Bartek Pucek-wiedza, wolność, dyscyplina-dzięki nim kształtuje swoje życie i biznes-pucek.com

29 kwietnia 2021 Maciej Filipkowski

00:00
00:00

Bartek Pucek – autor newslettera na styku biznesu i technologii – www.pucek.com . Global Strategy & Ops w IKEA.

Taką notkę biograficzną dostaliśmy od naszego gościa. Po tej rozmowie jesteśmy przekonani, że Bartka nie da się opisać tymi dwoma zdaniami. Poznacie jego pomysł na życie i jak dokonuje wyborów, aby być szczęśliwym. Dzieli się też sposobami na kształtowanie naszej codziennej produktywności i wyzbywania się złych nawyków.

Książki polecane przez naszego gościa: 

W tym odcinku audycji Zaprojektuj Swoje Życie dowiecie się:

  • Przemyślenia Bartka na temat jego osiągnięć w przededniu jego 40 urodzin.
  • Jak nasz gość wybiera i czyta książki?
  • Jak Bartek godzi pracę w IKEA z tworzeniem newslettera?
  • Samodyscyplina jako klucz do eksploracji.

Notatki z odcinka

Panowie przekładali tę rozmowę co najmniej 3 razy przez ostatnie 2 lata. Mimo niechęci Bartka do udzielania wywiadów, udało się go przekonać do odwiedzin w studiu. Nie ukrywamy, że Maciej był wniebowzięty. 

Projektowanie życia naszego gościa składało się, jak do tej pory, z dwóch elementów:

  • Świadomego planowania
  • Pierwiastka ryzyka, niepewności i szczęścia

Na każdym etapie te dwie rzeczy przeplatały się ze sobą. Warto dążyć do wyznaczonego celu. Dla Barta, ważniejsze jest jednak otoczenie, w jakim kreujemy drogę do jego osiągnięcia niż satysfakcja (lub jej brak) z samego dokonania tego procesu. 

Bartek podkreśla, że warto zmienić perspektywę patrzenia na to, co nas otacza. Przykładem są tu social media, które promują łatwy sukces i skrzętnie ukrywają wyzwania i porażki osób, które obserwujemy. Jeżeli już musimy czegoś komuś zazdrościć, to niech to będzie jego mądrość, a nie status czy bogactwo. Zamiast frustrować się czyimś sukcesem, warto poświęcić czas, aby zastanowić się, co te osoby wiedzą, czego Ty jeszcze nie dostrzegasz w danej dziedzinie. Jak myślą, eksplorują, jakich modeli mentalnych używają. 

Dla naszego gościa, jednym z ciekawszych elementów eksploracji życia jest znalezienie sposobu, który pomaga uwolnić się od ograniczeń i wdruków, aby następnie skoncentrować się na ograniczeniach, które sami sobie narzucamy. 

IKEA i Newsletter

Maciej podpytuje Bartka, jak stal się jedną z kluczowych osób w globalnych szeregach IKEA. Cel, który został postawiony naszemu gościowi, to zbudowanie zespołu i połączenie technologii z aspektami biznesowymi w działaniu firmy. Udało się to osiągnąć w stopniu, który jest modelowy dla innych krajów na świecie. Według Bartka, kluczową umiejętnością jest dostrzeganie, które działania w firmie przynoszą wykładniczy efekt. Jest to też istotne w naszej codzienności, gdy weryfikujemy naszą osobistą produktywność. 

Praca w IKEA uświadomiła Bartkowi, jak ważna jest kultura organizacji w firmie. Przesiąkamy, zarówno w rozumieniu pozytywnym jak i negatywnym, tą kulturą. Nasz gość docenia otwartość, merytoryczność działań i dyskusji w IKEA. Co więcej, ta organizacja daje jedną z najważniejszych dla niego rzeczy – wolność. 

Bartek Pucek znany jest wielu naszym widzom, słuchaczom i czytelnikom ze swojego newslettera. Subskrybuje go ponad 1000 osób. Nasz gość godzi działanie tego mikrobiznesu z pracą w IKEA. Wspólnym mianownikiem tych dwóch elementów jego kariery jest zrozumienie, co dzieje się na styku technologii i biznesu inwestycyjnego. Istotne dla Bartka jest znajdowanie miejsc, które pozwalają się rozwijać. Takim miejscem jest właśnie IKEA. Dzięki temu bez problemu balansuje oba projekty i może dalej eksplorować.

Bartek chciałby aby słuchacze i widzowie zapamiętali:

W procesie poszukiwania sukcesu, lub sposobu na zaprojektowanie swojego życia, często szukamy igły w stogu siana. Otaczamy się ogromnym zasobem opcji, informacji, decyzji, które chcielibyśmy przetworzyć. Problem polega na tym, że nie w każdym stogu siana jest igła. Umiejętność zrozumienia, do którego stogu siana chcemy zajrzeć, jest ważniejsza, niż sama chęć eksploracji każdego ze stogów, który stoi na naszej drodze. 

Więcej ciekawych historii i rozmów z wyjątkowymi gośćmi znajdziecie na:

➡Facebook: https://m.facebook.com/zaprojektujswojezycie/

➡Instagram: https://www.instagram.com/zaprojektujswojezycie.pl/

➡LinkedIn: https://www.linkedin.com/company/audycja-zsz/

Aby nie przegapić kolejnego inspirującego odcinka audycji pamiętajcie o subskrypcji na YouTube lub waszych ulubionych aplikacjach gdzie słuchajcie podcastów.

➡Spotify: https://spoti.fi/2VYPLgc 

➡iTunes: https://apple.co/2VXB25k 

PATRONITE audycji Zaprojektuj Swoje Życie

Wspieraj być może najlepszą audycję w polskim internecie. Zostań współtwórcą i zobacz jak powstaje niezwykle ciekawa audycja – Zaprojektuj Swoje Życie. Dołącz do nas! Twój czas i Twoje wsparcie jest dla nas bardzo wartościowe.

Jak to zrobić? To proste. Odwiedź nas na https://patronite.pl/zsz i zostań Patronem już dziś. Dodaj Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *