Bartek Pucek – wiedza, wolność, dyscyplina -dzięki nim kształtuje swoje życie i biznes -pucek.com

29 kwietnia 2021 Maciej Filipkowski

00:00
00:00

Bartek Pucek – autor newslettera na styku biznesu i technologii – www.pucek.com . Global Strategy & Ops w IKEA.

Taką notkę biograficzną dostaliśmy od naszego gościa. Po tej rozmowie jesteśmy przekonani, że Bartka nie da się opisać tymi dwoma zdaniami. Poznacie jego pomysł na życie i jak dokonuje wyborów, aby być szczęśliwym. Dzieli się też sposobami na kształtowanie naszej codziennej produktywności i wyzbywania się złych nawyków. Jak stworzyć newsletter i pogodzić prowadzenie mikrobiznesu z pracą w IKEA?

Książki polecane przez naszego gościa – twórcę newslettera www.pucek.com: 

W tym odcinku audycji Zaprojektuj Swoje Życie o autorze newslettera technologicznego dowiecie się:

  • Przemyślenia Bartka na temat jego osiągnięć w przededniu jego 40 urodzin.
  • Jak nasz gość wybiera i czyta książki?
  • Jak Bartek godzi pracę w IKEA z newsletterem – tworzeniem aktualnych treści?
  • Samodyscyplina jako klucz do eksploracji.

Notatki z odcinka z Bartkiem Puckiem – m.in. o tym, jak stworzyć newsletter technologiczny

Panowie przekładali tę rozmowę co najmniej 3 razy przez ostatnie 2 lata. Mimo niechęci Bartka do udzielania wywiadów, udało się go przekonać do odwiedzin w studiu. Nie ukrywamy, że Maciej był wniebowzięty. 

Projektowanie życia naszego gościa składało się, jak do tej pory, z dwóch elementów:

  • Świadomego planowania
  • Pierwiastka ryzyka, niepewności i szczęścia

Na każdym etapie te dwie rzeczy przeplatały się ze sobą. Warto dążyć do wyznaczonego celu. Dla Barta, ważniejsze jest jednak otoczenie, w jakim kreujemy drogę do jego osiągnięcia niż satysfakcja (lub jej brak) z samego dokonania tego procesu. 

Bartek podkreśla, że warto zmienić perspektywę patrzenia na to, co nas otacza. Przykładem są tu social media, które promują łatwy sukces i skrzętnie ukrywają wyzwania i porażki osób, które obserwujemy. Jeżeli już musimy czegoś komuś zazdrościć, to niech to będzie jego mądrość, a nie status czy bogactwo. Zamiast frustrować się czyimś sukcesem, warto poświęcić czas, aby zastanowić się, co te osoby wiedzą, czego Ty jeszcze nie dostrzegasz w danej dziedzinie. Jak myślą, eksplorują, jakich modeli mentalnych używają. 

Dla naszego gościa, jednym z ciekawszych elementów eksploracji życia jest znalezienie sposobu, który pomaga uwolnić się od ograniczeń i wdruków, aby następnie skoncentrować się na ograniczeniach, które sami sobie narzucamy. 

IKEA i newsletter technologiczny

Maciej podpytuje Bartka, jak stal się jedną z kluczowych osób w globalnych szeregach IKEA. Cel, który został postawiony naszemu gościowi, to zbudowanie zespołu i połączenie technologii z aspektami biznesowymi w działaniu firmy. Udało się to osiągnąć w stopniu, który jest modelowy dla innych krajów na świecie. Według Bartka, kluczową umiejętnością jest dostrzeganie, które działania w firmie przynoszą wykładniczy efekt. Jest to też istotne w naszej codzienności, gdy weryfikujemy naszą osobistą produktywność. 

Praca w IKEA uświadomiła Bartkowi, jak ważna jest kultura organizacji w firmie. Przesiąkamy, zarówno w rozumieniu pozytywnym jak i negatywnym, tą kulturą. Nasz gość docenia otwartość, merytoryczność działań i dyskusji w IKEA. Co więcej, ta organizacja daje jedną z najważniejszych dla niego rzeczy – wolność. 

Bartek Pucek znany jest wielu naszym widzom, słuchaczom i czytelnikom ze swojego newslettera technologicznego. Subskrybuje go ponad 1000 osób. Nasz gość godzi działanie tego mikrobiznesu z pracą w IKEA. Wspólnym mianownikiem tych dwóch elementów jego kariery jest zrozumienie, co dzieje się na styku technologii i biznesu inwestycyjnego. Istotne dla Bartka jest znajdowanie miejsc, które pozwalają się rozwijać. Takim miejscem jest właśnie IKEA. Dzięki temu bez problemu balansuje oba projekty i może dalej eksplorować.

Bartek chciałby aby słuchacze i widzowie zapamiętali:

W procesie poszukiwania sukcesu, lub sposobu na zaprojektowanie swojego życia, często szukamy igły w stogu siana. Otaczamy się ogromnym zasobem opcji, informacji, decyzji, które chcielibyśmy przetworzyć. Problem polega na tym, że nie w każdym stogu siana jest igła. Umiejętność zrozumienia, do którego stogu siana chcemy zajrzeć, jest ważniejsza, niż sama chęć eksploracji każdego ze stogów, który stoi na naszej drodze. 

Być może zainteresuje Cię także rozmowa z innym twórcą treści związanych z technologią – Grzegorzem Marczakiem, twórcą Antyweb.

Więcej ciekawych historii i rozmów z wyjątkowymi gośćmi znajdziecie na:

➡Facebook: https://m.facebook.com/zaprojektujswojezycie/

➡Instagram: https://www.instagram.com/zaprojektujswojezycie.pl/

➡LinkedIn: https://www.linkedin.com/company/audycja-zsz/

Aby nie przegapić kolejnego inspirującego odcinka audycji pamiętajcie o subskrypcji na YouTube lub waszych ulubionych aplikacjach gdzie słuchajcie podcastów.

➡Spotify: https://spoti.fi/2VYPLgc 

➡iTunes: https://apple.co/2VXB25k 

PATRONITE audycji Zaprojektuj Swoje Życie

Wspieraj być może najlepszą audycję w polskim internecie. Zostań współtwórcą i zobacz jak powstaje niezwykle ciekawa audycja – Zaprojektuj Swoje Życie. Dołącz do nas! Twój czas i Twoje wsparcie jest dla nas bardzo wartościowe.

Jak to zrobić? To proste. Odwiedź nas na https://patronite.pl/zsz i zostań Patronem już dziś. Dodaj Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *