia Marcin porównuje do jazdy na snowboardzie. Na samym początku proces projektowania był bardzo świadomy – etap nauki. Kolejnym etapem był “zjazd z góry”, czyli koncentrowanie się na działaniu. 

W latach 90-tych nasz gość podjął studia ekonomiczne na wydziale zarządzania. Był to też czas gdy dołączył do organizacji AIESEC. Otworzyło to przed nim wiele drzwi. Praca w PepsiCo umożliwia Marcinowi zapoznanie się i zrozumienie wielu aspektów działania firmy. 

Chęć sprawdzenia się w konsultingu zaprowadziła go do Arthur Andersen Business Consulting gdzie zatrudniono go na stanowisko Senior Business Consultant. 

Swoje wybory dotyczące kariery Marcin określa jako świadome. Istotne w planowaniu ścieżki zawodowej były dla naszego rozmówcy pytania precyzujące. Między innymi co mu się podoba w jego życiu zawodowym a co nie ? 

Wiedziony fascynacją internetem zaangażował się w projekt platformy Vatera. Finanse pozyskiwane były od zagranicznego funduszu VC. Kilka dni przed podpisaniem umowy nastąpił krach na giełdzie w Nowym Jorku. Wszystkie fundusze się wycofały. Projekt nie był sukcesem ale Marcin dużo się z tej porażki nauczył. 

Po podjęciu się restrukturyzacji sześciu spółek w Elektrimie i pracy w Orange zaczął pracę w Grupie Pracuj. Z Przemkiem Gackiem znali się jeszcze z czasów AIESECa. Marcin po raz kolejny podjął wyzwanie gdyż widział wartość w tym przedsięwzięciu. Spędził tam ponad 6 lat. Gdy struktura w firmie okrzepła nasz gość ponownie zaczął się zastanawiać co chciałby robić dalej. Stworzył mikro fundusz Hedgehog. Główną nauką z tego przedsięwzięcia była świadomość, że każdy fundusz musi mieć odpowiednią ekonomikę. 

Market One Capital to najnowsze “dziecko” Marcina. Ten projekt kształtował się już w czasach funkcjonowania Hedgehoga. Obecnie fundusz zainwestował już w 13 spółek. Plany na przyszłość to powiększenie tej ilości do 30.

Zapytany o jedną najważniejszą lekcję, którą wyciągnął z dokonywanych na przestrzeni lat wyborów, Marcin podkreśla wagę nie trzymania się kurczowo planów. Plany są niczym, planowanie jest wszystkim. 

Nasz gość chciałby aby widzowie i słuchacze zapamiętali, że warto zadawać sobie pytania. Czy jestem tu gdzie chcę być? Czy mam satysfakcję z tego co robię?

Pamiętajcie aby subskrybować nasz kanał na YouTube, iTunes, Spotify lub  wszędzie tam gdzie słuchacie podcastów. Co czwartek wywiady z przedsiębiorcami. I nie tylko!

Książki polecane przez Marcina:

Facebook: https://m.facebook.com/zaprojektujswojezycie/

Instagram: https://www.instagram.com/zaprojektujswojezycie.pl/

LinkedIn: https://www.linkedin.com/company/audycja-zsz/

Aby nie przegapić kolejnego inspirującego odcinka audycji pamiętajcie o subskrypcji na YouTube lub waszych ulubionych aplikacjach gdzie słuchajcie podcastów.

Spotify: https://spoti.fi/2VYPLgc 

iTunes: https://apple.co/2VXB25k Komentarze (2)

  • A propos prośby o komentarze. Czy tylko mnie to przeszkadza, że prowadzący co chwila wcina się że swoimi komentarzami i nie pozwala gościowi dokończyć własnej myśli? Rozmowa robi się przez to urywana, przyspieszana, czasem wręcz chaotyczna. Chętnie usuwającym usłyszałam dokończenie odpowiedzi na pytanie jak gość odebrał przejście z firmy do konsultingu, ale prowadzący już zdążył to podsumować… Tak mnie to zirytowało, że wyłączyłam po kolejnym przerwaniu.To styl charakterystyczny dla showmana typu Wojewódzki, tutaj szukałam możliwości dania się wypowiedzieć zaproszonej osobie.

  • I jeszcze poprawka do powyższego komentarza – chętnie USŁYSZAŁABYM co gość ma do powiedzenia. Autokorekta robi czasem dziwne rzeczy.

Dodaj Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *