Maciej Orłoś-odszedł z TVP, aby zaznać wolności słowa!

19 sierpnia 2021 Maciej Filipkowski

00:00
00:00

Wasz ulubiony prowadzący stresował się niezmiernie przed nagraniem tego odcinka. Przecież nie codziennie nadarza się okazja do rozmowy z prawdopodobnie najlepiej rozpoznawalnym dziennikarzem w Polsce! 

Zapraszamy was serdecznie na rozmowę z człowiekiem, który przedłożył wolność słowa nad swoją miłość do telewizji. 

Książka polecana przez Macieja:

Powrót – Kazimierz Orłoś – https://amzn.to/3kbHPXr 

Z tego odcinka audycji Zaprojektuj Swoje Życie dowiecie się:

  • Jak Maciej Orłoś trafił do telewizji?
  • Wywiady przeprowadzane z takimi gwiazdami jak Anthony Hopkins, Nicole Kidman, Tina Turner czy Bill Gates – czego nauczyły Macieja te rozmowy?
  • Jaki był najgorszy wywiad naszego gościa?
  • Dlaczego odszedł z TVP?
  • Przejście z sektora publicznego do prywatnego – czy to była trudna zmiana dla naszego gościa?
  • Seria W Telegraficznym Skrócie – nowa odsłona Macieja Orłosia?

Notatki z odcinka

Okazuje się, że nikt nigdy nie zadał naszemu gościowi pytania o projektowanie jego życia. Prawdę mówiąc, Maciej nigdy nie myślał o swoim życiu w kontekście projektowania. Nie rozpisywał swoich priorytetów i celów. Większość rzeczy samoistnie, czasem nawet przypadkiem, jakoś się układa w całość.

Maciej wspomina, że chociaż daleko mu było do układania życiowego planu, to miał marzenie, aby pójść do szkoły teatralnej. Studia ukończył, otrzymał nawet stypendium w szkole w Londynie. Zagrał w paru serialach i spektaklach. Był przekonany, że to jest to, co chce robić. 

PRACA W TVP – TELEEXPRESSIE

Po jakimś czasie nastąpił wyłom w tym dobrze poukładanym życiu. Kariera nie szła tak dobrze, jak się tego spodziewał. W tym czasie pojawiła się oferta pracy w telewizji. Mimo iż nigdy nie rozważał takiej opcji, postanowił się podjąć nowego wyzwania. Był rok 1991, kiedy został prezenterem programu Teleexpress. 

Kiedy z perspektywy czasu ogląda swoje “występy”, to stwierdza, że dziwi się, czemu go wtedy nie zwolnili. Na początku, zamiast być prezenterem, był aktorem. 

25 lat w telewizji – ten czas mocno ukształtował Macieja. Ustawił mu życie zawodowe i osobiste. Przyszła popularność, która postrzegał jako narzędzie do udostępniania swoim widzom wartościowego przekazu. Ta misja była spójna z tym, co chciało w tamtym czasie robić TVP. Newsy miały być przekazywane w prosty i przystępny sposób, mimo iż dotyczyły bardziej istotnych i skomplikowanych tematów. 

W 1994 roku Maciej po raz pierwszy zaczął zastanawiać się nad odejście z Teleexpressu. Uznał, że te kilka lat mu wystarczy i powinien spróbować czegoś innego. Jego nową pasją, którą zaczął realizować jeszcze, gdy był prezenterem, było robienie wywiadów. Miała to być jego docelowa praca. Wtedy też odbył przelotną, ale niezwykle istotną rozmowę z Karolem Sawickim, jednym z dyrektorów w strukturze programów informacyjnych. Ta krótka wymiana zdań dała Maciejowi do myślenia. Karol zasugerował, aby nasz gość przemyślał dobrze swoją decyzję, gdyż jej skutki mogą być nieodwracalne i niekorzystne dla jego kariery.

Idąc tym tropem, Maciej, zamiast całkowicie odejść z programu, zmniejszył tylko ilość dyżurów. W tym czasie zaczął swoją przygodę z wywiadami. Wyniki jego nowego przedsięwzięcia były nieporównywalnie niższe niż te, osiągane przez Teleexpress. Była to lekcja, dzięki której Maciej nauczył się pokory. 

31 sierpnia 2016 roku to ważna data dla Macieja Orłosia. Tego dnia miał ostatni dyżur w Teleexpressie. Decyzję o odejściu podjął sam. Było to bardzo emocjonujące i stresujące wydarzenie. Po raz ostatni musiał pożegnać się z widownią, z którą witał się praktycznie codziennie. 

PRZEJŚCIE DO TELEWIZJI WP

Zanim Maciej podjął decyzję o zrezygnowaniu z dotychczasowej kariery jako prezenter jednego z najpopularniejszych programów w polskiej telewizji, przygotował sobie plan działania. Rozmawiał z Wirtualną Polską, która miała w planach uruchomienie telewizji WP. Dla naszego gościa była to bardzo dogodna sytuacja, gdyż nie było go stać na przerwę od stałych dochodów. 

Przejście z sektora publicznego do prywatnego okazało się wyzwaniem. Telewizja WP była ważnym projektem dla dużej organizacji. Było to pierwsze zetknięcie się z korporacyjną rzeczywistością dla Macieja. Projekt, w którym brał udział, był czymś zupełnie innym od tego, czym była telewizja publiczna. Co gorsza, telewizja WP szybko się rozpadła. Nie zmienia to faktu, że Maciej jest wdzięczny WP za podanie mu ręki i pomoc w wydostaniu się z TVP. 

Po tym, jak projekt telewizji WP nie wypalił, Maciej po raz pierwszy od wielu lat, został bez telewizji. To było dla niego traumatyczne doświadczenie. Dodatkowo zachwiał się jego model finansowy. Musiał dobrze zastanowić się nad swoim kolejnym krokiem. 

MACIEJ ORŁOŚ PODBIJA YOUTUBE

Ponoć, gdy zamykają się jedne drzwi, to gdzieś otwierają się kolejne. Tak też było z Maciejem. W pewnym momencie pojawiła się myśl, że może warto założyć kanał na YouTube – w miejscu, które ma ugruntowaną rangę i rozpoznawalność wśród widzów. Tak powstał kanał Macieja Orłosia – https://bit.ly/3mhGEbh. Czas pandemii to moment, kiedy stworzył swój najpopularniejszy format – W Telegraficznym Skrócie, który formułą i stylem nawiązuje do Teleexpressu. Maciej podkreśla, że to, co obecnie tworzy daje mu jedną z ważniejszych wartości w jego życiu – wolność słowa.  

NASZ GOŚĆ CHCIAŁBY, ABY WIDZOWIE I SŁUCHACZE ZAPAMIĘTALI

Maciej chciałby, abyście zapamiętali, że jest fajnym gościem 😁 

NEWSLETTER ZAPROJEKTUJ SWÓJ BIZNES

Zapisz się: http://zaprojektujswojezycie.pl/newsletter/ 

Zapisując się do naszego newslettera, zyskujesz dostęp do jedynego miejsca, w którym Maciej dzieli się praktycznymi poradami, przemyśleniami i przedsiębiorczym know how”. Wiedza i doświadczenia, które zdobywał przez ponad 30 lat pracy w biznesie, są na wyciągnięcie ręki. Jeśli szukasz inspiracji oraz prawdziwie eksperckiego punktu widzenia na biznes – zapisz się! 

Więcej ciekawych historii i rozmów z wyjątkowymi gośćmi znajdziecie na:

➡Facebook: https://m.facebook.com/zaprojektujswojezycie/

➡Instagram: https://www.instagram.com/zaprojektujswojezycie.pl/

➡LinkedIn: https://www.linkedin.com/company/audycja-zsz/

Aby nie przegapić kolejnego inspirującego odcinka audycji, pamiętajcie o subskrypcji na YouTube lub waszych ulubionych aplikacjach gdzie słuchajcie podcastów.

➡Spotify: https://spoti.fi/2VYPLgc 

➡iTunes: https://apple.co/2VXB25k 

PATRONITE audycji Zaprojektuj Swoje Życie

Wspieraj być może najlepszą audycję w polskim internecie. Zostań współtwórcą i zobacz jak powstaje niezwykle ciekawa audycja – Zaprojektuj Swoje Życie. Dołącz do nas! Twój czas i Twoje wsparcie jest dla nas bardzo wartościowe.

Jak to zrobić? To proste. Odwiedź nas na https://patronite.pl/zsz i zostań Patronem już dziś. Dodaj Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *