Bądź na bieżąco
i zapisz się
do newslettera

Subskrybuj

#22 ZSŻ Dorota Chudzik-zaplanowany chaos-life coach, mama, podróżnik

22 sierpnia 2019 Maciej Filipkowski

00:00
00:00

W 22 odcinku audycji Zaprojektuj Swoje Życie,  Maciej Filipkowski rozmawia z Dorotą Chudzik – life coachem, z kilkunastoletnim doświadczeniem w obszarze HR, w instytucjach finansowych oraz konsultingu. 

Dorota kilku lat kieruje swoje zainteresowania oraz działania w rozwój kobiet, także w środowisku biznesowym. Mama czwórki urwisów, od blisko 3 lat w podróży – samolot, samochód i przyczepa kempingowa to aktualnie synonim „domu” dla jej rodziny.

Pasjonatka unschoolingu oraz aromaterapii. Marzy o napisaniu książki-przyjaciółki o kobietach dla kobiet.

Nasza rozmówczyni, zanim postanowiła zmienić swój styl życia, pracowała w McKinsey. Nauczyła się tam odwagi a także większego zaufania do tego kim jest i jakie wartości nosi w sobie. Czas spędzony w tej firmie zaowocował także wieloma bliskimi znajomymi, z którymi do tej pory utrzymuje kontakt. 

Narodziny trzeciego dziecka były dla Doroty i jej męża impulsem żeby coś zmienić. Podróże już były częścią ich życia ale teraz mieli potrzebę zobaczenia jak by im było gdzieś indziej. Wyjazd do Azji zaplanowany był na 7 tygodni.  Po przybyciu na miejsce postanowili jednak, że w zasadzie mogą zostać dłużej. Tym sposobem spędzili tam ponad 4 miesiące. To czego nauczyła ją ta podróż to to, że nie potrzebuje być w Polsce aby być w kontakcie z bliskimi jej ludźmi. Dzięki różnym narzędziom, aplikacjom, internecie, jest w stanie aktywnie podtrzymywać istotne relacje. Co więcej, nauczyła się pakować w bardzo krótkim czasie – co do tej pory okazuje się być niezmiernie praktyczną umiejętnością. 

Podczas tej rozmowy Maciej dopytuje Dorotę o to, jak ich stać na takie podróżowanie, jakie są koszty takiego przedsięwzięcia i jak to się przekłada na komfort ich życia. Dzięki zmianie priorytetów i zweryfikowaniu wydatków, rodzina nadal jeździ po świecie i cieszy się wolnością. 

Po 4 miesiącach w Azji wrócili do Polski ale dosłownie na chwilę. Następnie kontynuowali swoją podróż do Portugalii gdzie spędzili około roku. Te wszystkie podróże, plany – to się dzieje organicznie. Ta rodzina projektuje swoje życie na bieżąco. 

Kolejnym przystankiem był Londyn. Z zakładanego 10 dniowego pobytu zrobiło się parę miesięcy.

Podróże nauczyły Dorotę, że dom to nie 4 ściany, dach – dom tworzymy z ludźmi, którzy są dla nas rodziną, to miejsce, które oswajamy, czynimy je swoim. 

Po narodzinach córki Hani, Dorota z mężem zaczęli mocno zastanawiać się nad edukacją dzieci. Weryfikowali swoje poglądy i zdania w tym temacie. Nasza rozmówczyni nie wierzy w edukację z za biurka. Każdy z nas jest ciekawy świata – szczególnie dobrze widać to po dzieciach. 

Unschooling jest tym, w czym Dorota odnajduje sens jeśli chodzi o edukację. Podczas rozmowy z Maciejem poruszają temat jak dziecko w takim systemie nauki przejdzie do oficjalnego systemu studiów wyższych. Rozmawiają o potencjale edukacyjnym kursów i grup edukacyjnych. Dorota podkreśla, że dla niej niezwykle istotna jest otwartość na potrzeby dzieci, które mogą kiedyś chcieć wrócić do bardziej standardowego systemu szkolnictwa. 

W temacie unschoolingu i szkolnictwa Dorota popełniła długi post na Facebooku. Linkujemy go poniżej: 

Od ponad 2 tygodni przyglądam się tematowi #strajknauczycieli, czytam wiele wpisów na FB, komentarzy, artykułów. Doszłam…

Opublikowany przez Doris Chu Wtorek, 23 kwietnia 2019

Niedawno w życiu tej rodziny pojawiła się nowa osoba – malutka Wanda. Wtedy przyjechali ponownie do Polski. Kupili przyczepę – 6 metrów długości. Obecnie planują przejechać przez Europę i dotrzeć nad Atlantyk. 

Przez te 3 lata, pełnych nowych doświadczeń, nasza rozmówczyni nauczyła się jak uwolnić się od poczucia, że czegoś nie da się zrobić. Do tej pory szczęśliwie podróżują z dziećmi, zweryfikowali kwestie finansowe, tematy związane z edukacją, pogląd na świat. Ich przygody wzbudzają zachwyt, zaskoczenie i zainteresowanie. 

Podczas rozmowy Maciej zapytał Dorotę jak wyobraża sobie powrót do pracy po tak długiej przerwie. Nasza rozmówczyni zaskakuje niezwykłym optymizmem i pozytywnym podejściem w swojej odpowiedzi. 

Dorota wraz z rodziną podjęła decyzję o życiu trochę wbrew standardom. Wybrali swój rodzaj wolności, dla niektórych postrzegany jako chaos. Jednak ich działania są rezultatem świadomych i przemyślanych decyzji. Pokazują swoim dzieciom, że nie ma jednego właściwego sposobu na życie. Warto szukać takiego, który nam odpowiada i dążyć do spełnienia marzeń. 

Książki polecana przez Dorotę:

Książka polecana przez Macieja: 

Pamiętajcie aby subskrybować nasz kanał na YouTube, iTunes, Spotify lub  wszędzie tam gdzie słuchacie podcastów. Co czwartek wywiady z przedsiębiorcami. I nie tylko!

Zapraszam do obejrzenia:
🎥 na YouTube: https://youtu.be/h4BCL0Aw_8w
lub wysłuchania:
🎧 na Spotify: https://spoti.fi/2KP1Yli
🎧 na iTunes: https://apple.co/2VXB25k
🎧 na Spreakerze: https://bit.ly/2Zgdb7HDodaj Komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *