#16 ZSŻ-Iwona Grochowska-jak motywować millenialsów- NAIS

11 lipca 2019 Maciej Filipkowski

00:00
00:00

W 16 odcinku audycji Zaprojektuj Swoje Życie, Maciej Filipkowski rozmawia z Iwoną Grochowską – ekspertką motywacji i budowania zespołów. Jest współtwórczynią i co-founderką start-upu Nais. Wspiera szefów firmy w tworzeniu jak najlepszej atmosfery w miejscu pracy, która sprzyja rozwojowi, zaangażowaniu i mniejszej rotacji pracowników. Jest zafascynowana pokoleniem millenialsów i ich wartościami, którymi kierują się w karierze zawodowej i porozumieniem pokoleń. Doskonale więc wie, jak skutecznie motywować millenialsów.

Wierzy, że warto zadbać w życiu o swoją integrację i robić to, co sprawia nam radość. Odkąd pamięta, zawsze chciała mieć coś swojego, coś, co dawałoby jej swobodę i niezależność, a także poczucie sprawczości.

Kariera zawodowa

Pracując w AGORZE nauczyła się dobrze oceniać potencjał biznesu jak i ludzi. Wielokrotnie budowała zespoły na nowo – z czasem, wykształciła w sobie umiejętność dobierania ludzi, którzy byli od niej lepsi w pewnych aspektach pracy, co przekładało się na rozwój i wzrost.

Praca w tej firmie dawała jej poczucie bezpieczeństwa, jednak Iwona chciała czegoś więcej. Po ponad 7 latach pracy napisała wypowiedzenie…które schowała do szuflady. To był pierwszy krok na ścieżce, która doprowadziła ją do tego, gdzie jest obecnie. 

Wypowiedzenie w niedługim czasie z szuflady przeniosło się do rąk jej przełożonego. Zaczynała nowy etap swojego życia. 

Nasza rozmówczyni z komfortowej i pewnej pracy odeszła w zasadzie donikąd. Bardzo intensywnie poszukiwała swojego kierunku. Jak się okazało, gdy zamykają się jedne drzwi to prędzej czy później otwierają się kolejne. 

W 2014 roku przeszła na krótko do Benefit Systems SA. Jednak cały czas miała świadomość, że ma inny cel – otworzyć coś swojego. 

W międzyczasie, wraz z przyjaciółkami, założyła wydawnictwo Poradnia K. Do tej pory bardzo pozytywnie wspomina to doświadczenie. Wydawały książki, kreowały markę, robiły coś dla innych kobiet. 

Ludzie są niezbędnym elementem do tego, aby wprawić marzenia i idee w ruch. Iwona spotkała na swojej drodze osoby, które miały pomysł na coś nowego i dostrzegły w niej siłę i potencjał. Przełożyło się to na powstanie Nais, gdzie obecnie jest nie tylko co-founderką ale i CEO. 

Powstanie firmy Nais

Nais jest to wielozadaniowa platforma, dzięki której można zbudować w firmie unikatowy system doceniania. Pozwala w pełni docenić wysiłek pracowników i od razu ich za to nagrodzić. Jako jedyna firma w Polsce dostarcza twardych danych o miękkich aspektach HR. Słowo “docenianie” jest tu kluczowe. Ofertę firmy bardzo szybko zweryfikował rynek. Założyciele myśleli, że ich model jest ciekawy. Okazało się jednak, że bardziej poszukiwane jest zaangażowanie i relacja, która przyczyniłaby się do wzrostu retencji. 

Pierwszymi inwestorami w Nais byli ludzie, którzy uwierzyli w koncept, entuzjazm i w founderów. Z czasem było coraz trudniej. Trzeba było przedstawić konkretne dane, wszystko musiało być policzone, opracowane i przedstawione w Excelu. 

Iwona podkreśla, że niezbędna w tym wszystkim jest pokora. To właśnie pokora pozwala dostrzec to, czego ludzie tak naprawdę potrzebują i co faktycznie myślą o produkcie. 

Za jedną ze swoich najlepszych życiowych decyzji nasz gość uznaje wyjście z AGORY. Zaryzykowała to, co było dla niej najważniejsze – poczucie bezpieczeństwa, aby realizować swoje cele. Pozbyła się wewnętrznego tchórza, nabrała odwagi i świadomości jak wiele zależy od niej samej. Nie żałuje tej decyzji, mimomimo iż czasem było bardzo ciężko. 

Jednym z większych wyzwań dla Iwony jest odpuszczanie kontroli – zarówno w pracy jak i w życiu. To wyzwanie kształtuje jej osobowość i postrzeganie świata. Zachwyca się minimalizmem i dąży do ograniczania relacji i rzeczy, które bezproduktywnie zabierają jej czas. Każdego dnia, gdy patrzy na listę zadań, zadaje sobie pytanie – czego nie muszę robić, która z tych rzeczy nie posunie mnie szybciej do przodu? I tych rzeczy po prostu nie robi.

Dzięki swoim doświadczeniom, ryzyku, odwadze i entuzjazmowi osiąga sukces. 

Książka polecana przez Iwonę – “Nazywam się Czerwień” autorstwa Orhan Pamuk – https://amzn.to/3jdHXGO

Więcej ciekawych historii i rozmów z wyjątkowymi gośćmi znajdziecie na:

Facebook: https://m.facebook.com/zaprojektujswojezycie/

Instagram: https://www.instagram.com/zaprojektujswojezycie.pl/

LinkedIn: https://www.linkedin.com/company/audycja-zsz/

Aby nie przegapić kolejnego inspirującego odcinka audycji pamiętajcie o subskrypcji na YouTube lub waszych ulubionych aplikacjach gdzie słuchajcie podcastów.

Polecana rozmowa: jak zatrudniać pracowników z Łukaszem Końpą.Komentarze (1)

  • Alicja 9 marca 2021

    Podobała mi się historia Pani Iwony o ,,traumatycznym” spotkaniu. To dla mnie ważne kiedy Twoi goście w podcastach opowiadają również o swoich porażkach. W wypadku Pani Iwony, krytyczny komentarz podziałał na nią motywująco i zachęcił do rozważenia niektórych aspektów w jej projekcie. Mi często zdarza się zapominać, że ludzie, którzy dziś odnoszą sukces, na swojej drodze mają również niemało porażek. Kiedy słucham historii gości Zaprojektuj Swoje Życie często uczę się tego, że największą naukę wynosi się ze swoich błędów. Jeśli nie zarażasz, a zaczynasz wyciągać wnioski oraz dopuszczasz to siebie to, że niepowodzenia nie muszą przekreślać całej twojej pracy, to klęska może przerodzić się w stworzenie czegoś konstruktywnego i bardziej przemyślanego.

Dodaj Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *