Anna Zarudzka-jak praktykować zmianę w biznesie-Boldare

8 lipca 2021 Maciej Filipkowski

00:00
00:00

Anna Zarudzka to co-CEO w Boldare, holakratycznej firmie, która od 16 lat buduje produkty cyfrowe we wszystkich fazach rozwoju. W dzisiejszym odcinku nasza gościni opowie jakie doświadczenia kształtowały jej nieokiełznanego przedsiębiorczego ducha i jak robi biznes w zgodzie ze sobą. 

Dowiecie się też czym jest holakracja, dlaczego warto podejmować wyzwania, jak edukować przyszłe pokolenia i jak Anna robi z rzeczy walor. 

📚Książka polecana przez Annę: 

Antykruchość (po polsku)- Nassim Nicholas Taleb –  https://amzn.to/3hJpoYR 

Antykruchość (po angielsku)- Nassim Nicholas Taleb – https://amzn.to/3BldX1f

Z tego odcinka audycji Zaprojektuj Swoje Życie dowiecie się:

  • Jak nie kanibalizować biznesu?
  • Dlaczego warto próbować nowych nawet jeśli nie będziemy ich robić “do końca życia”?
  • Szybka walidacja pomysłów jako jeden z ważniejszych kluczy do sukcesu. 
  • Dlaczego Ania zrezygnowała z pracy w telewizji?
  • Jak znalazła idealnego wspólnika i czym się kierowała w tym wyborze?
  • Skąd pomysł na prowadzenie firmy w sposób holakratyczny i jak to wpływa na zespoły i biznes?
  • Dlaczego Ania zdecydowała się posłać dzieci do szkoły demokratycznej?

Notatki z odcinka

Ania nazywana jest hipiską i piratką biznesu. Jak projektowała życie osoba, która wolność ducha łączy z prowadzeniem dobrze prosperującej firmy? A no nie projektowała! 

SPOSÓB ANI NA PRZEDSIĘBIORCZOŚĆ

Wchodząc w dorosłość, Anna odkryła, że większośc jej znajomych, w przeciwieństwie do niej, ma plan na przyszłość. Nasza gościni miała to szczęście, że jej rodzice wspierali ją w realizacji coraz to nowych pomysłów. Pracowała z dziećmi z anoreksją, chodziła przez 12 lat do szkoły muzycznej, gdzie śpiewała operę, skakała wzwyż, malowała. Robiła multum rzeczy, które nie składały się w całość. W pewnym momencie rzuciła dotychczasowe przedsięwzięcia i poszła do szkoły filmowej na produkcję filmową. 

Ania, próbując podsumować działania, które można by nazwać projektowaniem życie, mówi o łapaniu wszystkiego co ją interesuje, nawet jeśli to jest tylko na chwilę. Do tej pory ufa tej metodzie. Według naszej gościni, jest to świetny sposób na przedsiębiorczość. Uczy chwytania okazji i przywyknięcia do tego, że wszystko jest chwilowe. Ta świadomość przemijania, powoduje, że nie przywiązuje się do swojego konceptu na biznes czy nawet na życie. 

PRACA W TELEWIZJI

Pierwsza firma Anny zajmowała się produkcją programów dla telewizji. Nasza gościni miała swoją małą ekipę filmową, z którą realizowali zlecenia. Regularnie dokładała pieniądze do tego biznesu. 

Postanowiła odejść z pracy w telewizji, gdy ta ustępowała miejsca internetowi. Ania wiedziała też, że wykorzystała ten czas spędzony w tv do maksimum i chciała iść dalej. 

OD CHILID DO BOLDARE – ROZWÓJ BIZNESOWY ANNY

Anna założyła Chilid aby ponownie znaleźć się w środowisku, które określa jako super fast. Zaczęło się od tego, poznała Piotra, który dziś jest jej wspólnikiem i życiowym partnerem. Rozmawiali o biznesie i okazało się, że nie dość, że ich wartości się pokrywają to kompetencje są bardzo różne. Ania od razu wiedziała, że chce z nim zrobić biznes. 

Ich pierwsze działania skupiały się na robieniu marketingu wideo. Problem polegał na tym, że był rok 2008 i większość klientów nie ogarniała koncepcji, którą prezentowali. Firma nie dawała wystarczających dochodów. Ania wspomina, że przez pierwszy rok nie pobierała pensji. 

Po półtora roku działalności, firma zrobiła bardzo duży piwot i skupiła się na interfejsie użytkownika. Wtedy okazało się, że wszystkie doświadczenia nabyte w przeszłości przez Annę, połączyły się w całość i pomogły jej prowadzić biznes. Kolejny krok milowy zrobili po 11 latach, gdy Chilid połączyło się z XSolve, tworząc Boldare. Obroty wzrosły o ponad 150% w niecałe dwa lata. 

HOLAKRACJA

Holakracja była istotnym odkryciem w życiu biznesowym Ani. Po połączeniu się firm, wraz z Piotrem, szukali sposobu na strukturalne poukładanie większego zespołu, ogarnięcie chaosu i pominięcie aspektu hierarchizacji. Zastanawiali się, czy jest możliwa praca w samoorganizacji w dużej organizacji. 

Holakracja nie jest kulturą, nie jest też ideą. Jest to system operacyjny. Dzieli strukturę i bardzo sztywno przeprowadza przez proces podejmowania decyzji w zespołach. Towarzyszy temu ciągła zmiana, motywowana potrzebami firmy i projektami, które do niej wpływają. Jak do tej pory system ten sprawdza się bardzo dobrze. 

ANNA CHCIAŁABY ABY WIDZOWIE I SŁUCHACZE ZAPAMIĘTALI

  • Jest droga do przedsiębiorczości, która nie zgadza się z żadnym schematem. Do końca nie będziesz wiedział czym ta przedsiębiorczość będzie, kim będziesz Ty, ani które doświadczenia z Twojego życia przyczynią się do osiągnięcia sukcesu i satysfakcji z tego, co robisz. Czasem zestaw pozornie niezwiązanych ze prób i umiejętności składa się na to, że osiągniesz swój cel. Próbowanie jest ważniejsze niż myślenie na tym, co będzie po nim.
  • Twórz zmianę zamiast czekać, aż ktoś jej dokona za Ciebie. 

NEWSLETTER ZAPROJEKTUJ SWÓJ BIZNES

Zapisz się: http://zaprojektujswojezycie.pl/newsletter/ 

Zapisując się do naszego newslettera, zyskujesz dostęp do jedynego miejsca, w którym Maciej dzieli się praktycznymi poradami, przemyśleniami i przedsiębiorczym know how”. Wiedza i doświadczenia, które zdobywał przez ponad 30 lat pracy w biznesie, są na wyciągnięcie ręki. Jeśli szukasz inspiracji oraz prawdziwie eksperckiego punktu widzenia na biznes – zapisz się! 

Więcej ciekawych historii i rozmów z wyjątkowymi gośćmi znajdziecie na:

➡Facebook: https://m.facebook.com/zaprojektujswojezycie/

➡Instagram: https://www.instagram.com/zaprojektujswojezycie.pl/

➡LinkedIn: https://www.linkedin.com/company/audycja-zsz/

Aby nie przegapić kolejnego inspirującego odcinka audycji pamiętajcie o subskrypcji na YouTube lub waszych ulubionych aplikacjach gdzie słuchajcie podcastów.

➡Spotify: https://spoti.fi/2VYPLgc 

➡iTunes: https://apple.co/2VXB25k 

PATRONITE audycji Zaprojektuj Swoje Życie

Wspieraj być może najlepszą audycję w polskim internecie. Zostań współtwórcą i zobacz jak powstaje niezwykle ciekawa audycja – Zaprojektuj Swoje Życie. Dołącz do nas! Twój czas i Twoje wsparcie jest dla nas bardzo wartościowe.

Jak to zrobić? To proste. Odwiedź nas na https://patronite.pl/zsz i zostań Patronem już dziś. Dodaj Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.