Adam Mokrysz-zwycięski ruch rodzinnej firmy na szachownicy międzynarodowego biznesu-Mokate

17 czerwca 2021 Maciej Filipkowski

00:00
00:00

Nasz dzisiejszy gość to sukcesor i lider rodzinnego biznesu Grupy Mokate. Adam Mokrysz reprezentuje czwarte pokolenie, które kultywuje przedsiębiorczość w oparciu o wartości rodzinne. Stojąc na czele firmy, która generuje około 1 mld zł przychodu rocznie, zatrudnia 1700 pracowników i jest obecna na ponad 70 rynkach na 6 kontynentach, Adam potrafił zachować pokorę, nie wyzbywając się ambicji dalszego rozwoju tego wielopokoleniowego biznesu. 

Zapraszamy na odcinek z przedstawicielem jednego z największych przedsiębiorstw rodzinnych w Polsce, którego pasja do biznesu i szachów na pewno zrobi na was wrażenie. 

Książka polecana przez naszego gościa:

➡ Poza Schematem – Malcolm Gladwell –https://amzn.to/3gHwEUA 

W tym odcinku audycji Zaprojektuj Swoje Życie dowiecie się:

  • Czym różni się biznes rodzinny od korporacji?
  • Jaka jest przyszłość firm rodzinnych w Polsce?
  • Young Presidents’ Organisation – wsparcie, wiedza i globalna sieć kontaktów
  • Jak Mokate radzi sobie na bardzo konkurencyjnym rynku? 

Notatki z odcinka

Szachownica, która zajmuje centralny punkt w naszym studiu, to prezent od dzisiejszego gościa. Adam Mokrysz, oprócz reprezentowania wielopokoleniowej firmy, jaką jest Mokate, jest też pasjonatem gry w szachy. Wspiera rozwój lokalnych społeczności poprzez projekt Polskiego Związku Szachowego “Edukacja przez Szachy w szkole”. Według Adama, szachy łączą pokolenia. A pokoleniowość i szacunek do wartości rodzinnych mają ogromny wpływ na to, jak prowadzi Mokate. 

Dorastanie w przedsiębiorczej rodzinie

Już w wieku 12 lat, Adam budował swoje doświadczenie biznesowe. W wakacje poświęcał cały miesiąc na praktyki lub staże. Uczył się jak funkcjonuje forma, zdobywał umiejętności, które mają ogromną wartość dla każdego przedsiębiorcy. Drugi miesiąc spędzał biorąc udział w kursach sportowych i językowych w różnych zakątkach świata. 

Oprócz nabywania praktycznej wiedzy, Adam zrozumiał też, że marzenia zaczynają się od pierwszego kroku. Nie ma gotowego scenariusza na życie, osiągnięcie marzeń czy zrobienie biznesu. Jeśli jednak zrobimy ten pierwszy krok, cel będzie godziwy, a termin realizacji otwarty, to zwiększymy swoje możliwości osiągnięcia sukcesu. 

Cash & perspective

W firmie rodzinnej, takiej jak Mokate, nacisk kładzie się na perspektywę. Oczywiście ważne jest, aby pilnować wyniku i realizować cele, ale jeszcze istotniejsze jest koncentrowanie się na perspektywie długoterminowej. Co więcej, ważne jest inwestowanie w tę perspektywę. Biznes rodzinny ma to do siebie, że jest budowany na pokoleniach. I ta wielokrotność generacji warunkuje sposób, w jaki Mokate robi biznes. 

Edukacja jest bronią

Według Adama, niezwykle istotne w życiu człowieka jest wykształcenie. Nasz gość skończył trzy fakultety, zrobił też doktorat. Ma to szczęście, że jest w tym 1% procencie ludzi na świecie, którzy “mogą, ale nie muszą”. Pomogła mu w tym edukacja. 

Adam został prezesem grupy 6 lat temu. Stworzył nowe zespoły, zajął się eksportem. Dzięki budowaniu doświadczenia od najmłodszych lat, solidnemu wykształceniu i chęci do nauki, poszerza zasięg Mokate. Obecnie firma jest na 73 rynkach, a ponad 70% jej przychodów pochodzi z zagranicy. 

Sukcesja

Sukcesja to nadal temat tabu w Polsce. Adam dostrzega jednak, że rodzinne biznesy się profesjonalizują i zaczyna się bardziej otwarta rozmowa o prowadzeniu, zarządzaniu i dziedziczeniu w firmach rodzinnych. 

Nasz gość podkreśla, że to co wyróżnia ten rodzaj przedsiębiorstw, to sposób w jaki się je buduje. Najistotniejsze są relacje i wartości, które procentują lukratywnymi i długotrwałymi więziami biznesowymi. 

Adam chciałby aby widzowie i słuchacze zapamiętali

Każde marzenie zaczyna się od pierwszego kroku. Jak go wykonamy, to należy zacząć nad nim konsekwentnie pracować. Dzięki temu zwiększamy nasze szanse na osiągnięcie celu. Pamiętajcie też, aby jeden cel nie zdominował innych aspektów życia. Ważna jest równowaga. 

Więcej ciekawych historii i rozmów z wyjątkowymi gośćmi znajdziecie na:

➡Facebook: https://m.facebook.com/zaprojektujswojezycie/

➡Instagram: https://www.instagram.com/zaprojektujswojezycie.pl/

➡LinkedIn: https://www.linkedin.com/company/audycja-zsz/

Aby nie przegapić kolejnego inspirującego odcinka audycji pamiętajcie o subskrypcji na YouTube lub waszych ulubionych aplikacjach gdzie słuchajcie podcastów.

➡Spotify: https://spoti.fi/2VYPLgc 

➡iTunes: https://apple.co/2VXB25k 

PATRONITE audycji Zaprojektuj Swoje Życie

Wspieraj być może najlepszą audycję w polskim internecie. Zostań współtwórcą i zobacz jak powstaje niezwykle ciekawa audycja – Zaprojektuj Swoje Życie. Dołącz do nas! Twój czas i Twoje wsparcie jest dla nas bardzo wartościowe.

Jak to zrobić? To proste. Odwiedź nas na https://patronite.pl/zsz i zostań Patronem już dziś. 

Newsletter ZAPROJEKTUJ SWÓJ BIZNES

Zapisz się: http://zaprojektujswojezycie.pl/newsletter/ 

Zapisując się do tego newslettera, zyskujesz dostęp do jedynego miejsca, w którym Maciej dzieli się praktycznymi poradami, przemyśleniami i przedsiębiorczym know how”. Wiedza i doświadczenia, które zdobywał przez ponad 30 lat pracy w biznesie są na wyciągnięcie ręki. Jeśli szukasz inspiracji oraz prawdziwie eksperckiego punktu widzenia na biznes – zapisz się! Dodaj Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *