Juliusz Windorbski-trzeba umieć marzyć-DESA Unicum

17 grudnia 2020 Maciej Filipkowski

00:00
00:00

Juliusz Windorbski, prezes DESA Unicum, aukcjoner, kolekcjoner sztuki. Wydawałoby się, że sztuka nigdy nie miała przed nim tajemnic. Nasz gość przyznaje, że kiedyś nie miał o niej bladego pojęcia. Inspirowany sentencją “widzisz to co wiesz”, edukował się, poszerzając horyzonty nie tylko w dziedzinie sztuki ale też powiązanego z nią biznesu. Jego innowacyjne podejście uczyniło DESA Unicum największym i najbardziej dynamicznie rozwijającym się domem aukcyjnym nie tylko w Polsce ale także w Europie Środkowowschodniej.

W tym odcinku audycji Zaprojektuj Swoje Życie dowiecie się:

  • DESA Unicum – od upadającej firmy do jednego z największych domów aukcyjnych w Europie Środkowowschodniej – czyli jak osiągnąć sukces w sztuce?
  • Jak Juliusz został aukcjonerem i co go to nauczyło?
  • Jak rozwija się rynek sztuki w Polsce?
  • Dlaczego nie powinno się kupować sztuki bezpośrednio od artysty?

Notatki z odcinka:

Juliusz od zawsze starannie projektował swoje życie. Podkreśla, że jest to proces, który wymaga permanentnego reagowania na zmiany, które zachodzą wokół nas. Jest świadom swojej sprawczości jeśli chodzi o kreowanie rzeczywistości i przyszłości.

Nasz gość zawsze wiedział, że chce być przedsiębiorcą. Rodzina Juliusza była związana z rynkiem wydawniczym. Inwestowała też w DESĘ. Po pewnych perturbacjach podupadająca firma znalazła się w rękach ojca Juliusza, który przekazał ją synowi aby dokonał próby jej wskrzeszenia. 

Pierwsze trzy lata przynosiły codzienne bankructwa. Nie było dnia żeby DESA nie stała na krawędzi swojego istnienia. Ta sytuacja nauczyła Juliusza i jego zespół jak działać w sytuacjach beznadziejnych. 

Czas pokazał, że determinacja, zaangażowanie i kreatywność mogą odmienić los biznesu. Obecnie DESA organizuje ponad 70 aukcji rocznie. Specjalizują się w sztuce dawnej, współczesnej, młodej i najnowszej, a także w sztuce użytkowej, designie, komiksie i ilustracji czy biżuterii kolekcjonerskiej. 

Dom Aukcyjny DESA Unicum to oczywiście przedsiębiorstwo. Biznes, który zarabia pieniądze. Jednak Juliusz od dawna walczy z klasyfikowaniem jego firmy jako korporacji. Wynik ekonomiczny jest przez nich zupełnie inaczej konsumowany. Firma zarabia ale wszystko inwestuje w dalszy rozwój przedsiębiorstwa jak i rynku. 

Maciej pyta o nietypowe i dość ryzykowne projekty, które podejmuje DESA, tj. Młoda Sztuka czy Design. Chce się dowiedzieć jaki jest cel takich działań. Nasz gość odpowiada, że wszystko jest ryzykowne. Należy po prostu pamiętać aby “ryzykować roztropnie”. 

W jednym z wywiadów Juliusz powiedział, że kolekcjonowanie sztuki jest pozytywnym snobizmem. Gdy kolekcjonujemy sztukę często czujemy się zmotywowani do zdobywania wiedzy o tym co posiadamy. Przytacza też słowa Andy Rottenberg: widzisz to co wiesz. Im większą masz wiedzę na temat dzieła sztuki, jego autora, momentu w historii, w którym zostało stworzone, tym szerzej patrzysz i więcej rozumiesz. 

Juliusz chciałby aby widzowie i słuchacze zapamiętali, że wszystkie doświadczenia mogą być budujące jeśli się do nich odpowiednio podejdzie. 

Pamiętajcie aby subskrybować nasz kanał na YouTube, iTunes, Spotify lub  wszędzie tam gdzie słuchacie podcastów. Co czwartek wywiady z przedsiębiorcami. I nie tylko!

Więcej ciekawych historii i rozmów z wyjątkowymi gośćmi znajdziecie na:

Facebook: https://m.facebook.com/zaprojektujswojezycie/

Instagram: https://www.instagram.com/zaprojektujswojezycie.pl/

LinkedIn: https://www.linkedin.com/company/audycja-zsz/

Aby nie przegapić kolejnego inspirującego odcinka audycji pamiętajcie o subskrypcji na YouTube lub waszych ulubionych aplikacjach gdzie słuchajcie podcastów.

Spotify: https://spoti.fi/2VYPLgc 

iTunes: https://apple.co/2VXB25k 

PATRONITE audycji Zaprojektuj Swoje Życie:

Wspieraj być może najlepszą audycję w polskim internecie. Zostań współtwórcą i zobacz jak powstaje niezwykle ciekawa audycja – Zaprojektuj Swoje Życie. Dołącz do nas! Twój czas i Twoje wsparcie jest dla nas bardzo wartościowe.

Jak to zrobić? To proste. Odwiedź nas na https://patronite.pl/zsz i zostań Patronem już dziś. Dodaj Komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *