Jak okiełznać światowe giełdy – Piotr Żółkiewicz

2 września 2021 Maciej Filipkowski

00:00
00:00

Inwestycje to całe jego życie. Piotr Żółkiewicz już w podstawówce przesiadywał w POKu lokalnego banku, gdzie sprawdzał notowania i rozmawiał z ludźmi, którzy mieli podobne zainteresowania. Swoją pasję przekuł w karierę. Jest współtwórcą sukcesu giełdowego spółki Medicalgorithmics S.A., którą rozwinął z 6-osobowej firmy do spółki o miliardowej kapitalizacji. 

Obecnie czas i energię poświęca stworzonemu przez siebie funduszowi inwestycyjnego — Zolkiewicz & Partners Inwestycje w Wartości FIZ.  

Zapraszamy na bardzo ciekawą rozmowę o inwestowaniu, wychodzeniu ze strefy komfortu i życiu według własnych zasad. 

Kiążki polecane przez Piotra : 

➡ Dla inwestora – The Snowball – Alice Schroeder – https://amzn.to/2WGsupw 

➡ Dla przedsiębiorcy – Shoe Dog – Phil Knight – https://amzn.to/2WITbKG 

➡ Dla każdego – Steve Jobs – Walter Isaacson – https://amzn.to/3yDhTZI 

Z tego odcinka audycji Zaprojektuj Swoje Życie dowiecie się:

  • Skąd u Piotra pasja do inwestowania?
  • Dlaczego studia były dla Piotra „potworną stratą czasu” ? 
  • Jak wraz ze zdobywanym doświadczeniem ewoluował sposób inwestowania naszego gościa?
  • Jak Piotr obrócił upadający startup w firmę giełdową o miliardowej kapitalizacji?
  • W jaki sposób nasz gość ocenia i wybiera spółki?

Notatki z odcinka

Według Piotra projektowanie życia to umiejętność jak każda inna – nikt się z nią nie rodzi, można się jej nauczyć. Nasz gość dopiero od niedawna podjął działania w tym kierunku. Stąd też jego zainteresowanie audycją Zaprojektuj Swoje Życie i uczestnictwo w Mastermindzie prowadzonym przez Macieja. Są to narzędzia, które pomagają Piotrowi w projektowaniu. 

Piotr przytacza cytat:

Życie rozumiemy wstecz, ale musimy je przeżywać do przodu”  

Będąc u progu czterdziestki, Piotr dostrzega, jak kropki przeszłych działań i decyzji idealnie się łączą. Życie nauczyło go, że wszystko na końcu się ułoży. 

PASJA DO INWESTOWANIA

Tematem inwestycji i obracania pieniądzem zainteresowała Piotra mama kolegi, która pracowała w banku. Mając kilkanaście lat, poprosił dziadka, aby ten założył konto maklerskie. Nasz gość chodził po lekcjach do lokalnego POKu, aby sprawdzać notowania i rozmawiać z ludźmi, którzy mieli podobne do niego zainteresowania. Wspomina, że dzięki inwestycjom zarabiał więcej niż jego nauczyciele. 

Piotr zaczął studia w Warszawie. Nadal inwestował. Dostawał od banku spore kredyty na akcje. Przez pierwsze trzy lata godził szkołę ze swoją pasją. Później przeniósł się na studia zaoczne, aby w pełni poświęcić się inwestowaniu. To, czego żałuje, to fakt, że nie wyszedł wtedy ze swoimi inwestycjami za granicę. 

MEDICALGORITHMICS 

W 2006 roku Piotr miał już swoje inwestycje przeniesione na Cypr. Pieniądze ulokował w długoterminowe inwestycje i nie za bardzo miał co zrobić z wolnym czasem. Zwyczajnie się nudził. Chodził codziennie do kina, obejrzał wtedy chyba wszystkie premiery. Co więcej, jego życie skupiało się głównie na pracy przy komputerze. Mało było okazji do nawiązywania relacji z innymi ludźmi. Wtedy też postanowił zmienić coś w swoim życiu. Znalazł startup kardiologiczny, który siedzibę miał niedaleko jego domu. W Medicalgorithmics po raz pierwszy miał okazję do pracy z innymi. 

Gdy dołączył do zespołu, biznes był na skraju upadku. Nie było pieniędzy na pensje, część ludzi została zwolniona. Dzięki działaniom i zaangażowaniu naszego gościa firma odbiła się od dna i nabrała przyspieszenia. W parę lat 6-osobowa firma przekształciła się w spółkę o miliardowej kapitalizacji. Piotr wspomina, że to była niesamowita przygoda. 

ZAŁOŻENIE FUNDUSZU INWESTYCYJNEGO

Po odejściu z Medicalgorithmics Piotr postanowił ponownie skupić się na inwestowaniu. Tym razem aspiracją Piotra było inwestowanie nie tylko swoich pieniędzy, ale też innych ludzi. Chciał mieć satysfakcję z tego, że zmienia czyjeś życie na lepsze. Zależało mu tez na lewarze operacyjnym. 

Obecnie Piotr prowadzi fundusz Zolkiewicz & Partners. To, co obecnie najbardziej interesuje naszego gościa to inwestowanie w firmy szybko rosnące, które mają monopol, bądź dokonują disruption jakiejś części gospodarki. 

PIOTR CHCIAŁBY, ABYŚCIE ZAPAMIĘTALI

Ograniczenia są tylko w naszych głowach. W zasadzie możliwe jest osiągnięcie wszystkiego. Sukces można zaplanować. Co więcej, warto pamiętać, że wszystko będzie dobrze. Nie ważne, jakie kłody los rzuca nam pod nogi. Wszystko prędzej czy później się ułoży. Gdy nie zamykamy naszego umysłu na dostępne możliwości, dajemy sobie szanse na zamianę porażki w sukces.

NEWSLETTER ZAPROJEKTUJ SWÓJ BIZNES

Zapisz się: http://zaprojektujswojezycie.pl/newsletter/ 

Zapisując się do naszego newslettera, zyskujesz dostęp do jedynego miejsca, w którym Maciej dzieli się praktycznymi poradami, przemyśleniami i przedsiębiorczym know how”. Wiedza i doświadczenia, które zdobywał przez ponad 30 lat pracy w biznesie, są na wyciągnięcie ręki. Jeśli szukasz inspiracji oraz prawdziwie eksperckiego punktu widzenia na biznes – zapisz się! 

Więcej ciekawych historii i rozmów z wyjątkowymi gośćmi znajdziecie na:

➡Facebook: https://m.facebook.com/zaprojektujswojezycie/

➡Instagram: https://www.instagram.com/zaprojektujswojezycie.pl/

➡LinkedIn: https://www.linkedin.com/company/audycja-zsz/

Aby nie przegapić kolejnego inspirującego odcinka audycji pamiętajcie o subskrypcji na YouTube lub waszych ulubionych aplikacjach gdzie słuchajcie podcastów.

➡Spotify: https://spoti.fi/2VYPLgc 

➡iTunes: https://apple.co/2VXB25k 

PATRONITE audycji Zaprojektuj Swoje Życie

Wspieraj być może najlepszą audycję w polskim internecie. Zostań współtwórcą i zobacz jak powstaje niezwykle ciekawa audycja – Zaprojektuj Swoje Życie. Dołącz do nas! Twój czas i Twoje wsparcie jest dla nas bardzo wartościowe.
Jak to zrobić? To proste. Odwiedź nas na https://patronite.pl/zsz i zostań Patronem już dziś.Komentarze (1)

  • […] Podcast biznesowy z Piotrem Żółkiewiczem był okazją do rozmowy o karierze, studiach (co może Cię zaskoczyć – niekoniecznie udanych, ani też, jak się okazuje z historii Piotra, niezbędnych w rozwoju kariery!), finansach i wreszcie – inwestycjach. Obecnie gość audycji prowadzi fundusz Zolkiewicz & Partners i inwestuje przede wszystkim w firmy szybko rosnące – to absolutnie inspirująca historia. […]

Dodaj Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *