Integracja przeciwieństw jako sposób na przywództwo jutra – Jacek Santorski

16 września 2021 Maciej Filipkowski

00:00
00:00

Ostatni rok był ogromnym wyzwaniem dla wielu z nas. Zmieniły się nasze priorytety, potrzeby u stanęliśmy przed nowymi wyzwaniami. W dzisiejszym odcinku naszym gościem jest Jacek Santorski, psycholog społeczny i biznesu, były psychoterapeuta, od dwóch dekad mentor przedsiębiorców i top managerów. Podczas tej rozmowy poruszyliśmy takie tematy jak przywództwo przyszłości i zarządzenie w kryzysie. Rozmawialiśmy też o ludzkiej stronie biznesu.

Jacek podzielił się swoją, niezwykle cenną perspektywą na zmiany, z którymi musieliśmy się zmierzyć przez ostatnie miesiące. Opowiada, jak wpływają na każdego z nas, niezależnie od pracy, którą wykonujemy, czy piastowanego stanowiska. 

Książki i artykuły wspominane w odcinku:

➡ Essay Manfreda Kets de Vries – https://knowledge.insead.edu/blog/insead-blog/what-will-life-be-like-after-the-pandemic-13886 

➡ Beyond Entrepreneurship 2.0 – Jim Collins – https://amzn.to/3tLk3pA 

➡ Wielcy z Wybory – Jim Collins – https://amzn.to/3EngcE6 

➡ I.Refleksje o Przywództwie Jutra – Jacek Santorski – https://amzn.to/3kc1I1N 

➡ No Rules Rules: Netflix and the Culture of Reinvention – Reed Hastings & Erin Meyer – https://amzn.to/2XiWFE5

Poprzednie odcinki z Jackiem:

www.zaprojektujswojezycie.pl/32 

www.zaprojektujswojezycie.pl/41 

https://bit.ly/2VIlI2p 

Z tego odcinka audycji Zaprojektuj Swoje Życie dowiecie się:

  • Jak zmienia się przywództwo w obecnych, wymagających czasach?
  • Czym jest polaryzacja społeczeństwa?
  • Wzrost wartości człowieka w pracy – jak pandemia zmieniła postrzeganie potencjału ludzkiego?
  • Zarządzanie przez strach – krótkotrwałe korzyści, długotrwała niepewność i spadek wydajności
  • Jak szukać metaforycznej BATNY?

To już trzecia wizyta Jacka Santorskiego w studiu Zaprojektuj Swoje Życie. Tym razem chcieliśmy porozmawiać o tym, jak zmiany i kryzysy wpływają na ludzi, o redefiniowaniu przywództwa i wartościach, którymi warto kierować się w biznesie.

PRZYWÓDZTWO PRZYSZŁOŚCI

Kryzys jest zawsze okazją do zmian w biznesie i życiu. Niektórzy wykorzystują ją do wprowadzenia pozytywnych zmian, integracji ludzi i zespołów. Inni, mający określone skłonności charakterologiczne i psychologiczne ulegają pokusie podtrzymywania poczucia niepokoju, czerpiąc korzyści z regresji innych ludzi. Zarządzają przez strach i stereotypy.

Przywództwo jutra ma dwa atrybuty:

  • Nowa rola krzemu – wzrost nasycenie algorytmami i technologią, który przekłada się na lepszą pracę, bardziej efektywne działanie i nabywanie nowych umiejętności
  • Nowa rola białka – zrozumienie, jak ważny jest człowiek. Kreowanie atmosfery zrozumienia, wsparcia i spokoju wspiera jego dążenie do realizacji zadań i celów. Można integrować przywództwo oparte na zrozumieniu i szacunku z przywództwem wymagającym. 

Co więcej, psycholodzy na nowo odkryli wartość relacji społecznych. Jest to szczególnie ważne, gdy analizujemy skutki pracy zdalnej. Jacek prognozuje, że przejście w 100% na ten tryb zdalny nie jest optymalnym rozwiązaniem. Jest on natomiast furtką do zmiany perspektywy na różnego rodzaju hybrydy, które wymagają dużej elastyczności i odpowiedzialności od pracodawcy, który umożliwi swoim pracownikom znalezienie optymalnego sposobu na wypełnianie swoich obowiązków. 

Sednem przywództwa przyszłości jest operowanie przeciwieństwami. Bycie zarazem empatycznym i empirycznym. Łączenie nastawienia na rezultaty ze współodczuwaniem. 

Przywództwo jutra jest z jednej strony łączeniem empatii, debetowania i słuchania, a z drugiej, wymagania, egzekwowania, stanowczości, otwartości i strategii. Leader nie jest już tylko operacyjny, Jest też strategiczny – angażujący i wymagający. 

KAŻDY Z NAS STANĄŁ PRZED NOWYM WYZWANIEM

Nawet ci pracownicy, którzy potrafili sprostać trudnościom i wyzwaniom, które zadawała rzeczywistość, musieli znaleźć sposób na odnalezienie się w nowej sytuacji. Pierwsza adaptacja do kryzysu wymagała elastyczności. Kolejne fale zmian wymogły na nas bycie wytrzymałym. Aby tę wytrzymałość podtrzymać, niezbędne są bogate zasoby tolerancji, otwartości i wzajemnego wsparcia. 

Niezwykle istotne jest zrozumienie, że jesteśmy sobie nawzajem niezwykle potrzebni. Bez wzajemności, zrozumienia i oparcia trudno nam będzie przetrwać kolejne fale wyzwań. 

DOŁĄCZ DO SPOŁECZNOŚCI ZAPROJEKTUJ SWÓJ BIZNES!

https://zaprojektujswojbiznes.pl/spolecznosc-zsb/  

Nasza Społeczność to wartościowy network, praktyczna wiedza i niezbędne narzędzia, dzięki którym zaprojektujesz swój biznesowy wzrost. 

NEWSLETTER ZAPROJEKTUJ SWÓJ BIZNES

Zapisz się: http://zaprojektujswojezycie.pl/newsletter/ 

Zapisując się do naszego newslettera, zyskujesz dostęp do jedynego miejsca, w którym Maciej dzieli się praktycznymi poradami, przemyśleniami i przedsiębiorczym know how”. Wiedza i doświadczenia, które zdobywał przez ponad 30 lat pracy w biznesie, są na wyciągnięcie ręki. Jeśli szukasz inspiracji oraz prawdziwie eksperckiego punktu widzenia na biznes – zapisz się! 

Więcej ciekawych historii i rozmów z wyjątkowymi gośćmi znajdziecie na:

➡Facebook: https://m.facebook.com/zaprojektujswojezycie/

➡Instagram: https://www.instagram.com/zaprojektujswojezycie.pl/

➡LinkedIn: https://www.linkedin.com/company/audycja-zsz/

Aby nie przegapić kolejnego inspirującego odcinka audycji pamiętajcie o subskrypcji na YouTube lub waszych ulubionych aplikacjach gdzie słuchajcie podcastów.

➡Spotify: https://spoti.fi/2VYPLgc ➡iTunes: https://apple.co/2VXB25k

PATRONITE audycji Zaprojektuj Swoje Życie

Wspieraj być może najlepszą audycję w polskim internecie. Zostań współtwórcą i zobacz jak powstaje niezwykle ciekawa audycja – Zaprojektuj Swoje Życie. Dołącz do nas! Twój czas i Twoje wsparcie jest dla nas bardzo wartościowe.

Jak to zrobić? To proste. Odwiedź nas na https://patronite.pl/zsz i zostań Patronem już dziś. Dodaj Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *