ECOMMERCE przyszłości – Tomasz Karwatka – Catch The Tornado

25 listopada 2021 Maciej Filipkowski

00:00
00:00

Każdy przedsiębiorca ma swoją historię. Tomasz Karwatka pierwsze doświadczenia z biznesem nabywał na bazarku, sprzedając pomidory z rodzinnej szklarni. Miał wtedy 8 lat. Kolejne lata jego życia to praca w korporacji i decyzja o zostaniu przedsiębiorcą. Od tamtego czasu wiele się zmieniło. Tomek współtworzył między innymi takie firmy jak Divante, Vue Storefront czy Callstack. Obecnie prowadzi eCommerce Startup Studio Catch The Tornado. To, co pozostało niezmienne to potrzeba budowania kolejnych interesujących projektów. 

Zapraszamy na rozmowę z seryjnym budowniczym biznesów, który wyznacza sobie nowe cele i osiąga kolejne sukcesy. Porozmawiamy o jego współpracy z bratem, wyzwaniach, sukcesji i ambicjach na przyszłość. 

?Książki polecane w odcinku: 

 • Radical Candor/Szef wymagający i Wyrozumiały – Kim Scott 

PL: https://amzn.to/3nOlmT6 

EN: https://amzn.to/2Zn0Srb 

 • Psychology of Money/Psychologia pieniędzy – Morgan Housel 

PL: https://amzn.to/3p2ghWC 

EN: https://amzn.to/3CXytWE 

?Odcinek audycji wspomniany w rozmowie:

?Z tego odcinka audycji Zaprojektuj Swoje Życie dowiecie się:

 • Jak Tomek zarobił pierwsze pieniądze?
 • Jaką rolę w jego sukcesach odgrywa współpraca z bratem?
 • Czego nauczyła Tomka praca w agencji Jan Media?
 • Dlaczego warto znaleźć swoją biznesową niszę?
 • Jak wyglądały początki Divante i jakie działania przyczyniły się do sukcesu tej firmy?
 • Od pracy na etacie do bycia przedsiębiorcą – jak ten proces wyglądał u Tomka?
 • Sukcesja w Divante – jakie kroki podjęli Tomek z bratem, aby przygotować się do tej zmiany?

Tomek i jego brat (który jest też wspólnikiem) często uzupełniają się w trybach rozproszenia i zawężenia w biznesie. Ten cykl umożliwia im próbowanie nowych rzeczy, testowanie ich, aż znajdą to COŚ. A jak już to znajdą to maksymalnie się na tym skupiają. Tego procesu nauczyli się dopiero po kilku latach bycia przedsiębiorcami. 

Tomek bardzo lubi strategiczne rozmyślania. Zawsze patrzył na plany przez ten pryzmat. Projektowanie życia było procesem, który rozpędzał się przez lata i nadal trwa. Można powiedzieć, że myślą przewodnią, która towarzyszy Tomkowi w życiu, to budowanie rzeczy większych niż on sam. 

Brat Tomka, Piotrek, mając 13 lat, pisał darmowy software. Wtedy wszyscy używali edytora html o wdzięczne nazwie Pajączek. Piotrek stwierdził, że może zrobić taki sam i da go do użytku za darmo. Jak powiedział, tak zrobił.  Edytor nazwał Zajączek. Wtedy też zaczęły do braci odzywać się firmy, które chciałby, aby stworzyli dla nich software. Jednej z nich sprzedali program za kilka tysięcy złotych. 

PRACA NA ETACIE

Kilka lat później Tomek przeprowadził się do Wrocławia, gdzie znalazł pracę w Jan Media Interactive. Nasz gość miał być sprzedawcą ich produktów i usług na Polskę. Wspomina, że był chyba najgorszym sprzedawcą, gdyż nie miał o tym pojęcia. Oczywiście z czasem jego umiejętności rosły. Szczególnie ważne w tym procesie było podejście jego szefa, który zachęcał go do nauki i czerpania wiedzy z popełnianych błędów. Tomek pracował tam 4 lata. 

Z ETATU NA BYCIE PRZEDSIĘBIORCĄ

Na kolejnym etapie zawodowego życia, ścieżki Tomka i jego brata ponownie się zeszły. Obserwowali rozwój serwisów społecznościowych i sami chcieli zrobić coś podobnego. Tak powstało BlogFrog – agregator blogów. Wtedy też odezwała się do nich Agora. Podobało im się to, co robią bracia i chcieli mieć ten produkt u siebie. Była to transakcja kupna rzędu kilkuset tysięcy złotych.

Tomek i Piotrek przeznaczyli uzyskane środki na założenie i rozwój Divante. Chcieli robić soft do zarządzania wiedzą. Tak powstało BusienssWiki. Rok 2008 nie był dobrym momentem na biznes. Kryzys w Polsce spowodował, że nie było chętnych na ich ofertę. Chcąc ratować firmę bracia zwrócili się w stronę ecommerce, który prężnie się wtedy rozwijał. Ten piwot był dobrą decyzją. W niedługim czasie Divante stało się miejsce, do którego inne firmy zwracały się z prośbą o budowanie ecommerce. Divante okazało się dużym sukcesem. Po kilkunastu latach budowaniu tego biznesu Tomek i Piotrek postanowili operacyjnie z niego wyjść. 

Wtedy przyszedł czas na robienie wielu nowych rzeczy. Postawili Vue Storefront, Callstack i Tech To The Rescue. Ta ostatnia inicjatywa polegała na pomocy NGO w digitalizacji. Obecnie Tomek, wraz z Piotrem, prowadzą ecommerce Startup Studio Catch The Tornado. 

TOMEK CHCIAŁBY, ABYŚCIE ZAPAMIĘTALI

Warto podchodzić ambitnie do działań i rzeczy, które robimy lub chcemy robić. 

?ZAPISZ SIĘ DO SPOŁECZNOŚCI ZAPROJEKTUJ SWÓJ BIZNES 

Zapisz się: https://zaprojektujswojbiznes.pl/spolecznosc-zsb/  

Bezczynność nie generuje sukcesu. W ZSB doskonale wiemy, że wartościowe społeczności to główny katalizator zmian. Dlatego chcemy zaprosić Cię do współtworzenia networku, którego połączone strategie, wiedza i doświadczenia, pomogą rozwinąć Twój biznes. Wspieramy się wzajemnie w osiąganiu celów, uzupełniamy swoje kompetencje, dzielimy rozwiązaniami, które działają w życiu i biznesie.

? NEWSLETTER ZAPROJEKTUJ SWÓJ BIZNES

Zapisz się: http://zaprojektujswojezycie.pl/newsletter/ 

Zapisując się do naszego newslettera, zyskujesz dostęp do jedynego miejsca, w którym Maciej dzieli się praktycznymi poradami, przemyśleniami i przedsiębiorczym know how”. Wiedza i doświadczenia, które zdobywał przez ponad 30 lat pracy w biznesie, są na wyciągnięcie ręki. Jeśli szukasz inspiracji oraz prawdziwie eksperckiego punktu widzenia na biznes – zapisz się! Komentarze (3)

 • W rozmowie jest mowa o jakimś akceleratorze. Padają słowa: ” najsłynniejszy i najsprawniejszy akcelerator na świecie, to jest taki Harvard akceleracji ” Czy można prosić o namiary na niego?

 • Gabriel 6 grudnia 2021

  Maciej, Tomek świetna rozmowa! Bardzo inspirująca!

Dodaj Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *