Adam Sobczak – jak zrewolucjonizował rynek nieruchomości – Cenatorium

29 lipca 2021 Maciej Filipkowski

00:00
00:00

Szanse, przypadki, okazje – czy mają realny wpływ na to, jak wygląda nasze życie? Dzisiejszy gość uważa, że przytrafiają się one każdemu. Jednak niewielu je dostrzega i z nich korzysta. 

?Książka polecana przez Adama: 

Walden – Henry David Thoreau – https://amzn.to/3BWiBV4 

Z tego odcinka audycji Zaprojektuj Swoje Życie o inwestycjach w nieruchomości i planowaniu przestrzennym dowiecie się:

  • Jak Adam zarobił pierwszy milion?
  • Skąd pomysł na Cenatorium i zbieranie danych z rynku nieruchomości?
  • Urban.one – nowe spojrzenie na zakup i inwestycje w nieruchomości.
  • Początki Fundacji Siepomaga – jakie były największe wyzwania tego przedsięwzięcia?
  • Co daje Adamowi członkostwo w takich stowarzyszeniach jak YPO czy EO?

Notatki z odcinka – inwestycje, dane z rynku nieruchomości i nie tylko!

Adam wielokrotnie łączył szanse z wiedzą, doświadczeniem i ciężką pracą. Już na studiach rozwijał swoją przedsiębiorczość i nabywał kompetencje, które ułatwiły mu osiągnięcie sukcesu.

EDUKACJA

Projektował swoje życie na grubych, strategicznych obszarach. Jego głównym celem była niezależność osobista i finansowa. Jednym ze sposobów na jej osiągnięcie była edukacja. Adam studiował ekonomię, gospodarkę przestrzenną i metody ilościowe systemów informacyjnych. Zrobił MBA, na który sam zarobił pieniądze. 

PIERWSZY MILION

Nasz gość już na początku swojej przedsiębiorczej drogi połączył siły ze wspólnikiem. W 1999 roku we dwóch przekonali pewnego przedsiębiorcę do wejścia w debiut giełdowy Orlenu. Adam wspomina, że była to bardzo udana operacja i zarobili na tej transakcji ponad milion złotych. Co więcej, zajęło im to tylko dwa tygodnie. 

Ten sam przedsiębiorca, zainwestował zarobione dzięki Adamowi i Łukaszowi pieniądze w spółkę, którą wspólnie z nimi założył. Celem tego przedsięwzięcia było inwestycja w nieruchomości i ich odnawianie. Ich pierwszym obiektem była zabytkowa i niezwykle reprezentacyjna kamienica. Adam wspomina, że nie czuł się dobrze w tym biznesie. 

PRZEŁOMOWE PODEJŚCIE DO PROCESU URBANISTYCZNEGO – INPLUS

Adam i jego wspólnik Łukasz, mimo smykałki do inwestycji, większość swojego czasu poświęcali stowarzyszeniu, którego rola polegała na pobudzaniu do rozwoju i przyciągania inwestycji do ich miasta – Olsztyna. Panowie mocno interesowali się planowaniem przestrzennym miasta i nieruchomości. 

Dzięki zaangażowaniu i podpatrywaniu procesów od środka, Adam dostrzegł duże zmiany zachodzące w wartościach nieruchomości. Zauważył, że w przypadku nieruchomości – planowanie przestrzenne sprawiało, że zyskiwały mocno na wartości. 

Wraz z jednym z urbanistów postanowili rozebrać proces urbanistyczny na części pierwsze i usystematyzować zarządzenie nim z zewnątrz. Jednym z ważniejszych atutów tego przedsięwzięcia było realizowanie go na podłożu technologicznym. Stworzyli bazę danych dzięki której proces podlegał automatyzacji. Tak powstała firma INPLUS – jedyna spółka na polskim rynku zajmująca się kompleksową obsługą procesu inwestycji w nieruchomości, jak również mniej typowych przedsięwzięć realizowanych przez podmioty publiczne i prywatne. 

CENATORIUM

Firma bardzo dobrze się rozwijała, była rozchwytywana przez klientów. Adam zaczął się zastanawiać nad kolejnymi krokami w biznesie. Zaproponował stworzenie produktu, który będzie dla tego typu usług, jakie świadczy INPLUS, przydatny. 

Chcąc zrealizować ten plan, postanowił otworzyć nową firmę. Wtedy też stworzył Cenatorum. Potrzebne było zewnętrzne finansowanie, które uzyskał od Anioła Biznesu. 

Obecnie Cenatorium zajmuje się gromadzeniem danych z rynku nieruchomości i budowę, w oparciu o te dane, aplikacji, rozwiązujących problem klientów biznesowych. Badania, rozwój, budowa produktu, zakup danych – koszty stworzenia tej firmy wynosiły około 20 milionów złotych. Obroty w grupie za 2020 to ponad 24 miliony złotych. 

FUNDACJA SIEPOMAGA

Adam jest też fundatorem fundacji Siepomaga. Idea powstała dzięki połączeniu sił z Patrykiem Urbanem i Miłoszem Brakonieckim. Początki były dość trudne, ale panowie zawsze działali zgodnie z ustaloną strategią. Stawiali na transparentność i bezkompromisowość jeśli chodzi o weryfikowanie co dzieje się z pieniędzmi przesyłanymi do potrzebujących. 

Dzięki kilku spektakularnym zbiórkom, Siepomaga zyskało na popularności i platforma jest niezaprzeczalnym sukcesem. 

ADAM CHCIAŁBY, ABY WIDZOWIE I SŁUCHACZE ZAPAMIĘTALI

W świecie pełnym bodźców i treści starajmy się selektywnie podchodzić do informacji, które są nam przekazywane. 

Interesuje Cię kwestia biznesu w sektorze nieruchomości? Posłuchaj także rozmowy z założycielami FID Group.

? NEWSLETTER ZAPROJEKTUJ SWÓJ BIZNES

Zapisz się: http://zaprojektujswojezycie.pl/newsletter/ 

Zapisując się do naszego newslettera, zyskujesz dostęp do jedynego miejsca, w którym Maciej dzieli się praktycznymi poradami, przemyśleniami i przedsiębiorczym know how”. Wiedza i doświadczenia, które zdobywał przez ponad 30 lat pracy w biznesie, są na wyciągnięcie ręki. Jeśli szukasz inspiracji oraz prawdziwie eksperckiego punktu widzenia na biznes – zapisz się! 

Więcej ciekawych historii i rozmów z wyjątkowymi gośćmi znajdziecie na

➡Facebook: https://m.facebook.com/zaprojektujswojezycie/

➡Instagram: https://www.instagram.com/zaprojektujswojezycie.pl/

➡LinkedIn: https://www.linkedin.com/company/audycja-zsz/

Aby nie przegapić kolejnego inspirującego odcinka audycji pamiętajcie o subskrypcji na YouTube lub waszych ulubionych aplikacjach gdzie słuchajcie podcastów.

➡Spotify: https://spoti.fi/2VYPLgc 

➡iTunes: https://apple.co/2VXB25k 

PATRONITE audycji Zaprojektuj Swoje Życie

Wspieraj być może najlepszą audycję w polskim internecie. Zostań współtwórcą i zobacz jak powstaje niezwykle ciekawa audycja – Zaprojektuj Swoje Życie. Dołącz do nas! Twój czas i Twoje wsparcie jest dla nas bardzo wartościowe.

Jak to zrobić? To proste. Odwiedź nas na https://patronite.pl/zsz i zostań Patronem już dziś. Dodaj Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *