Jak stracić 100 000 PLN – czyli inwestycja, która nigdy nie zakwitła

20 maja 2020 Maciej Filipkowski

00:00
00:00

Pewnie zastanawiacie się czy Maciej kiedykolwiek popełnia błędy inwestycyjne. Ten bonusowy odcinek jest odpowiedzią na to pytanie. Jego historia jest dowodem na to, że emocje nie są dobrym kryterium do podejmowania ważnych finansowych decyzji. 

W 2016 roku Maciej rozmawiał z Magdą Dziewguć na temat jej pomyslu na biznes – Daisy Life. Pomysł był ciekawy ale współpraca nie doszła do skutku. Sama idea inwestowania w digitalizację kwiaciarni zapadła Maciejowi głęboko w pamięć. Postanowił, że jeśli w przyszłości taki pomysł ponownie pojawi się na jego drodze to będzie chciał się w niego zaangażować. 

Okazja pojawiła się dość szybko. Spółka, która szukała inwestora to Flower Chef. Bardzo dobrze się rozwijali, idealnie wpasowali się w to, czego szukał Maciej. Grono inwestorów zaangażowanych w przedsięwzięcie także robiło wrażenie. Ludzie tworzący projekt przemawiali do naszego prowadzącego. Pod wpływem tych czynników Maciej złamał swoje zasady i od razu zainwestował 100 000 PLN. 

Founder i inwestorzy wdali się w bardzo intensywną komunikację związaną z kreowaniem marki Flower Chaef. Wszystko szło w dobrym kierunku. 

Miesiąc później, Maciej, jako współwłaściciel agencji marketingowej, poprosił swojego wspólnika Pawła o kontakt z Łukaszem – founderem Flower Chef. Celem była propozycja pomocy w budowaniu planu marketingowego. Paweł wrócił do Macieja z feedbackiem, że brakuje pomysłu na monetyzację tego produktu. Kolejne miesiące nie przyniosły żadnej zmiany na tym froncie.

Z czasem coraz mniej wiadomości docierało do Macieja. Nadal nie było żadnej informacji w temacie planu sprzedaży. Prawie 10 miesięcy po zainwestowaniu pieniędzy nadal nie było sprzedaży. Wtedy Maciej otrzymał maila z planem rozwoju międzynarodowego firmy. Towarzyszyła temu prośba o kolejną inwestycję (tym razem na poziomie 300 – 400k GBP) na realizację tego przedsięwzięcia. 

W kwietniu 2018 roku przyszła informacja, że Flower Chef wchodzi do Tesco w CEE. Dwa miesiące później – kolejny mail. Tym razem z updatem, że współpraca z Tesco jednak nie wyjdzie ale jest nowy kupiec, także outlook jest pozytywny.

Sierpień i wrzesień przyniosły kolejną wiadomość. Flower Chef miał wejść na rynek Stanów Zjednoczonych. Otwarcie się na Amazon, plan na poziomie 5 miliardów dolarów obrotu na 20% marży. Ale aby to mogło się wydarzyć, spółka potrzebowała kolejnych funduszy. 

W tym momencie Maciej stracił jakiekolwiek nadzieje związane z tą inwestycją. Poinformował Łukasza o zamiarze nagrania tego odcinka – o inwestycji w Flower Chef. Do tej pory nie było żadnej informacji zwrotnej. 

Maciej pyta: co zrobić jak ubędzie ci 100 000 PLN?

Będąc autorem audycji Zaprojektuj Swoje Życie wykorzystuje ją jako narzędzie do komunikowania o tej sytuacji. Liczy, że dacie znać w komentarzach co myślicie o tej sytuacji. 

Wniosek, który jest wynikiem tego zdarzenia to: warto trzymać się zasad inwestowania. Zwrócić baczną uwagę na to w co i z kim się inwestuje. A także dlaczego inwestujemy i co dzieje się z naszymi pieniędzmi. 

PATRONITE audycji Zaprojektuj Swoje Życie

Wspieraj być może najlepszą audycję w polskim internecie. Zostań współtwórcą i zobacz jak powstaje niezwykle ciekawa audycja – Zaprojektuj Swoje Życie. Dołącz do nas! Twój czas i Twoje wsparcie jest dla nas bardzo wartościowe.
Jak to zrobić? To proste. Odwiedź nas na https://patronite.pl/zsz i zostań Patronem już dziś.

Więcej ciekawych historii i rozmów z wyjątkowymi gośćmi znajdziecie na:

Facebook: https://m.facebook.com/zaprojektujswojezycie/

Instagram: https://www.instagram.com/zaprojektujswojezycie.pl/

LinkedIn: https://www.linkedin.com/company/audycja-zsz/

Aby nie przegapić kolejnego inspirującego odcinka audycji pamiętajcie o subskrypcji na YouTube lub waszych ulubionych aplikacjach gdzie słuchajcie podcastów.

Spotify: https://spoti.fi/2VYPLgc iTunes: https://apple.co/2VXB25kDodaj Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *