Pomysł na biznes i na siebie – jak je znaleźć?

24 lipca 2019 Maciej Filipkowski

Często słyszę pytanie – co zrobić, by doznać takiego olśnienia, jakiego doznałem w pociągu do Katowic (pisałem o tym tutaj), gdy wymyśliłem audycję Zaprojektuj Swoje Życie. Jak znaleźć pomysł na biznes?

Mój początek

Opowiem Wam pewną historię. Jest rok 1968. W styczniu tegoż roku komunistyczne władze zdjęły „Dziady” ze sceny Teatru Narodowego. W marcu zostaje zastrzelony Martin Luther King, z Dworca Gdańskiego bezpowrotnie odjeżdża kilkanaście tysięcy Polaków, Paryski maj. Oglądamy narodziny Dziecka Rosemary Polańskiego, Polska wraz z bratnimi narodami najeżdża na Czechosłowację. W w czerwcu Robert Kennedy zostaje zastrzelony, a w grudniu w kosmos startuje Apollo 8. Była to misja, w której człowiek po raz pierwszy wzbił się poza orbitę okołoziemską i okrążył księżyc. Misja, która nigdy by się nie odbyła, gdyby wywiad USA nie odkrył, że Związek Radziecki chce wyprzedzić Stany. Misja, która była o krok od katastrofy, ponieważ źle wprowadzono dane do komputera pokładowego.

Punkt odniesienia

Oczy ludzkości skierowane były wówczas na srebrny glob. To była nasza perspektywa, nasz paradygmat. Ten paradygmat był czymś, co chcieliśmy zobaczyć, to on określał nasze strategie i działania. Z jego perspektywy przyszłość jest zawsze zgodna z teraźniejszością. Jest niewidzialną strukturą, przez którą myślimy. Jednak, żeby doznać olśnienia, musimy zmienić nasz paradygmat. Musimy zmienić ramy odniesienia, przez które patrzmy, by zobaczyć możliwości, które wcześniej były nie do przewidzenia.

Tak samo było z misją Apollo 8. Astronauci w którymś momencie spojrzeli w kierunku Ziemi i ujrzeli to słynne już teraz zdjęcie. Obraz ten uznaje się za jedną z najbardziej przełomowych fotografii XX wieku i symbol czegoś, co nazywa się the „overview effect”, czyli niewątpliwie doświadczenia poczucia istnienia i jedności z matką Ziemią. Z perspektywy astronautów, filozofów i naukowców, to nie Księżyc, a spojrzenie wstecz na Ziemię było istotą tej przełomowej misji. To była prawdziwa zmiana perspektywy.

Zdjęcie z pokładu Apollo 8 zrobione przez
Billa Andersa 24-12-1968.

Szukaj blisko!

Kończąc, mam dla Was dobrą wiadomość. Nie musicie płacić 60 milionów dolarów Elonowi Muskowi by znaleźć się na statku kosmicznym Space X i polecieć w kosmos, by doznać olśnienia. To jak znaleźć pomysł na siebie i swój biznes? Wyłączcie hałas, tak jak astronauci Apollo 8 nie słyszeli tego wszystkiego co działo się na Ziemi w 1968. Spójrzcie na siebie i to co Was otacza z innej perspektywy, tak jak Bill Anders gdy robił to zdjęcie – wyjrzał przez wizjer i zobaczył nową perspektywę na świat.

Szukając olśnienia wsłuchajcie się w głos tych, którzy przeszli tę wyboistą drogę. Pozwólcie się zainspirować. Otwórzcie się na momenty autorefleksji. Posłuchajcie jak można zaprojektować swoje życie. I bądźcie wytrwali. Tak jak wytrwali są goście mojego podcastu, w którym nie serwuję Wam gotowych odpowiedzi, ale godne uwagi historie ludzi i ich „drogę do gwiazd”.Komentarze (2)

  • Hmmm czemu akurat ’68

    • Zaprojektuj Swoje Życie 25 lipca 2019

      To pytanie do mnie czy do NASA? Myślę, że to wynikało z harmonogramu lotów misji Apollo. A zdjęcie pierwszy raz w historii dało nam inna perspektywę na naszą niebieską planetę i nasze problemy.

Dodaj Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *