8 lipca 2021 Maciej Filipkowski
Anna Zarudzka to co-CEO w Boldare, holakratycznej firmie, która od 16 lat buduje produkty cyfrowe we wszystkich fazach rozwoju. W dzisiejszym odcinku nasza gościni opowie jakie doświadczenia kształtowały jej nieokiełznanego przedsiębiorczego ducha i jak robi biznes w zgodzie ze sobą.
Dowiecie się też czym jest holakracja, dlaczego warto podejmować wyzwania, jak edukować przyszłe pokolenia i jak Anna robi z rzeczy walor.
📚Książka polecana przez Annę:
Antykruchość (po polsku)- Nassim Nicholas Taleb – https://amzn.to/3hJpoYR
Antykruchość (po angielsku)- Nassim Nicholas Taleb – https://amzn.to/3BldX1f
Ania nazywana jest hipiską i piratką biznesu. Jak projektowała życie osoba, która wolność ducha łączy z prowadzeniem dobrze prosperującej firmy? A no nie projektowała!
Wchodząc w dorosłość, Anna odkryła, że większośc jej znajomych, w przeciwieństwie do niej, ma plan na przyszłość. Nasza gościni miała to szczęście, że jej rodzice wspierali ją w realizacji coraz to nowych pomysłów. Pracowała z dziećmi z anoreksją, chodziła przez 12 lat do szkoły muzycznej, gdzie śpiewała operę, skakała wzwyż, malowała. Robiła multum rzeczy, które nie składały się w całość. W pewnym momencie rzuciła dotychczasowe przedsięwzięcia i poszła do szkoły filmowej na produkcję filmową.
Ania, próbując podsumować działania, które można by nazwać projektowaniem życie, mówi o łapaniu wszystkiego co ją interesuje, nawet jeśli to jest tylko na chwilę. Do tej pory ufa tej metodzie. Według naszej gościni, jest to świetny sposób na przedsiębiorczość. Uczy chwytania okazji i przywyknięcia do tego, że wszystko jest chwilowe. Ta świadomość przemijania, powoduje, że nie przywiązuje się do swojego konceptu na biznes czy nawet na życie.
Pierwsza firma Anny zajmowała się produkcją programów dla telewizji. Nasza gościni miała swoją małą ekipę filmową, z którą realizowali zlecenia. Regularnie dokładała pieniądze do tego biznesu.
Postanowiła odejść z pracy w telewizji, gdy ta ustępowała miejsca internetowi. Ania wiedziała też, że wykorzystała ten czas spędzony w tv do maksimum i chciała iść dalej.
Anna założyła Chilid aby ponownie znaleźć się w środowisku, które określa jako super fast. Zaczęło się od tego, poznała Piotra, który dziś jest jej wspólnikiem i życiowym partnerem. Rozmawiali o biznesie i okazało się, że nie dość, że ich wartości się pokrywają to kompetencje są bardzo różne. Ania od razu wiedziała, że chce z nim zrobić biznes.
Ich pierwsze działania skupiały się na robieniu marketingu wideo. Problem polegał na tym, że był rok 2008 i większość klientów nie ogarniała koncepcji, którą prezentowali. Firma nie dawała wystarczających dochodów. Ania wspomina, że przez pierwszy rok nie pobierała pensji.
Po półtora roku działalności, firma zrobiła bardzo duży piwot i skupiła się na interfejsie użytkownika. Wtedy okazało się, że wszystkie doświadczenia nabyte w przeszłości przez Annę, połączyły się w całość i pomogły jej prowadzić biznes. Kolejny krok milowy zrobili po 11 latach, gdy Chilid połączyło się z XSolve, tworząc Boldare. Obroty wzrosły o ponad 150% w niecałe dwa lata.
Holakracja była istotnym odkryciem w życiu biznesowym Ani. Po połączeniu się firm, wraz z Piotrem, szukali sposobu na strukturalne poukładanie większego zespołu, ogarnięcie chaosu i pominięcie aspektu hierarchizacji. Zastanawiali się, czy jest możliwa praca w samoorganizacji w dużej organizacji.
Holakracja nie jest kulturą, nie jest też ideą. Jest to system operacyjny. Dzieli strukturę i bardzo sztywno przeprowadza przez proces podejmowania decyzji w zespołach. Towarzyszy temu ciągła zmiana, motywowana potrzebami firmy i projektami, które do niej wpływają. Jak do tej pory system ten sprawdza się bardzo dobrze.
Zapisz się: http://zaprojektujswojezycie.pl/newsletter/
Zapisując się do naszego newslettera, zyskujesz dostęp do jedynego miejsca, w którym Maciej dzieli się praktycznymi poradami, przemyśleniami i przedsiębiorczym „know how”. Wiedza i doświadczenia, które zdobywał przez ponad 30 lat pracy w biznesie, są na wyciągnięcie ręki. Jeśli szukasz inspiracji oraz prawdziwie eksperckiego punktu widzenia na biznes – zapisz się!
➡Facebook: https://m.facebook.com/zaprojektujswojezycie/
➡Instagram: https://www.instagram.com/zaprojektujswojezycie.pl/
➡LinkedIn: https://www.linkedin.com/company/audycja-zsz/
Aby nie przegapić kolejnego inspirującego odcinka audycji pamiętajcie o subskrypcji na YouTube lub waszych ulubionych aplikacjach gdzie słuchajcie podcastów.
➡Spotify: https://spoti.fi/2VYPLgc
➡iTunes: https://apple.co/2VXB25k
Wspieraj być może najlepszą audycję w polskim internecie. Zostań współtwórcą i zobacz jak powstaje niezwykle ciekawa audycja – Zaprojektuj Swoje Życie. Dołącz do nas! Twój czas i Twoje wsparcie jest dla nas bardzo wartościowe.
Jak to zrobić? To proste. Odwiedź nas na https://patronite.pl/zsz i zostań Patronem już dziś.