Bartłomiej Gola-cała prawda o rynku Venture Capital-SpeedUp Group

8 kwietnia 2021 Maciej Filipkowski

00:00
00:00

W dzisiejszym odcinku robimy deep dive w fundusze VC. Bartek Gola pełni rolę partnera generalnego w SpeedUp Group – grupie funduszy tworzonych przez ludzi wspierających rozwój technologiczny i zaangażowanych w rozwój środowiska VC w CEE. Zna branżę venture capital od podszewki. Podzieli się z wami tym co w niej dobre, ciekawe, trudne i stresujące.   

W tym odcinku audycji Zaprojektuj Swoje Życie dowiecie się:

  • Porady Bartka dla biznesów poszukujących finansowania
  • Trendy w inwestowaniu – przyszłość okiem specjalisty
  • Największa porażka Bartka, o której nigdy wcześniej nie mówił
  • Inwestowanie w startupy – długoterminowa perspektywa pełna niepewności

Notatki z odcinka

Bartek na studiach chciał iść ścieżką człowieka reklamy. Rozpoczął pracę w agencji reklamowej i nawet jedną współzałożył. Po kilku latach w branży zrozumiał, że to jednak nie jest miejsce dla niego. 

W 2003, po sprzedaży agencji, zaczął angażować się w angel investing. Spółki, w które zainwestował odniosły sukcesy. Zachęcony tym faktem, wpadł na pomysł założenia funduszu. Tak wyglądały początki SpeedUp Group. Wspomina, że na początku tej drogi towarzyszył mu niepoinformowany optymizm. Dzięki temu czuł się zmotywowany do działania i chętny do podejmowania ryzyka. 

Bartek w biznesie jest już 13 lat. Mimo takiego stażu, nadal podchodzi do tej pracy z energią i pasją. 

Branża VC była, według naszego gościa, black boxem. Kiedy zakładał fundusz, niewiele osób wiedziało “z czym to się je”. Przyznaje, że najwięcej nauczyły go jego własne błędy. Brakowało źródeł wiedzy i doświadczenia. Z biegiem czasu, dostęp do kompetencji osób bardziej obytych w temacie stał się powszechniejszy. 

Jedną z największych zalet, które dostrzega Bartek w swojej pracy, jest nieustająca nauka. Każdego dnia mierzy się ze stresem, ale proces zdobywania wiedzy i doświadczeń jest niezmiennie fascynujący. 

Panowie rozmawiali też o tym,  co odróżnia dobrego przedsiębiorcę od złego. Bartek przywołuje słowa Paula Grahama, który określił dobrego przedsiębiorcę jako tego, którego cechuje zwierzęca upartość. Nasz gość od razu stwierdza, że on sam jest osobą niecierpliwą, która na upór musi wyjątkowo ciężko pracować. 

Bartek chciałby, abyście pamiętali, że nie warto robić tego, co robią inni. Lepiej zbudować swoją drogę do celu. Należy być otwartym na doświadczenia ludzi, którzy nas otaczają, jednak warto na bazie tych doświadczeń zastanowić się na czym nam zależy. 

Książka polecana przez gościa

Więcej ciekawych historii i rozmów z wyjątkowymi gośćmi znajdziecie na:

➡Facebook: https://m.facebook.com/zaprojektujswojezycie/

➡Instagram: https://www.instagram.com/zaprojektujswojezycie.pl/

➡LinkedIn: https://www.linkedin.com/company/audycja-zsz/

Aby nie przegapić kolejnego inspirującego odcinka audycji pamiętajcie o subskrypcji na YouTube lub waszych ulubionych aplikacjach gdzie słuchajcie podcastów.

➡Spotify: https://spoti.fi/2VYPLgc 

➡iTunes: https://apple.co/2VXB25k 

PATRONITE audycji Zaprojektuj Swoje Życie

Wspieraj być może najlepszą audycję w polskim internecie. Jak to zrobić? To proste. Odwiedź nas na https://patronite.pl/zsz i zostań Patronem już dziś. Dodaj Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.