Mac Filipkowski – inwestowanie w startupy – wielkie pieniądze czy skrajna głupota?

14 maja 2020 Maciej Filipkowski

00:00
00:00

Niejednokrotnie temat inwestowania w startupy pojawiał się na łamach audycji Zaprojektuj Swoje Życie. W dzisiejszym odcinku Maciej dzieli się z wami swoimi doświadczeniami, sukcesami, ale też błędami, które popełniał w tej trudnej do nawigowania tematyce. 

W tym odcinku audycji Zaprojektuj Swoje Życie dowiecie się:

 • Jakimi zasadami kieruje się Maciej gdy inwestuje w startupy
 • Co zapisuje w umowie inwestycyjnej
 • Dlaczego inwestuje tylko w jeden startup rocznie
 • Czy jest jakaś złota reguła, która determinuje sukces startupu

Jeśli chcecie dowiedzieć się jak Maciej stracił 100 000 PLN inwestując w startup to serdecznie zapraszamy was do wspierania nas na Patronite. Tam udostępniamy ekskluzywne materiały, będziecie mieli możliwość uczestniczenia w webinarach i MasterMindach z Maciejem. 

Zapraszamy serdecznie na https://patronite.pl/zsz – współtwórzcie z nami audycję Zaprojektuj Swoje Życie !

Notatki z odcinka

Inwestowanie w startupy to bardzo ryzykowne przedsięwzięcie. I o ile Maciej dzieli się subiektywnymi doświadczeniami w tym temacie, o tyle zależy mu, abyście traktowali je jako narzędzie, które może pomóc podejmować bardziej przemyślane decyzje.

RADA MACIEJA

Nie inwestuj w startupy…jeżeli jest to jedna z Twoich pierwszych inwestycji

Dlaczego? Są to inwestycje o wysokim poziomie ryzyka. Dlatego powinny stanowić nie więcej jak 1 – 4% portfela inwestycyjnego. 

Czym różni się startup od firmy? Tomek Swieboda w 21 odcinku naszej audycji (https://youtu.be/_K-UftkQjIM) świetnie to definiuje. Startupy to są biznesy, które mają pomysł, które tak naprawdę nie zarabiają jeszcze pieniędzy. Osoby, które je zakładają zazwyczaj za cel obierają sobie podbicie wielu rynków. 

ZASADY INWESTOWANIA MACIEJA

 1. Od 4 lat inwestuje tylko w jeden startup w roku
 2. Stara się inwestować w to, na czym się zna
 3. Dobrze poznaje founderów i nie spieszy się z podejmowaniem decyzji o inwestycji
 4. zawsze sprawdza jaki jest pomysł na monetyzację biznesu
 5. Definiuje jaki jest to rynek – jak duży i jak zatłoczony

Maciej stara się inwestować w zespołach aniołów biznesu. Takie podejście daje dostęp do wiedzy różnych inwestorów. Przykładem takiego inwestowania jest Hedgehog, wprowadzony przez Marcina Zabielskiego (57 odcinek naszej audycji https://youtu.be/NZJDCCfGvQ4 ). 

Jeśli planujecie zainwestować to pamiętajcie aby to robić blisko swoich doświadczeń i kompetencji. 

Maciej podkreśla jak istotne jest posiadanie prawników, z którymi można przedyskutować szczegóły umowy inwestycyjnej. Musi to być osoba, która rozumie Twoje cele, da Ci odpowiedni feedback. Zapisy w takiej umowie mogą przesądzić czy inwestycja będzie sukcesem czy porażką. 

Dobry zespół to jeden z ważniejszych czynników tworzących sukces startupu. Dzięki odpowiednim ludziom sukces staje się bardziej realny i osiągalny. 

Pieniądze też w biznesie muszą się zgadzać. Zrozumienie przepływów gotówkowych jest niezwykle istotne. Maciej wymaga, aby w startupach, w które inwestuje był stworzony raport cashflow, który aktualizowany jest co miesiąc. 

FAKTY ZWIĄZANE Z INWESTYCJĄ

 1. Przygotuj się na to, że inwestycja w startup = brak płynności
 2. Inwestowanie w startupy wymaga cierpliwości
 3. Im większy sukces startupu tym mniejsza będzie kontrola inwestora nad inwestycją
 4. Nie bój się sprzedawać udziałów gdy znajdzie się kupiec

Koniecznie podzielcie się z nami swoimi zasadami inwestowania. Zostawcie pytania w komentarzach – Maciej bardzo chętnie na nie odpowie! 

Pamiętajcie aby subskrybować nasz kanał na YouTube, iTunes, Spotify lub  wszędzie tam gdzie słuchacie podcastów. Co czwartek wywiady z przedsiębiorcami. I nie tylko!

Więcej ciekawych historii i rozmów z wyjątkowymi gośćmi znajdziecie na naszej stronie: https://zaprojektujswojezycie.pl

Facebook: https://m.facebook.com/zaprojektujswojezycie/

Instagram: https://www.instagram.com/zaprojektujswojezycie.pl/

LinkedIn: https://www.linkedin.com/company/audycja-zsz/

Aby nie przegapić kolejnego inspirującego odcinka audycji pamiętajcie o subskrypcji na YouTube lub waszych ulubionych aplikacjach gdzie słuchajcie podcastów.

Spotify: https://spoti.fi/2VYPLgc 

iTunes: https://apple.co/2VXB25k Komentarze (1)

 • […] Czasem zdarza się, że w początkowej fazie któryś z inwestorów, w związku z poza pieniężnymi wartościami, które mógłby wnieść do spółki, otrzymuje w ramach barteru część equity w zamian za tymczasowe zaangażowanie. Taka osoba łączy w sobie cechy zarówno inwestora jak i wspólnika. Ma on jednak od początku ściśle określone zadanie – udostępnienie networku, specjalistycznego know how lub innych zasobów etc. W związku z tym na początku jest on aktywnie zaangażowany w działalność firmy. Gdybyśmy jednak mieli zwizualizować jego zaangażowanie na wykresie, to miałoby ono kształt spłaszczającej się sinusoidy, która w długim okresie zmierzałaby do 0.O roli takiego “part time wspólnika” i kilku innych ciekawych kwestiach, możecie usłyszeć w jednej z ostatnich audycji Zaprojektuj Swoje Życie. […]

Dodaj Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *