EXIT, czyli jak wyjść ze startupu z grubszym portfelem niż weszliśmy – Newsletter

12 lipca 2021 Maciej Filipkowski

Czeeeeść,

Jednym z moich ulubionych cytatów jest ten pochodzący z książki The 7 Habits of Highly Effective People, autorstwa Stephena Coveya:

Begin with the end in mind

W poprzednich newletterach rozpisywałem się na temat roli inwestora w firmie i jak wybierać inwestycje. Mam wrażenie, że to, co dziś przeczytasz, jest wielokrotnie ważniejsze od tamtych tematów.

Moje wskazówki zainspirują Cię do bycia inwestorem myślącym i planującym. A w efekcie bogatszym…a jak nie bogatszym to na raczej nie biedniejszym.

Słowem klucz jest PRAGMATYZM

Na inwestowanie należałoby spojrzeć pragmatycznie. Przekonałem się, że startupy są bardzo ryzykownym instrumentem inwestycyjnym. Mając w portfelu od 20 do 40 takich spółek, można oczekiwać wzrostu nie przekraczającego kilkudziesięciu procent rocznie. Efekt portfela startupów daje pewnie bezpieczeństwo, gdzie nieudane inwestycje są pokrywane przez tych kilka trafionych.  Przy jednym lub dwóch startupach, należy zachować jeszcze większą ostrożność, inwestując tylko niewielką część majątku.

Generalnie, nie radzę inwestować więcej niż kilka procent swojego majątku w tak ryzykowną rzecz jaką są starupy. W przeciwnym razie możesz spodziewać się, że pieniądze znikną jak za dotknięciem magicznej różdżki.

W dalszej części tego newslettera poruszymy takie tematy jak:

  • Od czego zacząć budowanie startupowego portfela inwestycji?
  • Jakie dane odzwierciedlają realny stan spółki i jej status wzrostu?
  • Czym jest inwestycja z wizją końca?
  • Komu i jak sprzedać biznes?
  • Jakie są 3 najpopularniejsze startupowe scenariusze?
  • Jak i kiedy wyjść ze startupu aby nie stracić?
  • Czy na pewno chcesz inwestować w startupy?

CZYTAJ DALEJ

Powyższy tekst to wycinek z jednego z newsletterów, który co tydzień trafia do skrzynek naszych sukskrybentów. Chciałbyś wiedziec więcej na temat exitów? A może szukasz sprawdzonych wskazówek jak przejść z pracy na etacie do prowadzenia własnego biznesu?

Dołącz do grona osób, które w każdy poniedziałek otrzymują solidną dawkę praktycznych porad, moich przemyśleń i przedsiębiorczego „know how”. Wiedza i doświadczenia, które zdobywałem przez ponad 30 lat pracy w biznesie są na wyciągnięcie ręki.

Jeżeli szukasz inspiracji oraz prawdziwie eksperckiego punktu widzenia na biznes – zapisz się do naszego newslettera na:

www.zaprojektujswojezycie.pl/newsletter

Nasze newslettery wychodzą do subskrybentów sekwencyjnie. Oznacza to, że dostaniesz wszystkie napisane przeze mnie treści – nic Cię nie ominie!Dodaj Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *