Ania i Bartek Dawidowscy-sprzedali mieszkanie i żyją na łodzi wartej tysiące dolarów-SailOceans

5 sierpnia 2021 Maciej Filipkowski

00:00
00:00

Czasem spotykamy w życiu kogoś, z kim łatwiej realizuje się nawet najbardziej szalone marzenia. Ania i Bartek już na początku znajomości otwarcie powiedzieli sobie o swoich oczekiwaniach. Wspólnie zaczęli planować założenie rodziny i zakup łodzi, która miała stać się ich domem. Od ponad 5 lat żeglują wraz z dwoma synami po Karaibach. 

W dzisiejszym odcinku mówią o tym, jak ważne w realizowaniu marzeń są zaangażowanie, pragmatyzm i otwartość na nieznane. 

Z tego odcinka audycji Zaprojektuj Swoje Życie dowiecie się:

  • Jak Piotr został pilotem i zmieniła swoje życie?
  • Skąd wziął się pomysł na życie na łodzi?
  • Jak wybrali swój pływający dom i jak sfinansowali jego zakup?
  • Z czego utrzymują się nasi goście?
  • Jak wygląda codzienność na łodzi?
  • Jak sprawdzić czy taki styl życia jest odpowiedni dla Ciebie?

Notatki z odcinka

Ania i Bartek Dawidowscy żyją na łodzi. Wraz z dwójką dzieci związali swoją codzienność z żeglowaniem po Karaibach. Jak do tego doszło? Bartek twierdzi, że wspólnie zaprojektowali swoją rzeczywistość.

GENEZA POMYSŁU

Bartek wspomina, że wszystko zaczęło się w 1997 roku, gdy podczas spaceru z kolegą rozmawiali szybkim tempie zmian technologicznych i możliwościach, które ten proces stwarza. Zastanawiali się kiedy nadejdzie moment, w którym będą mogli kupić sobie łódki i z nich pracować. Na realizację marzeń przyszło Bartkowi trochę poczekać.

PRACA PILOTA

Z czasem praca w korporacji stała się dla Bartka męcząca. Chcąc zmienić swoje życie postanowił realizować jedną ze swoich pasji – latanie. Na początku latał dla małej firmy, która była własnością większej linii lotniczej. Chcąc przenieść się na większe samoloty, Bartek napisał do wszystkich pilotów, z którymi dotychczas latał z prośbą o rekomendację na stanowisko pilota. 30 osób wysłało swoje listy polecające.

Bartek osiągnął cel i dostał pracę. Wspomina, że we wszystkie rzeczy, które robił w życiu angażował się całościowo. Rzucał się w nie z pełnym przekonaniem i zaangażowaniem. Podkreśla, że jeśli skupiasz się na celu, poświęcasz mu 100% swojej energii, to osiągnięcie go jest kwestią czasu. 

HISTORIA ANI 

Ania w tym czasie pracował w firmie finansowej. Już na studiach koncentrowała swoje działania na objęciu stanowiska przywódczego. Jej wykształcenie ekonomiczne pozwoliło jej rozpocząć karierę na Giełdzie Papierów Wartościowych, gdzie doradzała spółkom. Ania realizowała się w swojej pracy, ale zawsze ciągnęło ją do nietuzinkowego stylu życia. 

WSPÓLNE CELE

Gdy Ania i Bartek się poznali, oboje byli na etapie, gdzie szukali nowej ścieżki życiowej. Na wczesnym etapie znajomości wybrali się na wakacyjny rejs. Wtedy też zaczęli omawiać swoją wspólną przyszłość. Ania chciała założyć rodzinę. Bartek postawił tylko jeden warunek – że ich życie, jako rodzina, będzie się toczyć i rozwijać na łodzi. Swoje plany przypieczętowali w 2010 roku, gdy kupili trimaran Poly. 5 lat później wypłynęli. 

PŁYWAJĄC DA SIĘ ZAROBIĆ NA ŻYCIE

Nabyte podczas zakupu i remontu łodzi doświadczenia, dały Ani i Bartkowi ekspercka wiedzę w tej dziedzinie. Jednym z ich źródeł zarobku jest usługa doradcza dla osób, które chcą się podobnego przedsięwzięcia podjąć. Nasi goście podpowiadają co i jak wybrać, na jaki akwen się zdecydować. Bartek żartuje, że najczęstszym pytaniem, z jakim się spotyka jest jak przekonać żonę do takiej przygody. 

Kolejnym sposobem na finansowanie swoich życiowych potrzeb jest sprzedaż rejsów. Gdy łódź była jeszcze remontowana, klienci zarezerwowali miejsca na rok do przodu. Co więcej, nasi goście prowadzą swój kanał YouTube (https://youtube.com/c/sailoceans) i bloga. Niedawno rozpoczęli nowy projekt też związany z jachtami. 

JAK WYGLĄDA ŻYCIE NA ŁÓDCE

Ania podkreśla, że mimo, iż tak istyl życia jest dla nich spełnieniem marzeń, to nie jest on dla każdego. Wymaga ciężkiej pracy, odpowiedzialności za siebie i rodzinę. Niezbędna jest też samodzielność i świadomość poświęceń, które wiążą się z takim stylem życia. 

Zanim zaczęli pływać, przemyśleli każdy krok, przygotowali się finansowo i zaplanowali wszystko w najdrobniejszych szczegółach. Tym bardziej, że mają dwóch synów, którzy muszą się uczyć. Ania wybrała dla nich program Ośrodka Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą. Podkreśla, że oprócz standardowej edukacji, dzieci bardzo dużo wiedzy czerpią z codziennego przebywania na łodzi. 

CO ANIA I BARTEK CHCIELIBY ABY WIDZOWIE I SŁUCHACZE ZAPAMIĘTALI

ANIA

Czasem nie trzeba zbyt wiele myśleć, by zrobić w życiu coś wspaniałego.

BARTEK

Jeśli macie co jeść, i macie dach nad głową, to pomyślcie co kochacie i zacznijcie to robić.Dodaj Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.