#17 ZSŻ-Grzegorz Wójcik-o trudnych decyzjach-CEO & Founder Autenti

18 lipca 2019 Maciej Filipkowski

00:00
00:00

W tym odcinku audycji Zaprojektuj Swoje Życie, Maciej Filipkowski rozmawia z Grzegorzem Wójcikiem – pomysłodawcą i CEO Autenti – platformy służącej do podpisywania dokumentów przez internet.

Grzegorz jest ekspertem w obszarze internetu ze szczególnym uwzględnieniem mediów cyfrowych oraz e-commerce. Jego kariera rozwijała się w bardzo interesujący sposób. Wprowadził Internet do Radia RMF FM, był jednym z założycieli portalu Interia.pl, gdzie inicjował z ramienia RMF joint venture z COMARCH SA.

W grupie ITI był prezesem zarządu DreamLab, członkiem zarządu Grupy Onet, dyrektorem w TVN SA. W TVN był odpowiedzialny za strategię multimedialną. Następnie, jako CEO Grupy Allegro odpowiadał za jej międzynarodowy rozwój. W  Grupie Naspers pełnił funkcje doradcze. 

Taki zestaw doświadczeń naprawdę robi wrażenie. 

Nasz gość określa swoją drogę jaki niestandardową. Nie uważa, że projektuje swoje życie jednak umiejętnie łączy spontaniczność z podejmowaniem wyzwań. 

Od najmłodszych lat fascynowały go algorytmy i programowanie. Był posiadaczem komputera ATARI, co wspomina z sentymentem. 

Będąc licealistą chodził do 4 różnych szkół średnich. Po dwóch latach nauki w Nowym Sączu, postanowił sprawdzić się i pojechał do Warszawy gdzie aplikował do klasy z maturą międzynarodową. Aby dalej się rozwijać i podejmować kolejne wyzwania przez pół roku uczęszczał do szkoły w USA, w Detroit. 

Gdy wspomina pracę w Interii, podkreśla, że to był startup. Nikt tego tak wtedy nie nazywał, ale to przedsięwzięcie nosiło wszelkie jego znamiona. Podobało mu się, że miał możliwość budowania czegoś nowego. Wprowadzał nieznany nikomu model biznesowy, czego wynikiem było mierzenie się z doświadczeniem innych osób i ich postrzeganiem tego pomysłu.  

Kolejnym krokiem w jego dążeniu do rozwoju była praca dla TVN / Onet. Miał wyczucie rynku i trendów co było niezaprzeczalnym plusem.  W tym czasie powstał też DreamLab – projekt, do którego podszedł z przymrużeniem oka ale który dał mu kolejną perspektywę na biznes.

Gdy dołączył do Grupy Allegro, jego celem było lepsze zrozumienie jak wszystko funkcjonuje grupa. Nauczył się tam, że czasem trzeba podjąć decyzję, przeciwko której jest większość ludzi, z którymi pracujesz. Z takim świadomym stawianiem na swoim wiąże się ogromne ryzyko. Jednak gdy wierzysz w to co robisz to towarzyszy temu pewien spokój i poczucie właściwego kierunku. 

Jedną z wielu rzeczy, której nauczył się podczas pracy w korporacji jest pewność siebie budowana na stopniowym i wnikliwym poznawaniu: firmy, problemu czy struktury. Okazało się, że metodyczne i sukcesywne mierzenie się z sytuacją daje bardzo pozytywne efekty. 

Autenti powstało na bazie trendu, który Grzegorz dostrzegł w biznesie. Chciał zrobić coś od zera i to miało być właśnie to. Zaczął rozmawiać z ludźmi. Co podpisy elektryczne mogą zmienić, dlaczego nikt z nich nie korzysta. Dzięki tej wymianie spostrzeżeń coraz szerzej poznawał kolejne obszary interesującego go tematu. Wniosek był jeden – cyfryzacja jest pewnym i oczywistym trendem, który będzie rósł w siłę. 

Droga do tego czym obecnie jest Autenti usłana była błędami i potknięciami. Brakowało odpowiednich ludzi, proponowane rozwiązanie okazało się niezrozumiałe dla rynku. Patrząc wstecz, nasz gość ma świadomość ogromu biznesowych porażek, które towarzyszyły temu przedsięwzięciu. Ma też poczucie bolesnego dążenia do celu, którego wynikiem jest olbrzymia satysfakcja związana z jego osiągnięciem. Wie, że wpływa na otaczający go świat. Jest to źródło inspiracji i potrzeby dalszego rozwoju. 

Grzegorz twierdzi, że wszystkie najlepsze decyzje to te o zmianach. Można wyjść ze swojej strefy komfortu i wejść w nieznane. Jest to bardzo budujące doświadczenie, który w zasadzie ukształtowało to, kim jest obecnie. 

Jedyne co się nie zmienia to fakt, że będą zmiany. I to powinno stanowić bazę do projektowania życia. 

Książka polecana przez Grzegorza – “From Good to Great” Jim Collins (po polsku) – https://amzn.to/3nCrJI5

Książka polecana przez Grzegorza – “From Good to Great” Jim Collins (po angielsku) – https://amzn.to/3zV6EOb

Facebook: https://m.facebook.com/zaprojektujswojezycie/

Instagram: https://www.instagram.com/zaprojektujswojezycie.pl/

LinkedIn: https://www.linkedin.com/company/audycja-zsz/

Aby nie przegapić kolejnego inspirującego odcinka audycji pamiętajcie o subskrypcji na YouTube lub waszych ulubionych aplikacjach gdzie słuchajcie podcastów.

Spotify: https://spoti.fi/2VYPLgc

iTunes: https://apple.co/2VXB25kDodaj Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *