Borys Musielak-inspirujący ludzie dają mi energię do działania-SMOK Ventures

7 stycznia 2021 Maciej Filipkowski

00:00
00:00

Borys Musielak to współtwórca i partner zarządzający SMOK Ventures, funduszu venture capital, łączącego polskie i europejskie startupy z Doliną Krzemową. 

W dzisiejszym odcinku opowiada o swojej karierze. O tym, jak zaczynał od bycia programistą, następnie występował pod szyldem startupowca aby finalnie zarządzać funduszem VC. W rozmowie wspomina też o cenie sukcesu i jak to było ją zapłacić.

Bio gościa:

Borys Musielak jak współtwórcą i partnerem zarządzającym w SMOK Ventures, funduszu venture capital, łączącego polskie i europejskie startupy z Doliną Krzemową. SMOK inwestuje do 4 milionów złotych w startupy technologiczne i studia growe na wczesnym etapie rozwoju. Wcześniej tworzył Filmaster, firmę która dostarczała silnik rekomendacji treści, kupioną w 2015 przez amerykańską Samba TV. Jest również współtwórcą programu pre-akceleracyjnego ReaktorX, który pomógł ponad 150 początkującym przedsiębiorcom wystartować swój biznes, a także jednym z pomysłodawców Fundacji Startup Poland, think tanku będącego głosem polskich startupów.

W tym odcinku audycji Zaprojektuj Swoje Życie dowiecie się:

  • Jak Borys budował pewność siebie
  • Startup Poland i ReaktorX – dlaczego nasz gość zaangażował się w te projekty?
  • Jak się robi fundusz
  • W jakie startupy inwestuje SMOK Ventures

Notatki z odcinka:

Borys trochę projektował swoje życie a trochę nie. Jego życie składa się z pięcioletnich odcinków, które stara się planować. Stawia sobie cel, który realizuje. Zaczął w 2002 roku na trzecim roku studiów. Podjął pracę programisty za 1800 PLN netto. Zatrudnił go Stefan Batory.

Następnym etapem w jego karierze była praca w CoCoNet, gdzie spełnił jedno ze swoich marzeń. Zarządzał projektami i zespołem. Umiejętnie poprowadził relacje z ludźmi co zaowocowało udaną współpracą. 

Do Anglii wyjechał za sprawą swojej żony, która w tym czasie robiła doktorat. Tam został konsultantem w banku inwestycyjnym. Nie wspomina tego czasu zbyt pozytywnie. Czuł się ograniczony przez dress code i ludzi, którzy nie napawali go motywacją. Czas w drodze do i z pracy spędzał na kodowaniu. Stworzył wtedy OSmedia. Już w tamtym czasie wiedział, że chce być przedsiębiorcą. Kolejnym startupem, który zrodził się w pociągu, którym jeździł do Londynu był Filmaster. W 2015 roku sprzedał go Samba TV. Borys dołączył do firmy, gdzie w 4 lata zbudował oddział w Warszawie i odniósł spore sukcesy. 

Nasz gość wyszedł z Samba TV bo znalazł nowy cel i nowy projekt. Wraz ze wspólnikiem stworzyli SMOK Ventures. Według Borysa dwie najważniejsze rzeczy przy tworzeniu funduszu to wiarygodność i dostęp do pieniędzy. To doświadczenie wiele go nauczyło. Zrozumiał jak trudne jest pozyskiwanie środków i jak wiele pracy wymaga. 

Plan dla SMOK Ventures był taki, że mieli się koncentrować na konkretnych branżach. Okazało się, że nie jest to najlepszy pomysł. Warto być otwartym na interesujące pomysły i szukać przedsiębiorców zaangażowanych i z głową pełną projektów. 

Przyszłość dla Borysa to kolejne fundusze i ekspansja na Europę.  

Nasz gość chciałby abyście zapamiętali, że zawsze warto wyznaczać sobie cele, niezależnie od własnej subiektywnej oceny naszych kompetencji. Determinacja potrafi być doskonałym motorem sukcesu. Nie należy jednak zapominać, że jego cena może być zbyt wysoka. Dlatego warto mieć obok siebie ludzi, którzy pomogą znaleźć równowagę.

Książka polecana przez gościa: 

Więcej ciekawych historii i rozmów z wyjątkowymi gośćmi znajdziecie na:

Facebook: https://m.facebook.com/zaprojektujswojezycie/

Instagram: https://www.instagram.com/zaprojektujswojezycie.pl/

LinkedIn: https://www.linkedin.com/company/audycja-zsz/

Aby nie przegapić kolejnego inspirującego odcinka audycji pamiętajcie o subskrypcji na YouTube lub waszych ulubionych aplikacjach gdzie słuchajcie podcastów.

Spotify: https://spoti.fi/2VYPLgc 

iTunes: https://apple.co/2VXB25k 

PATRONITE audycji Zaprojektuj Swoje Życie:

Wspieraj być może najlepszą audycję w polskim internecie. Zostań współtwórcą i zobacz jak powstaje niezwykle ciekawa audycja – Zaprojektuj Swoje Życie. Dołącz do nas! Twój czas i Twoje wsparcie jest dla nas bardzo wartościowe.

Jak to zrobić? To proste. Odwiedź nas na https://patronite.pl/zsz i zostań Patronem już dziś. Dodaj Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.